Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Tisková zpráva OSMD k novelizaci vyhlášky č. 194/2007 Sb.týkající se způsobu měření tepla (ÚT) a teplé vody (TV) (instalace tzv. „měřičů tepla“)

Od 1. ledna 2015 se majitelů domů, společenství vlastníků a také bytových družstev týká povinnost dle 318/2012 Sb., §7, odst (4), a) mít nainstalovaná vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným spotřebitelům (týká se jen těch bytových domů, kde je centrální zdroj ÚT a TV) v rozsahu stanoveném prováděcím předpisem. První problém vzniká již v tomto bodě – dlouho očekávanou novelizaci  v rozsahu 2 stránek A4 vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO ČR) až 7.11. 2014, přičemž povinnosti majitelů začínají platit již po 36-ti pracovních dnech. 

Měření tepla je již víceméně vyřešené

Většina medií interpretuje vyhlášku 194/2007 jen jako normu o „indikátorech tepla na radiátorech“. Často tak přehlížejí, že by se měl řešit i způsob měření TV. 

Měření ÚT a TV v panelových (či podobně technicky řešených) domech je celkem jasné. 

Kladem vyhlášky je, že všechny typy již používaných poměrových indikátorů je nadále, do doby ukončení jejich životnosti, možné používat. Až pak se vymění za moderní indikátory či měřidla nově předepsaná.  

Vyhláška řeší relativně jednoznačně oba případy přívodu ÚT do jednotky, tedy:

a)přívod jedním přívodním potrubím – nově instalace „pracovního měřidla určeného k měření tepla nebo chladu…“

b) přívod více stoupačkami- „indikátory na jednotlivých radiátorech nebo na odtokové trubce z otopného tělesa nebo přístroj se snímačem teploty vnitřního vzduchu ve vytápěném prostoru a teploty venkovního vzduchu….“  

Instalace takových měřidel a indikátorů je mezi investory i dodavateli relativně zažitá, technicky zvládnutá, jsou i cenově relativně dostupná nepřináší žádné související vyhláškou vyvolané vícenáklady a ve většině případů přinášejí hlavní zamýšlený efekt – snížení celkových nákladů na vytápění. 

Na druhé straně vyhláška takto taxativně neřeší oba případy, které nutně nastávají při měření teplé vody!  

Měření teplé vody  (TV) je velkým problémem, který nikdo neřeší

Vyhláška mluví (v § 7a, odst. 3) důsledně v jednotném čísle pouze o případu osazení jednoho vodoměru na jedno vstupní potrubí. 

V panelových domech zpravidla bezproblémová záležitost (rozvod ÚT vedený do bytu více stoupačkami + jeden přívod TV). 

V případě starších domů našich členů se však vyskytuje zásadní problém, kdy přívody TV do jednoho bytu jsou vedeny ze dvou nebo i tří stoupaček, jež jsou stavebně nepřístupné (nejčastěji za obklady koupelen), často svařované a rozvod z nich je veden pod obklady a omítkou na několik výstupních míst – nejen umyvadlo, vana, dřez, ale i mýtko na wc, napojení na pračku či myčku. 

Namontování vodoměrů (tedy 2 či 3 ks) na všechny přívody TV do bytu by se neobešlo bez zcela zásadních stavebních úprav, které mohou představovat deseti, ale i padesátinásobek ceny vlastního vodoměru, a představují citelný zásah do koupelen.  Náklady jsou odhadované na 10–40 tis. u jednoho bytu, v případě změny celého domovního rozvodu TV pak není náklad menší než několik miliónů s podmínkou vystěhování celého domu. Lze provádět jen v okamžiku kompletní generální opravy činžovního domu.

Firmy provádějící montáže vodoměrů nabízejí „řešení“ v podobě montáže tzv. nadomítkových vodoměrů, které by byly namontovány na každé výstupní místo.  Tedy na každý roháček s TV, v případě nástěnných baterií by se tyto baterie musely asi 8 cm vysunout nad omítku. V případě sprchových koutů by se tedy uživatel sprchoval i s vodoměrem – jeho životnost (naštěstí vodoměru, ne uživatele) by se tím podstatně snížila. 

Místo vyhláškou zamýšleného jednoho vodoměru by muselo být namontováno 3 až 6 ks vodoměrů (ty je navíc nutné každých 5 let vyměňovat), investiční náklady by se tedy úměrně zvýšily na 3 až 6 tisíc Kč u jednoho bytu, o stejné násobky by se pak zvýšily i každoroční náklady na odečty atd.  O úsporách lze tedy s úspěchem pochybovat. 

Žádný z navrhovaných způsobů měření spotřeby TV ve výše popsaných případech nerespektuje zásadu obsaženou v direktivě 2012/27/ EU (která je podkladem k vyhláškám vnitrostátním), tedy ustanovení omezující  povinnost instalace nástrojů k měření ÚT a TV jen na případy „je-li to technicky proveditelné  a nákladově efektivní“.  Tato omezující podmínka do české legislativy převzata dosud není.  

Aktivita OSMD

OSMD se již opakovaně obrátilo na MPO ČR se žádostí o konzultaci racionálního řešení takových případů. Zatím bez reakce ze strany ministerstva. Nově OSMD oslovilo s podobným dotazem i Státní energetickou inspekci (SEI), která bude dozorovat naplňování komentované vyhlášky. Zvali jsme zástupce obou institucí na naši přednášku dne 20.11. Nabídli jsme i konkrétní domy, na kterých by zástupci SEI mohli návrhy řešení posoudit, aby inspekcí delegovaný zástupce mohl na konkrétní otázky fundovaně zodpovědět. Mezi obdobné a dosud, přes podané dotazy, neřešené otázky patří případy specifických technologií vytápění (critalová soustava, násypné kotle atd.) 

Ředitel SEI dne 11.11.2014 deklaroval, že SEI nezačne po 1.1. 2015 s plošnými kontrolami a sankcionováním majitelů domů. Kontroly budou prý prováděny jednotlivě na „oznámení nájemníků“ a kontroloři SEI budou nejdříve spíše poskytovat majitelům domů rady a návody jak vyhlášce v konkrétních případech dostát a jak měření zabezpečit. Pak budou poskytovat dostatek času na nápravu. Pokuty jsou prý jen tou poslední možností, jak sankcionovat majitele, kteří nebudou na předchozí domluvy a metodické rady SEI v přiměřeném čase reagovat.  Ve všech krajích jsou pracoviště SEI připravena reagovat na konkrétní dotazy majitelů bytových domů. 

V intencích zmíněné zásady direktivy EU přechodného ustanovení by bylo jistě účelné, aby byla montáž požadovaného jednoho vodoměru odložena až na okamžik dosloužení stávajících rozvodů TV (tedy do okamžiku generální opravy domu).  Paralelu lze najít např. v technických podmínkách pro osobní výtahy, jejichž naplnění je rovněž – logicky a racionálně – vyžadováno direktivou EU i českými vyhláškami až od okamžiku dosloužení výtahů stávajících, do GO výtahu.  

Nikdo z MPO ČR či SEI pozvánku na naši přednášku nepřijal a ani nikdo do dnešního dne na konkrétní dotazy o způsobu měření ve výše popsaných případech neodpověděl. 

Do platnosti vyhlášky zbývá 26 pracovních dní.

Tisková zpráva OSMD k novelizaci vyhlášky č. 194/2007 Sb.týkající se způsobu měření tepla (ÚT) a teplé vody (TV) (instalace tzv. „měřičů tepla“) >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »