Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


V čem je výjimečná GE Money Bank?

Autor: Luboš Svačina | 04.03.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
V čem je výjimečná GE Money Bank?

Hypoteční banky v loňském roce sjednaly hypotéky za více než 84 miliard korun, z nichž více než polovinu získaly prostřednictvím externích zprostředkovatelů. Jak velká část produkce v jednotlivých bankách jde přes třetí strany a která banka je v tomto směru nejaktivnější?

Na začátku tohoto týdne jsme se v článku "Klienti si nechávají při výběru hypotéky stále častěji poradit" pokusili zjistit, jak významnou roli mají na hypotečním trhu hypoteční poradci a jak velký objem hypoték každoročně pro banky zprostředkují. Z průzkumu mezi samotnými zprostředkovateli jsme se dozvěděli, že členové asociací sdružující hypoteční makléře (AHM ČR) a finanční poradce (AFIZ a USF ČR) v loňském roce bankám dodali hypotéky za více než 32 miliard korun, z nichž největší objem prostředkovali finanční poradci společnosti Partners for Life Planning (7,1 mld. Kč).

Ovšem členství v asociacích není povinné a další tisíce úvěrů bankám přinášejí zprostřekovatelské společnosti a hypoteční poradci (OSVČ), kteří nejsou součástí statistik profesních asociací. A že se zdaleka nejedná o zanedbatelné částky dosvědčují například výsledky společností Fincentrum (5,99 mld. Kč), Golem Finance (3,1 mld. Kč) a dalších společností jako je například Eurohypotéka, Open Finance atp. Podtrženo, sečteno: Bez větších obav si dovolím tvrdit, že z celkového objemu loni sjednaných hypoték (84,3 mld. Kč) si více než polovinu připsali hypoteční zprostředkovatelé.  

Jak velkou část produkce jednotlivých bank tvoří "cizí hypotéky"?

Potenciál externích distribučních kanálů a přidanou hodnotu hypotečních poradců si banky velice dobře uvědomují a externí způsob prodeje hypoték se stává čím dál důležitější součástí jejich obchodní strategie. V podstatě ze 16 bank, které na českém trhu poskytují hypotéky, pouze jediná hypotéky od zprostředkovatelů nepřijímá. Bohužel důkazem toho, jak velký význam banky přikládají spolupráci s třetími stranami, je jejich "ochota" rozkrýt strukturu nově sjednaných hypoték viz další odstavce. 

Skupina Hypoteční banky
Průkopníkem v oblasti získávání obchodů prostřednictvím hypotečních zprostředkovatelů je Hypoteční banka, která s tímto modelem distribuce přišla v roce 2003 a i nadále tento koncept rozvíjí. Hypoteční banka je specialistou na hypotéky a kromě svých několika málo poboček získává nové obchody jednak prostřednictvím pobočkové sítě finanční skupiny ČSOB (včetně poradců ČMSS), tak prostřednictvím realitních kanceláří, hypotečních makléřů a finančních poradců. Přesná čísla o poměru „vlastních“ a „cizích“ hypoték Hypoteční banka bohužel nezveřejňuje, ale v roce 2008 podle vyjádření Vlastimila Nigrina tvořila tzv. "modrá produkce (ČSOB, Poštovní spořitelna) zhruba 40 % nových obchodů a o zbývajících 60 % se dělili "zelené" pobočky a externí zprostředkovatelé. V současnosti lze však předpokládat, že s opětovným uvolněním trhu význam zelené produkce přibral na váze.

Komerční banka
Hypoteční banka není zdaleka jedinou bankou, která si nenechá nahlédnout do karet. Obtížné je získat informace také od dalších bank včetně Komerční banky, která spolupráci s třetími stranami již několik let úspěšně rozvíjí. „Tyto informace nejsou veřejné. Nicméně, naše strategie je dlouhodobě konzistentní. Snažíme se o vyrovnaný poměr prodeje hypoték vlastní sítí a prostřednictvím třetích stran. Prodeje hypoték prostřednictvím externích poradců by v zásadě neměly přesáhnout 60 %,“ uvedl Radko Belada, ředitel marketingu a komunikace KB, v odpovědi na náš dotaz. 

Česká spořitelna
Česká spořitelna, která v období před krizí významně posílila svůj tržní podíl, velmi těžila ze spolupráce s externími dodavateli hypotečních obchodů. Nicméně v době krize začali mít klienti problém se splácením hypoték a i přesto, že se nejednalo o nějaký masivní propad kvality úvěrového portfolia, rychle rostoucí počet problémových úvěrů vedení České spořitelny vyděsilo. Po krátké analýze příčin management společnosti dospěl k názoru, že velkou měrou se na tomto negativním jevu podepsaly hypotéky třetích stran a téměř ze dne na den ukončil spolupráci s externími dodavateli hypoték.

Tip: Komentář ke změně obchodní strategie České spořitelny v době vrcholící globální finanční krize neleznete v článku " Hypoteční krize podle České spořitelny ". 

S odstupem času však na veřejnost pronikly informace, že chyba nejspíš nebyla jen na straně externích zprostředkovatelů hypoték, ale také straně pracovníků vybraných poboček, kteří v honbě za novými obchody vědomě přehlíželi rizikovost přijímaných úvěrů a k jejich schvalování docházelo v rozporu s obecnými principy obezřetnosti a hlavně v rozporu s metodikou České spořitelny.   

Výrazné omezení spolupráce s třetími stranami se samozřejmě obratem projevilo v poklesu počtu i objemu nově získaných hypoték a tržní podíl České spořitelny v roce 2008 výrazně poklesl. V letošním roce Česká spořitelna opět přijímá hypotéky třetích stran, nicméně podíl této produkce se v současnosti pohybuje podle vyjádření tiskového oddělení zhruba na čtvrtině celkového objemu.

Raiffeisenbank a UniCredit Bank
Jedinými dvěma bankami, které nad ostatní ční svou otevřeností a nebojí se zveřejnit strukturu své produkce, je Raiffeisenbank a UniCredit Bank. V obou případech v loňském roce tvořily externí hypotéky podle jejich vyjádření tiskových mluvčí zhruba 70 % nové produkce. Také díky intenzivní spolupráci s hypotečními zprostředkovateli se oběma bankám dařilo v loňském roce růst rychleji než trh a tím pádem posílit svůj tržní podíl.

Raiffeisenbank v loňském roce meziročně navýšila objem poskytnutých hypoték o 40 % na 13,95 miliardy korun. UniCredit Bank oproti roku 2009 rostla o 40 % a celkově si do svých účetních knih připsala hypotéky za více než 6 mld. Kč. 

Ostatní banky
Ačkoliv přesná čísla odmítají zveřejnit, intenzivně spolupracují s třetími stranami také Oberbank, Wüstenrot hypoteční banka a LBBW Bank. Také LBBW Bank se právě i díky rozšíření spolupráce s externími zprostředkovateli podařilo v meziročním porovnání navýšit produkci nových hypoték o 121 %

S hypotečními brokery naváže spolupráci i GE Money Bank
Jedinou bankou, která tento způsob prodeje hypoték v současnosti nevyužívá je GE Money Bank, která spolupráci se zprostředkovateli hypoték rovněž ukončila v průběhu ekonomické krize. Nicméně i GE Money Bank v současnosti pilně pracuje na znovuotevření této obchodní cesty a první hypotéky třetích stran by měla začít zpracovávat ve druhé čtvrtletí letošního roku.

Anketa

Využil/a byste v případě potřeby služeb hypotečního poradce?

Ano (64)
 
Ne (27)
 Celkem hlasovalo 91 čtenářů

V čem je výjimečná GE Money Bank? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »