Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vztahuje se na vypořádání po rozvodu daň z převodu nemovitosti?

Autor: Luboš Svačina | 23.11.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Vztahuje se na vypořádání po rozvodu daň z převodu nemovitosti?

Z redakční pošty: s manželkou jsme si pořídili byt na hypotéku, ale před několika měsíci jsme se rozvedli. Nyní jsme se domluvili, že v bytě zůstanu bydlet, manželka na mě převede svou polovinu a já budu hypotéku dále splácet. Doporučujete takové řešení? Vztahuje se na tuto transakci povinnost zaplatit daň z převodu nemovitosti?

S manželkou jsme si pořídili byt na hypotéku, ale před několika měsíci jsme se rozvedli. Nyní jsme se domluvili, že v bytě zůstanu bydlet, manželka na mě převede svou polovinu a já budu hypotéku dále splácet. Chtěl bych se vás zeptat na 2 otázky.

1) Doporučujete takové řešení?
2) Vztahuje se na tuto transakci povinnost zaplatit daň z převodu nemovitosti? Bylo by řešením vypořádání závazků ještě před rozvodem?

Co s hypotékou a bytem po rozvodu/rozchodu?

První - nejjednodušší - řešení, které většinou rozvádějící/rozcházející se páry napadne, je, byt či dům prodat a z utržených peněz splatit hypotéku a případný zbytek si rozdělit. Závazek v takovém případě zanikne a oba bývalí manželé mohou začít žít "na novo".

Jenže hypotéku zpravidla nelze předčasně splatit jen tak, ze dne na den, aniž by vás banka nepokutovala za předčasné splacení. Navíc ceny nemovitostí v uplynulých měsících klesly, takže se klidně může stát, že za nemovitost by v danou chvíli „utržili“ méně než kolik peněz do společného bydlení vložili. A tak zpravidla přichází na řadu výše uvedené řešení, kdy jeden z manželů zůstane v bytě bydlet a druhého případně "vyplatí".

Řada párů takto řeší porozvodovou situaci. Jedná se o přirozený způsob řešení, ale bohužel ani takové není bez komplikací. Banka totiž bude chtít od zůstanuvšího dlužníka doložit jeho bonitu a pokud klient neprokáže dostatečné příjmy, aby mohl hypotéku nadále pohodlně splácet, banka druhému z partnerů výstup z hypotéky nepovolí.

Tip: Více informací o možnostech ukončení či „vystoupení“ jednoho z partnerů ze společné hypotéky naleznete v článku Petra Zámečníka „Rozvádíte se a máte hypotéku? Jak z toho ven?“

Daň z převodu nemovitosti

Vypořádání společného jmění manželů může dojít třemi způsoby. Nejelegantnějším způsobem je dohoda obou manželů, kde si oba určí jaký majetek komu zůstane. Pokud dohoda nepřipadá v úvahu, bohužel dost častý případ, provede vypořádání na návrh některého z manželů soud. Řízení o vypořádání společného jmění manželů se zahajuje podáním žaloby jednoho z manželů. Návrh na vypořádání je nutno podat nejpozději do 3 let po zániku manželství.

V těchto dvou případech, kdy vypořádání proběhne do 3 let od rozvodu se žádná daň z převodu nemovitosti neuplatňuje.

"Základem systému majetkových vztahů mezi manžely je společné jmění manželů, které se řídí ustanoveními občanského zákoníku. Z povahy společného jmění manželů vyplývá , že každý z manželů je nositelem všech práv a povinností plynoucích ze společného jmění ke společné věci, resp. ke společným věcem. V případě zániku těchto práv a povinností např. k nemovitosti na straně jednoho z bývalých spoluvlastníků, nenabývá druhý z nich práv a povinností k jiné nemovitosti ani její konkrétně určené části," upřesňuje Radek Lažatka z Ministerstva financí.

"Ke změně dochází pouze v tom smyslu, že jeden z dřívějších spoluvlastníků napříště vykonává práva a povinnosti k téže nemovitosti zcela samostatně a nedochází fakticky k žádnému převodu takovéto věci, která byla dříve ve společném jmění obou manželů. Z tohoto důvodu také ani nedochází v případě vypořádání společného jmění k nemovitosti, v důsledku něhož se jeden z manželů stává výlučným vlastníkem nemovitosti, ke zdanění daní z převodu nemovitostí," doplňuje Radek Lažatka.

Nedojde-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebude-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu platí, že nemovitý majetek je v podílovém spoluvlastnictví obou bývalých manželů a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné.

A v takovém případě, pokud by následně jeden z manželů převáděl za úplatu svůj podíl na druhého z manželů, tak z uskutečněné transakce by již vyplývala povinnost, zaplatit daň z převodu nemovitosti.


Anketa

V jakém jste rodinném vztahu?

Svobodný/á (37)
 
Zadaný/á (14)
 
Ženatý/vdaná (69)
 
Rozvedený/á (57)
 
Ovdovělý/á (8)
 Celkem hlasovalo 185 čtenářů

Vztahuje se na vypořádání po rozvodu daň z převodu nemovitosti? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Život na psí knížku hypotéce nebrání Jana Zámečníková | 13.08.2015 00:00

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Dům v podílu Veronika | 21.01.2016 07:12

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 30.08.2016 00:00 Vyplatí se ještě koupě bytu k pronájmu?

Úrokové sazby hypoték se stále drží na historických minimech. Ceny nemovitostí především ve velkých městech již od roku 2015 výrazně rostou. Nalézt optimální investiční byt je stále těžší, ale není to nemožné. Vyplatí se stále nákup investičního bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Jana Zámečníková | 29.08.2016 00:00 Ex-guvernéři ČNB: Přehřívá se trh nemovitostí?

Bývalí guvernéři České národní banky (ČNB) Miroslav Singer a Zdeněk Tůma minulý týden diskutovali na setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) o aktuálním makroekonomickém dění u nás i v zahraničí. Nevynechali ani otázku vývoje trhu nemovitostí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 24.08.2016 00:00 Jsou banky připravené na nový zákon o úvěru?

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Zákon přináší řadu změn, které se dotknou nejen klientů, ale i bank. Banky přípravu nepodceňují a na požadavky nového zákona se pilně připravují. Bankám se implementace zákona prodraží. Doplatí na vyšší náklady klient? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Roman Klein | 23.08.2016 00:00 Čas na půjčku

Čas na půjčku nastane téměř u každého. Vaše rodina potřebuje nové auto? Manžel/ka si stěžuje na nefunkční pračku? Syn by rád nový počítač? A co vy? Potřebujete něco, nebo po něčem jenom toužíte? Půjčit si je přece tak snadné. Ale… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 22.08.2016 00:00 Kdy vzrostou úrokové sazby hypoték? V polovině roku 2017

Úrokové sazby hypoték klesají s menšími přestávkami téměř osm let. Vždy, když se zdálo, že níže to již nejde, banky překvapily. Obrat je ale již nadohled. Kdy vzrostou úrokové sazby hypotečních úvěrů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

30.08.2016 15:08 Nulový úrok hypotéky? Nic není nemožné

Úrokové sazby hypoték se stále drží rekordně nízko. Banky se snaží být o krok napřed před konkurencí, klienty lákají na novinky. U dvou bank můžete dokonce získat nulový úrok. Stav na vašem účtu ale musí být v hodnotě nesplacené hypotéky.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.08.2016 13:35 Dlužníci se o svých dluzích dozvědí často až při exekuci

Pokud se člověk stane neplatičem, často kvůli různým nedoplatkům za služby, či zboží, pak má pramalou šanci se o svých závazcích dozvědět. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.08.2016 11:16 Fincentrum upevňuje pozici v oblasti hypoték

Obrat společnosti Fincentrum v České republice a na Slovensku vzrostl v prvním pololetí o 6 % na 812 milionů korun. Objem zprostředkovaných hypoték se na obou trzích zvýšil o 18 %. Poradci zprostředkovali hypotéky za více než 18 miliard korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.08.2016 12:58 Ceny nových bytů v Praze podražily

Meziročně vzrostla cena nemovitostí v hlavním městě Praha o 11,2 procenta. Průměrná cena nových bytů se pohybovala v květnu a červnu letošního roka ve výši 75 600 korun za metr čtvereční. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.08.2016 16:08 Česká spořitelna umožní refinancování hypotéky online

Česká spořitelna jako další finanční dům zavádí možnost refinancování online. Pak již klientovi zbývá pouze podepsat smlouvu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (124)
 
Spíše ano. (20)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (22)
 Celkem hlasovalo 196 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Roman Klein | 23.08.2016 00:00 Čas na půjčku

Čas na půjčku nastane téměř u každého. Vaše rodina potřebuje nové auto? Manžel/ka si stěžuje na nefunkční pračku? Syn by rád nový počítač? A co vy? Potřebujete něco, nebo po něčem jenom toužíte? Půjčit si je přece tak snadné. Ale… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 18.08.2016 00:00 OSVČ a hypotéky: těžko získat, horší vydržet

Získání hypotéky je v roli podnikatele mnohem složitější než pro zaměstnance. Minimálně stejně složité však je nedostat se do situace, kdy není úvěr z čeho splácet. Podnikatelé na to příliš nedbají a nemyslí na zadní vrátka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 24.08.2016 00:00 Jsou banky připravené na nový zákon o úvěru?

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Zákon přináší řadu změn, které se dotknou nejen klientů, ale i bank. Banky přípravu nepodceňují a na požadavky nového zákona se pilně připravují. Bankám se implementace zákona prodraží. Doplatí na vyšší náklady klient? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 17.08.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2016: O prázdninách zájem o hypotéky rapidně klesl

Po rekordním červnu se hypoteční trh o měsíc později dočkal studené sprchy. A rozhodně to není nic osvěžujícího. Úrokové sazby se stále sice drží na rekordně nízké úrovni, ale zájem o hypotéky značně poklesl. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 22.08.2016 00:00 Kdy vzrostou úrokové sazby hypoték? V polovině roku 2017

Úrokové sazby hypoték klesají s menšími přestávkami téměř osm let. Vždy, když se zdálo, že níže to již nejde, banky překvapily. Obrat je ale již nadohled. Kdy vzrostou úrokové sazby hypotečních úvěrů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »