Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vztahuje se na vypořádání po rozvodu daň z převodu nemovitosti?

Autor: Luboš Svačina | 23.11.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Vztahuje se na vypořádání po rozvodu daň z převodu nemovitosti?

Z redakční pošty: s manželkou jsme si pořídili byt na hypotéku, ale před několika měsíci jsme se rozvedli. Nyní jsme se domluvili, že v bytě zůstanu bydlet, manželka na mě převede svou polovinu a já budu hypotéku dále splácet. Doporučujete takové řešení? Vztahuje se na tuto transakci povinnost zaplatit daň z převodu nemovitosti?

S manželkou jsme si pořídili byt na hypotéku, ale před několika měsíci jsme se rozvedli. Nyní jsme se domluvili, že v bytě zůstanu bydlet, manželka na mě převede svou polovinu a já budu hypotéku dále splácet. Chtěl bych se vás zeptat na 2 otázky.

1) Doporučujete takové řešení?
2) Vztahuje se na tuto transakci povinnost zaplatit daň z převodu nemovitosti? Bylo by řešením vypořádání závazků ještě před rozvodem?

Co s hypotékou a bytem po rozvodu/rozchodu?

První - nejjednodušší - řešení, které většinou rozvádějící/rozcházející se páry napadne, je, byt či dům prodat a z utržených peněz splatit hypotéku a případný zbytek si rozdělit. Závazek v takovém případě zanikne a oba bývalí manželé mohou začít žít "na novo".

Jenže hypotéku zpravidla nelze předčasně splatit jen tak, ze dne na den, aniž by vás banka nepokutovala za předčasné splacení. Navíc ceny nemovitostí v uplynulých měsících klesly, takže se klidně může stát, že za nemovitost by v danou chvíli „utržili“ méně než kolik peněz do společného bydlení vložili. A tak zpravidla přichází na řadu výše uvedené řešení, kdy jeden z manželů zůstane v bytě bydlet a druhého případně "vyplatí".

Řada párů takto řeší porozvodovou situaci. Jedná se o přirozený způsob řešení, ale bohužel ani takové není bez komplikací. Banka totiž bude chtít od zůstanuvšího dlužníka doložit jeho bonitu a pokud klient neprokáže dostatečné příjmy, aby mohl hypotéku nadále pohodlně splácet, banka druhému z partnerů výstup z hypotéky nepovolí.

Tip: Více informací o možnostech ukončení či „vystoupení“ jednoho z partnerů ze společné hypotéky naleznete v článku Petra Zámečníka „Rozvádíte se a máte hypotéku? Jak z toho ven?“

Daň z převodu nemovitosti

Vypořádání společného jmění manželů může dojít třemi způsoby. Nejelegantnějším způsobem je dohoda obou manželů, kde si oba určí jaký majetek komu zůstane. Pokud dohoda nepřipadá v úvahu, bohužel dost častý případ, provede vypořádání na návrh některého z manželů soud. Řízení o vypořádání společného jmění manželů se zahajuje podáním žaloby jednoho z manželů. Návrh na vypořádání je nutno podat nejpozději do 3 let po zániku manželství.

V těchto dvou případech, kdy vypořádání proběhne do 3 let od rozvodu se žádná daň z převodu nemovitosti neuplatňuje.

"Základem systému majetkových vztahů mezi manžely je společné jmění manželů, které se řídí ustanoveními občanského zákoníku. Z povahy společného jmění manželů vyplývá , že každý z manželů je nositelem všech práv a povinností plynoucích ze společného jmění ke společné věci, resp. ke společným věcem. V případě zániku těchto práv a povinností např. k nemovitosti na straně jednoho z bývalých spoluvlastníků, nenabývá druhý z nich práv a povinností k jiné nemovitosti ani její konkrétně určené části," upřesňuje Radek Lažatka z Ministerstva financí.

"Ke změně dochází pouze v tom smyslu, že jeden z dřívějších spoluvlastníků napříště vykonává práva a povinnosti k téže nemovitosti zcela samostatně a nedochází fakticky k žádnému převodu takovéto věci, která byla dříve ve společném jmění obou manželů. Z tohoto důvodu také ani nedochází v případě vypořádání společného jmění k nemovitosti, v důsledku něhož se jeden z manželů stává výlučným vlastníkem nemovitosti, ke zdanění daní z převodu nemovitostí," doplňuje Radek Lažatka.

Nedojde-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebude-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu platí, že nemovitý majetek je v podílovém spoluvlastnictví obou bývalých manželů a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné.

A v takovém případě, pokud by následně jeden z manželů převáděl za úplatu svůj podíl na druhého z manželů, tak z uskutečněné transakce by již vyplývala povinnost, zaplatit daň z převodu nemovitosti.


Anketa

V jakém jste rodinném vztahu?

Svobodný/á (37)
 
Zadaný/á (14)
 
Ženatý/vdaná (69)
 
Rozvedený/á (58)
 
Ovdovělý/á (8)
 Celkem hlasovalo 186 čtenářů

Vztahuje se na vypořádání po rozvodu daň z převodu nemovitosti? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Život na psí knížku hypotéce nebrání Jana Zámečníková | 13.08.2015 00:00

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Dům v podílu Veronika | 21.01.2016 07:12

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.09.2016 00:00 Tomáš Konvička: Český zákon o úvěru je mírnější než slovenský

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který zpřísní i podmínky poskytování úvěrů nebankovním poskytovatelům. Na otázky o důsledcích nového zákonu o úvěru odpovídal Tomáš Konvička, obchodní ředitel společnosti Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
banner-efpa-investujeme-a-hypoindex

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 13:06

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 03:08

Jana Zámečníková | 12.09.2016 00:00 Nový zákon o úvěru změní zprostředkovatelský trh

Nový zákon o úvěru začne platit od 1. prosince 2016. Zákon se zaměřuje mimo jiné i na pravidla a povinnosti pro zprostředkovatele. Kdo a za jakých podmínek bude moci poskytovat spotřebitelské úvěry a potažmo i hypotéky? (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:10

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.09.2016 13:38 Podzimní „Hypodny“ se vrací do Raiffeisenbank

V Raiffeisenbank odstartovaly 19. září 2016 podzimní „Hypodny“. Na klienty čeká při podání žádosti o hypoteční úvěr do 11. listopadu zvýhodněná úroková sazba a při podpisu smlouvy s fixací alespoň na tři roky do konce listopadu bonus 4 000 korun. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:12

14.09.2016 10:29 Doba hypoték s dlouhou fixací je u konce

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, díky kterému banky přestanou mít motivaci dále nabízet hypoteční úvěry s dlouhou dobou fixace. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:14

13.09.2016 11:42 Omezení stoprocentních hypoték se blíží. Lidé o ně stejně zájem nemají

Od 1. října 2016 klesne na základě doporučení České národní banky (ČNB) výše poskytovaného úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) ze 100 % na 95 %. Banky zvýšený zájem klientů o stoprocentní hypotéky zatím nezaznamenaly. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:18

12.09.2016 11:35 Air Bank nyní nabízí při převodu hypotéky pětiletou fixaci

Rekordně nízké sazby hypoték lákají stále více a více klientů. Doba, kdy se může tato nízká sazba zlomit a hypotéky začnou opět růst je již nějakou dobu v očekávání. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:19

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (227)
 
Spíše ano. (40)
 
Spíše ne. (40)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 348 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 12.09.2016 00:00 Nový zákon o úvěru změní zprostředkovatelský trh

Nový zákon o úvěru začne platit od 1. prosince 2016. Zákon se zaměřuje mimo jiné i na pravidla a povinnosti pro zprostředkovatele. Kdo a za jakých podmínek bude moci poskytovat spotřebitelské úvěry a potažmo i hypotéky? (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »