Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vztahuje se na vypořádání po rozvodu daň z převodu nemovitosti?

Autor: Luboš Svačina | 23.11.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Vztahuje se na vypořádání po rozvodu daň z převodu nemovitosti?

Z redakční pošty: s manželkou jsme si pořídili byt na hypotéku, ale před několika měsíci jsme se rozvedli. Nyní jsme se domluvili, že v bytě zůstanu bydlet, manželka na mě převede svou polovinu a já budu hypotéku dále splácet. Doporučujete takové řešení? Vztahuje se na tuto transakci povinnost zaplatit daň z převodu nemovitosti?

S manželkou jsme si pořídili byt na hypotéku, ale před několika měsíci jsme se rozvedli. Nyní jsme se domluvili, že v bytě zůstanu bydlet, manželka na mě převede svou polovinu a já budu hypotéku dále splácet. Chtěl bych se vás zeptat na 2 otázky.

1) Doporučujete takové řešení?
2) Vztahuje se na tuto transakci povinnost zaplatit daň z převodu nemovitosti? Bylo by řešením vypořádání závazků ještě před rozvodem?

Co s hypotékou a bytem po rozvodu/rozchodu?

První - nejjednodušší - řešení, které většinou rozvádějící/rozcházející se páry napadne, je, byt či dům prodat a z utržených peněz splatit hypotéku a případný zbytek si rozdělit. Závazek v takovém případě zanikne a oba bývalí manželé mohou začít žít "na novo".

Jenže hypotéku zpravidla nelze předčasně splatit jen tak, ze dne na den, aniž by vás banka nepokutovala za předčasné splacení. Navíc ceny nemovitostí v uplynulých měsících klesly, takže se klidně může stát, že za nemovitost by v danou chvíli „utržili“ méně než kolik peněz do společného bydlení vložili. A tak zpravidla přichází na řadu výše uvedené řešení, kdy jeden z manželů zůstane v bytě bydlet a druhého případně "vyplatí".

Řada párů takto řeší porozvodovou situaci. Jedná se o přirozený způsob řešení, ale bohužel ani takové není bez komplikací. Banka totiž bude chtít od zůstanuvšího dlužníka doložit jeho bonitu a pokud klient neprokáže dostatečné příjmy, aby mohl hypotéku nadále pohodlně splácet, banka druhému z partnerů výstup z hypotéky nepovolí.

Tip: Více informací o možnostech ukončení či „vystoupení“ jednoho z partnerů ze společné hypotéky naleznete v článku Petra Zámečníka „Rozvádíte se a máte hypotéku? Jak z toho ven?“

Daň z převodu nemovitosti

Vypořádání společného jmění manželů může dojít třemi způsoby. Nejelegantnějším způsobem je dohoda obou manželů, kde si oba určí jaký majetek komu zůstane. Pokud dohoda nepřipadá v úvahu, bohužel dost častý případ, provede vypořádání na návrh některého z manželů soud. Řízení o vypořádání společného jmění manželů se zahajuje podáním žaloby jednoho z manželů. Návrh na vypořádání je nutno podat nejpozději do 3 let po zániku manželství.

V těchto dvou případech, kdy vypořádání proběhne do 3 let od rozvodu se žádná daň z převodu nemovitosti neuplatňuje.

"Základem systému majetkových vztahů mezi manžely je společné jmění manželů, které se řídí ustanoveními občanského zákoníku. Z povahy společného jmění manželů vyplývá , že každý z manželů je nositelem všech práv a povinností plynoucích ze společného jmění ke společné věci, resp. ke společným věcem. V případě zániku těchto práv a povinností např. k nemovitosti na straně jednoho z bývalých spoluvlastníků, nenabývá druhý z nich práv a povinností k jiné nemovitosti ani její konkrétně určené části," upřesňuje Radek Lažatka z Ministerstva financí.

"Ke změně dochází pouze v tom smyslu, že jeden z dřívějších spoluvlastníků napříště vykonává práva a povinnosti k téže nemovitosti zcela samostatně a nedochází fakticky k žádnému převodu takovéto věci, která byla dříve ve společném jmění obou manželů. Z tohoto důvodu také ani nedochází v případě vypořádání společného jmění k nemovitosti, v důsledku něhož se jeden z manželů stává výlučným vlastníkem nemovitosti, ke zdanění daní z převodu nemovitostí," doplňuje Radek Lažatka.

Nedojde-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebude-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu platí, že nemovitý majetek je v podílovém spoluvlastnictví obou bývalých manželů a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné.

A v takovém případě, pokud by následně jeden z manželů převáděl za úplatu svůj podíl na druhého z manželů, tak z uskutečněné transakce by již vyplývala povinnost, zaplatit daň z převodu nemovitosti.


Anketa

V jakém jste rodinném vztahu?

Svobodný/á (37)
 
Zadaný/á (14)
 
Ženatý/vdaná (69)
 
Rozvedený/á (58)
 
Ovdovělý/á (8)
 Celkem hlasovalo 186 čtenářů

Vztahuje se na vypořádání po rozvodu daň z převodu nemovitosti? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Život na psí knížku hypotéce nebrání Jana Zámečníková | 13.08.2015 00:00

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Dům v podílu Veronika | 21.01.2016 07:12

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »