Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zajímáte se o soudobou architekturu? Zapojte se do hlasování o nejlepší projekt

Autor: Luboš Svačina | 07.09.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Zajímáte se o soudobou architekturu? Zapojte se do hlasování o nejlepší projekt

Soutěž Young Architect Awards míří do finále. Do soutěže mladých architektů bylo v letošním roce přihlášeno 128 prací od autorů z 12 zemí světa. Zapojte se do hlasování, získejte přehled o "mladé architektuře" a pomozte vybrat vítěze, který získá Cenu veřejnosti.

Cílem architektonické soutěže Young Architect Award je  zmapovat tvorbu začínajících architektů, upozornit na zajímavé projekty a nabídnout mladým architektům možnost veřejně předvést svou dosavadní práci. Soutěžní přehlídky se mohou účastnit studenti či absolventi oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury, kterým v termínu odevzdání soutěžních prací nebylo více než 33 let. Přihlášené soutěžní návrhy jsou rozděleny do tří kategorií: studie, školní práce, realizace, z nichž porota vybere vždy jednoho vítěze, který si odnese hlavní cenu, kterou je odměna ve výši 30 000 Kč. Vyhlašovatelem soutěže je společnost ABF a odborným garantem je Česká komora architektů.

Kromě hlavních cen ve 3 uvedených kategoriích čeká na soutěžící i Cena architekta Josefa Hlávky v kategorii studie / školní práce, Cena rektora ČVUT v kategorii školní práce, Cena Stavebního fóra za návrh stavby ukazující cestu rozvoje lidských sídel. V odborné porotě zasednou jak teoretici architektury, tak zástupci úspěšných architektonických ateliérů. Předsedou poroty byl jmenován Doc. akad. arch. Imrich Vaško z bratislavské Vysoké školy výtvarných umění. 

Vedle výše zmíněných cen bude vyhlášena také Cena veřejnosti. O vítězi této soutěžní kategorie rozhodne internetové hlasování návštěvníků webových stránek www.yaa.cz, kde je možné najít všech 128 soutěžních prací včetně stručného popisku. Svůj hlas jednotlivým návrhům a realizacím můžete dát nejpozději 14. září, kdy hlasování veřejnosti končí. Každý hlasující má jeden hlas, volbu ale lze změnit tím, že kliknete na tlačítko "Hlasuji pro tuto práci" uvedené u jiné zveřejněné práce.

Výběr ze soutěžních návrhů
KATEGORIE REALIZACE

Rodinný dům Zlín - Lazy
Přihlašovatel:
Ing. arch. Pavel Míček
Autor: Ing. arch. Pavel Míček


Popis díla: Čtvrť Lazy vznikala v průběhu druhé světové války, z tohoto období zde najdeme také několik velmi kvalitních funkcionalistických vil. Celá čtvrť je na severním svahu s nádherným výhledem na město. Parcela je velmi strmá s přístupen z horní – jižní strany. Dům je tvořen kompaktní hmotou, která je reflexí vnitřní prostorové skladby. Prostorová koncepce pracuje se strmostí původního terénu, čímž vzniká celá řada prostorů vzájemně výškově posunutých. Domem sestupujete stále níže jako byste šli po původním svahu. Tato koncepce umožnila vznik prostorů se zcela odlišnými proporcemi a způsobem denního osvětlení. Vnímání rozdílné kvality světla v různých prostorách je umocněno použitím přírodních materiálů bílé barvy. Dům je postaven kombinací zděné a železobetonové monolitické konstrukce. Většina materiálů je ponechána ve své původní podobě: vápenopísková cihla, bílé teraco, bílé polyuretanové stěrky, dub, smrk, modřín. 2009 / realizace.


Rodinný dům v Deštném v Orlických horách
Přihlašovatel:
Ing. arch. Lukáš Svoboda
Autoři: Ing. arch. Lukáš Svoboda / Ing. arch. Oldřich Bittner


Popis díla: Naším cílem bylo vytvořit dům, který vychází z tradičních forem místního stavitelství, ale také splní současné estetické, provozní a konstrukční požadavky. Základem se stal klasický podélný dřevěný dům se sedlovou střechou, ztvárněný soudobými prostředky. Hlavní jednoduchá hmota domu je doplněna přízemním utilitárním přístřeškem klasicky zajišťujícím příjemný a praktický přechod interiéru a exteriéru. Osobitý charakter dává domu také materiálové odlišení drobných funkčních objemů vystupujících z hlavní hmoty objektu. Dalším poměrně zásadním výrazovým prostředkem jsou střešní okna osazená přes okap, zajišťující mj. maximální komfort užívání podkrovních pokojů. Základním vnějším povrchovým materiálem je modřínový obklad bez povrchové úpravy. Jeho struktura a přirozené stárnutí bude v kontrastu s velkoplošnými barevnými fasádními deskami užitými na utilitárních částech domu. Střešní krytinu tvoří falcovaný Ti-Zn plech.

KATEGORIE ŠKOLNÍ PRÁCE
REED CITY
Přihlašovatel:
Bc. Tomáš Beránek
Autoři: Bc. Tomáš Beránek / Bc. Michal Gabaš


Popis díla: Projekt města u jezera Most se zabývá návrhem nového sídla pro 10 000 obyvatel a využitím rekultivovaného prostoru bývalého povrchového dolu Venuše. základní myšlenky návrhu; zatraktivnění lokality; kontakt města s jezerem; nerozpínat se do krajiny; odpoutání se od města Most; využití potenciálu jezera jako nově vznikajícího centra rekreace a sportovní turistiky v regionu; reagovat na složité základové poměry. Návrh města u jezera Most se inspiruje strukturou vodní rostliny – rákosu. Z vodní hladiny jezera vystupují jednotlivé subtilní objekty stejně jako stébla rákosu. Tato stébla vytváří podél jezera různě širokou a vysokou linii zástavby. Jednotlivá stébla jsou spojena zavěšenými platformami, které vytvářejí městské prostory. Skrz celé město prochází hlavní komunikace reagující spolu se zástavbou na tvar břehu. Různě široká zástavba tvoří městská subcentra podél okružní komunikace. Tato subcentra svou koncentrací „věží“ a výškovou expanzí odkazují na trsy rákosu.

KATEGORIE STUDIE
Nová hustota
Přihlašovatel:
Diana Cristóbal Olave
Autoři: Diana Cristóbal Olave / Gonzalo José López Garrido


Popis díla: Rozvoj měst je v dnešní době důležitým architektonickým jevem. Šířící se výstavba založená na rodinných domech se považuje za typ rozvoje, který jde proti určitým ekologickým hodnotám; na druhé straně ovšem existuje i názor stavějící se proti hustotě zastavění prostřednictvím vícepatrových staveb. „Jak zvýšit hustotu v městech jako Barcelona nebo Praha bez vysokých budov a zároveň udržet důležitost veřejných ploch, jako jsou parky a náměstí?“

e velkých městech se ulice změnily v hlučné místo, kde je každý den méně slunečního světla. V reakci na to navrhujeme obytný model s jedním nebo více soukromými dvory pro každý dům, který zajišťuje soukromí, ticho a světlo. Při čtyřech podlažích přichází do každého bytu přirozené světlo, a protože každý dům má svůj vlastní dvůr, je tak zajištěno i soukromí. Skutečnost, že je důraz kladen na přirozené světlo a vlastní místo na výhled, stává se tento model vhodný pro město, nemá však smysl v přímořských či horských lokalitách. Pro strukturu a byty je použita pravidelná mřížka. Cílem je navrhnout budovu, která je jedinečná svým konceptem, nikoli svým tvarem, čímž vzniká model, který je otevřený změnám. Taková budova se stává „kontejnerem“ pro různé typologie bytů. Snažíme se poskytnout architektonické možnosti pro různé druhy uživatelů, kteří dnes existují. Jednopodlažní domy mísíme s dvoupodlažními a trojpodlažními; byty s jednou ložnicí s byty o dvou, třech nebo čtyřech ložnicích. Střecha je velký zelený prostor, který je částečně průchozí a přístupný z velkého dvora vybavenosti. Tento nový „městský park“ pomáhá udržovat teplotu budovy jako izolace a rovněž sbírá dešťovou vodu k použití v síti uvnitř budovy. Velká pergola ze solárních panelů shromažďuje energii a zároveň poskytuje stín pro průchozí oblast.

Titulní obrázek je vizualizací návrhu Ing. arch. Barbory Zálešákové - Areál Život - aquapark na území Palmovky

Anketa

Zajímáte se o současnou architekturu?

Ano (101)
 
Ne (20)
 Celkem hlasovalo 121 čtenářů

Zajímáte se o soudobou architekturu? Zapojte se do hlasování o nejlepší projekt >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Jsem pro úspory Jerry | 06.10.2010 13:44
NEJLEPŠÍ ARCHITEKTONICKÝ PROJEKT: SROVNANI.INFO NEJLEPŠÍ ARCHITEKTONICKÝ PROJEKT | 07.09.2010 10:05

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »