Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Boj developerů o pozici lídra neskončil

Autor: Jana Zámečníková | 16.05.2016 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Boj developerů o pozici lídra neskončil

Developeři se přou o pozici lídra developerského trhu. Spor společnosti Ekospol a Central Group se dostal i k soudu, který rozhodl, že Ekospol patří stabilně k lídrům českého developerského trhu. Central Group se ale nehodlá vzdát bez boje a chce stavění „vzdušných zámků“ Ekospolu zastavit. Proč je pro developery pozice lídra tak důležitá?

Společnosti Central Group se nelíbí, že se Ekospol označuje za lídra developerského trhu, čímž se dopouští nekalé soutěže. Válka developerů se dostala již před několika měsíci před Městský soud v Praze, který žalobu Central Groupu zamítl.

„V daném případě není sporným, že žalovaná společnost (Ekospol) patří na českém trhu v bytové výstavbě dlouhodobě mezi nejúspěšnější podnikatele, o čemž svědčí délka jeho podnikání, mediální pozice, i výsledky konkrétní činnosti (prodej bytů apod.) za poslední období. Není přitom z tohoto pohledu podstatné, zda za to které konkrétní období je v tabulkových číslech aktuálně lepší žalobce či žalovaný, neboť tato čísla se mohou průběžně měnit. Za podstatné soud považuje, že žalovaný (vedle žalobce) patří stabilně mezi několik lídrů na českém trhu bytové výstavby,“ píše soud ve svém rozsudku.

Žalobu zamítl minulý týden i Vrchní soud v Praze. „Central Group zatím rozhodnutí soudu neobdržel. Musíme se s ním tedy nejdříve seznámit,“ uvedla tisková mluvčí Central Group Marcela Fialková. Central Group pak zvažuje další právní kroky.   

Podle slov Central Group jde o klamavé a nekalé soutěžení Ekospolu. Ten vykazuje jako byty prodané i byty, které jsou zatím pouze tzv. na papíře a nemají ještě vydané územní rozhodnutí. Existuje tak riziko, že tyto byty nezískají povolení a nebudou postaveny. „Cílem je nejen zkreslit reálnou situaci na trhu a získat tak konkurenční výhodu, ale zejména poškodit spotřebitele, klienty. Těm jsou prezentovány okolnosti, které jsou jen zbožným přáním a „vzdušnými zámky“ developera a ten nic z toho, co prezentuje před vydáním územního rozhodnutí, nemůže klientům garantovat,“ říká Marcela Fialková.

Nová metodika vyřadila Ekospol ze hry

Nová metodika právě tyto byty ze statistik vylučuje. „Aby byly výsledky hodnověrné i do budoucnosti a dostatečně vypovídaly o reálné situaci na trhu, nejsou jen nově v prodaných bytech uváděny ty jednotky, které nemají pravomocné územní rozhodnutí a není na jejich rezervaci složen pouze symbolický poplatek, protože ten pak případného zájemce o byt k téměř ničemu nezavazuje,“ uvedl mluvčí Trigemy Radek Polák. Byty, za které kupující zaplatí na základě rezervační smlouvy méně než 50 tisíc korun, také do statistik nově nespadají.

„Taková praxe samozřejmě nejen deformuje pohled na celý trh, ale především poškozuje zákazníky a pro slušné developery by měla být zcela nepřijatelná,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. Rezervaci bytů před vydaným územním rozhodnutím přirovnává k průzkumu potenciálního zájmu mezi zákazníky, nepovažuje to za závazný akt předcházející skutečný prodej.

Ekospol ovšem s tímto tvrzením nesouhlasí. „Ekospol se důrazně ohrazuje proti zpochybňování jeho zcela legitimní obchodní strategie a opakovanému nehoráznému naznačování, že prodává byty, které se nikdy nepostaví. Za 24letou historii, kdy má za sebou 51 úspěšně dokončených velkých projektů s více než 4000 byty, tento scénář nikdy nenastal. Ekospol navíc za všechny své projekty ručí celým svým základním jměním 101 milionů korun, a to i dlouho po dokončení,“ obhajuje strategii Ekospolu Evžen Korec.

Z aktuálních společných analýz trhu společností Trigema, Skanska Reality a Central Group podle nové metodiky vychází Central Group (259 prodaných bytů) v prvním čtvrtletí letošní roku jako jednička na pražském trhu a dvojkou je Skanska Reality. Do první desítky se dostal také Finep, Daramis Group, Metrostav development, YIT Stavo, Star Group, M&K Development, Trigema a TOP 10 uzavírá Vivus. Metodiku verifikoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Ekospol se zase ohání tzv. Develop Indexem, který zpracovává společnost Deloitte ve spolupráci s projektem CenováMapa.org. Podle této metodiky prodal nejvíce bytů (168) v prvních dvou měsících letošního roku Ekospol a Central Group získal se 137 prodanými byty druhé místo. Při pozornějším prozkoumání výsledků ale zjistíme, že 121 bytů Ekospolu bylo prodáno bez územního rozhodnutí.

Ke sporu mezi společnostmi Central Group a Ekospol se ostatní developeři raději vyjadřovat nechtějí. Samotní tvůrci indexu si nechtějí vybírat stranu. Domnívají se, že by statistiky o developerském trhu měl zpracovávat a interpretovat nezávislý institut a ne sami developeři.

A proč se developeři o pozici lídra tak přou? Jde samozřejmě o zákazníky. Central Group se domnívá, že na základě označení „lídr developerského trhu“ se může zákazník rozhodnout uzavřít smlouvu o koupi bytu s jiným partnerem. Soud však s tvrzením Central Group nesouhlasí a v odůvodnění uvádí, že „užití slovního výrazu lídr v jednotném čísle žalovaným s ohledem na výše uvedená zjištění a závěry, nemůže mít na zákazníka tak zásadní vliv, aby tím byla žalovanému poskytnuta ve vztahu k žalobci jako soutěžiteli neoprávněná soutěžní výhoda.“

Boj developerů o pozici lídra neskončil >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »