Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


ČNB osekala hypotéky. Zhorší se dostupnost bydlení?

ČNB osekala hypotéky. Zhorší se dostupnost bydlení?

Úrokové sazby u hypoték jsou nízko, ceny nemovitostí rapidně nerostou, ale vysněnou nemovitost si možná už nepořídíte. Česká národní banka vydala soubor doporučení, které se dotknou jak nových tak refinancovaných hypotečních úvěrů.

Zvyšuje se podíl úvěrů, které jsou poměrně vysoké vůči hodnotě nemovitosti,“ řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer. Podle něj se to týká hlavně velkých bank, které jsou k tomu tlačeny vzájemnou konkurencí. „Chceme zabránit vzniku smyčky mezi růstem cen nemovitostí a růstem úvěrů na bydlení, která by vytvořila hrozbu pro stabilitu bankovního sektoru,“ uvedl Singer. Centrální banka bude podle něj plnění těchto preventivních doporučení pravidelně hodnotit, parametry může ještě zpřísnit.

Toto doporučení je bankám známé a ČNB o něm vedla s trhem diskusi. Hypoteční trh v ČR funguje dlouhodobě stabilně. Banky samozřejmě i v případě hypoték pečlivě váží riziko a mají nastaveny vnitřní limity. O tom svědčí jak velmi nízké procento nesplácených hypotečních úvěrů, tak nově i to, že nastal obrat ve vývoji úrokových sazeb, které začínají růst,“ reagoval náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

Doporučeních týkajících se hypoték je celkem šest

1. Dodržování limitů pro hodnoty LTV u nově poskytovaných úvěrů

Podíl nově poskytnutých úvěrů s LTV nad 90 procent by neměl přesahovat 10 procent celkového objemu těchto úvěrů. U žádného úvěru by LTV nemělo přesáhnout 100 procent. Například 120 procentní hypotéku už si nepořídíte. Nelze to také obejít souběžným poskytováním nezajištěných spotřebitelských úvěrů. Hypotéka ale nadále půjde zkombinovat se stavebním spoření.

Valná většina bankovních domů již dnes neposkytuje hypoteční úvěry nad 90 % LTV, některé i nad 80%. Trh toto nějak významně nezasáhne, neboť výše poskytnutých 100 % hypotečních úvěrů osciluje kolem cca 5% z celkových počtů hypotečních úvěrů. Navíc domů, jež poskytují 100% hypotečních úvěrů za akceptovatelných a férových podmínek pro klienta je jak šafránu,“ komentuje první doporučení Zbyněk Prim, exkluzivní poradce společnosti Fincentrum.

2. Hodnocení schopnosti klienta úvěr splácet a odolat zvýšené zátěži

ČNB doporučuje, aby banky stanovovaly interní limity ukazatelů schopnosti splácet úvěrů z vlastních zdrojů.

Stanovení schopnosti splácet již také banky dodržují. Jsou na klienty relativně přísné a již nyní některé aplikují podobné ukazatele jako „debt-ration“ atd. Jinými slovy, sleduje se poměr mezi výší čistého příjmu a výší zadlužení klienta. Tento poměr se liší v závislosti na bonitě klienta / výší LTV atd. Obecně platí, že se pohybuje mezi 40 – 50 % ,“ uvedl Zbyněk Prim. Klientova měsíční splátka hypotečního úvěru by tedy měla být maximálně 40 – 50 % z čistého příjmů, po odečtení veškerých závazků. Ani toto opatření však trh nijak zvlášť nezasáhne. Banky jsou teď kolikrát i  přísnější při hodnocení klienta než doporučuje Česká národní banka.  

3. Délka splatnosti úvěrů a průběh jejich splácení

Maximální délka splatnosti hypotečního úvěru by neměla přesáhnout 30 let. Podle ČNB by totiž měla reflektovat jak životnost nemovitosti, tak i zbývající ekonomickou aktivitu klienta. Omezení by ale na dostupnost bydlení nemělo mít vliv. Delší dobu splatnosti než 30 let poskytuje málokterá banka.

Nezajištěný úvěr pro klienta s hypotékou by neměl být delší než osm let, což je také vítané a již aplikované doporučení.

Posledním bodem třetího doporučení je, že banky by neměly poskytovat úvěry zajištěné rezidenční nemovitostí s nestandardním průběhem splácení vedoucí k tomu, že větší splátková zátěž bude přesunuta do budoucnosti.

Většina těchto druhů splácení není nikdy dobře pro klienta. Jinými slovy, takovéto kombinace jsou vždy „vražedné“ a velmi špatné. Banky jednu dobu (cca 2005 – 2008) tyto smlouvy a kombinace vyhledávaly, ale časem od těchto produktů ustoupily a kolikrát klientům zdarma předělaly zpět smlouvy na klasické anuitní splácení,“ vysvětluje Prim.

4. Přístup k navyšování výše úvěru při refinancování

Doporučení ČNB se týká nejen nových, ale i refinancovaných hypotečních úvěrů. Banky by měly při refinancování postupovat stejně jako u poskytování nových úvěrů.

5. Poskytování úvěrů sjednaných přes zprostředkovatele

Instituce by měly uplatňovat obezřetný přístup, zohledňovat daná rizika a monitorovat kvalitu těchto úvěrů. „Zde je role na straně bank, aby kontrolovali své makléře a jejich práci. To se také děje do určité míry již nyní, kdy se sledují, kolik defoultních úvěrů makléř donesl, jaké objemy atd. Jen se tento dohled pravděpodobně „zpřesní“,“ dodává Prim.

6. Financování koupě nemovitosti určené k dalšímu pronájmu

Banky by kvůli snížení úvěrového rizika měly odděleně sledovat charakteristiky portfolia úvěrů k financování vlastního bydlení a úvěrů k financování nemovitostí k dalšímu pronájmu. To už ale většina bank také dělá. Když si klient bere hypoteční úvěr kvůli pořízení nemovitosti k pronájmu, podléhá přísnějším kritériím a leckdy dostane i vyšší úrokovou sazbu.

Obecně si myslím, že ČNB svými regulemi jen „dožene“ trhu, který se do určité míry již chová tak, jak chce. Banky v ČR jsou stabilní, prošly si hypoteční krize v letech 2008 – 2010 a jsou z ni poučeni. Z toho vyplývá, že jejich risk management je relativně přísný a zdrženlivý. I z tohoto pohledu většinu doporučení ČNB banky splňují již dnes. Jen tímto ČNB nastaví mantinely do budoucna, za které již banky nebudou moci jít. V současné době trh dané změny pocítí marginálně, či skoro vůbec,“ komentuje celkově daná doporučení Zbyněk Prim.

ČNB osekala hypotéky. Zhorší se dostupnost bydlení? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »