Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kam se bude vyvíjet trh s hypotékami v druhém pololetí?

Autor: Luboš Svačina | 26.07.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 6 komentářů
Kam se bude vyvíjet trh s hypotékami v druhém pololetí?

Klesající úrokové sazby, rostoucí optimismus plynoucí z odeznívání ekonomické krize, výraznější zpomalení poklesu cen nemovitostí - to všechno se promítlo v oživení na hypotečním trhu. Banky v červnu poskytly 4830 úvěrů v celkové hodnotě 8,219 miliardy korun. Překonají letos banky loňské výsledky?

Letošní rok začal pro hypoteční banky katastrofálně. Podobně nevýrazné výsledky, jaké jsme zaznamenali v průběhu ledna a února tuzemské banky za celou historii FINCENTRUM HYPOINDEXu nepamatují. Poptávka po úvěrech byla na bodu mrazu a také ochota bank svým klientům půjčovat byla stále na velmi nízké úrovni. Nicméně odeznívající ekonomická krize a rekordně nízké úrokové sazby na mezibankovních trzích otevřely bankám nejprve prostor pro snížení rizikových přirážek a postupem času také ziskových marží, na jejichž snižování začala tlačit zostřená konkurence.

Zatímco v závěru loňského roku se průměrná úroková sazba hypoték pohybovala na úrovni 5,61 %, na konci prvního pololetí byly sazby podle statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu již o půl procentního bodu níže, přičemž tempo poklesu v závěru pololetí gradovalo. V průběhu května a června již sazby padaly meziměsíčně o 2 desetiny procentního bodu a v červnu dokonce prolomily 5procentní hranici.

Graf 1: Vývoj úrokových sazeb hypoték

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Pokles úrokových sazeb a větší otevřenost bank jsou bezpochyby důležitým předpokladem pro případné oživení hypotečního trhu. Ovšem hlavním blokem tuzemského hypotečního trhu byly po dlouhé měsíce obavy klientů ze ztráty zaměstnání a tím pádem potíží se splácením úvěrů umocněné klesajícími cenami nemovitostí.

I přesto, že v některých lokalitách a u některých typů nemovitostí se již pokles cen zastavil, potencionální kupující stále ještě věří v další snížení cen a o cenách se snaží –někdy více, někdy méně úspěšně - vyjednávat. Zkracující doba realizace a rostoucí počet prodejů však naznačují, že i v této oblasti se začíná trh postupně odblokovávat.

Důkazem oživení na hypotečním trhu je květnový a červnový meziroční nárůst jak počtu, tak objemu poskytnutých úvěrů. V květnu si banky v objemu meziročně polepšily o 4,7 procent a v červnu o 1,4 %. V konečném účtování tuzemské banky během uplynulých šesti měsíců poskytly 22518 hypotečních úvěrů v celkové hodnotě 37,645 miliard korun.

Tabulka 1: Objem poskytnutých hypoték

Období 1H/2006 1H/2007 1H/2008 1H/2009 1H/2010
Objem poskytnutých hypoték 44602 75739 61031 40133 37645
Počet poskytnutých hypoték 30376 45405 34635 23609 22518
Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Jedná se sice o nejslabší výsledek v celé historii FINCENTRUM HYPOINDEXu, nicméně propad za loňskými výsledky není nijak dramatický a navíc tuto mezeru se bankám daří zmenšovat. Jestliže na konci letošního prvního čtvrtletí banky ztrácely v objemu poskytnutých hypoték meziročně zhruba 10 %, na konci druhého čtvrtletí to bylo již pouze 6,2 %. Přitom rok předtím, ve stejném období (1H2008/1H2009), banky zaostávaly bezmála o 35 %. Bod zlomu se bankám podle všech indicií podařilo překonat.

Překonají banky loňské výsledky?

Ze statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu vyplývá, že produkce bank v první pololetí zpravidla převyšuje výsledky druhé poloviny o 2 – 4 %. Pokud by se tento model opakoval i v letošním roce, banky by se objemem poskytnutých hypoték dostaly na konci roku zhruba na 70 miliard korun. Nicméně vzhledem k pozitivnímu trendu, který jsme zaznamenali v posledních dvou měsících a změnách v reálné ekonomice, si troufám odhadnout, že se na konci roku celková suma poskytnutých úvěrů přehoupne přes loňských 74,4 miliard a překoná hranici 75 miliard korun.

Graf 2: Vývoj výše průměrné částky hypoték

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Hypotečním bankám v letošním roce totiž hraje do karet nejen obnovená poptávka po novém bydlení, ale také pozvolna rostoucí průměrná částka úvěru. Navíc velmi důležitou roli v poptávce po hypotékách mohou sehrát také plánované změny v systému stavebního spoření. Snížení státního příspěvku ke stavebnímu spoření resp. její 50% zdanění bude mít nejspíš za důsledek zdražení překlenovacích úvěrů a tedy odliv části klientů ve prospěch hypotečních bank.

Tip: Více o plánovaných změnách v systému stavebního spoření a dopadech navrhovaných změn si můžete přečíst v článcích „ Co přinese snížení státní podpory stavebního spoření? “ a " Bídnost a mizérie – vzkaz pro občana ".

Vedle změn ve stavebním spoření nová vláda také v rámci úsporných opatření zvažuje také zrušení daňových odpočtů úroků z úvěrů na bydlení. Podle prvních reakcí by tato změna mohla mít negativní dopad na poptávku po úvěrech na bydlení. Nicméně podle názorů námi oslovených expertů by se toto opatření nemělo mít zásadní vliv na rozhodování klientů o tom, zda si o úvěr zažádají či ne.  

Anketa

Poskytnou letos banky více hypoték než v loňském roce?

Ano (12)
 
Ne (29)
 Celkem hlasovalo 41 čtenářů

Kam se bude vyvíjet trh s hypotékami v druhém pololetí? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 6 komentářů)

RE: RE: Variabilní ÚS Miloslav Šimek | 26.07.2010 15:17
RE: RE: Variabilní ÚS | 26.07.2010 12:05
RE: Variabilní ÚS Vojtík | 26.07.2010 11:58
RE: Variabilní ÚS Vojtík | 26.07.2010 11:50
Variabilní ÚS | 26.07.2010 11:08

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (373)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 535 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »