EUR 25.360

USD 23.264

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.360

USD 23.264

Text: Luboš Svačina

26. 07. 2010

6 komentářů

Kam se bude vyvíjet trh s hypotékami v druhém pololetí?

 


 

Letošní rok začal pro hypoteční banky katastrofálně. Podobně nevýrazné výsledky, jaké jsme zaznamenali v průběhu ledna a února tuzemské banky za celou historii FINCENTRUM HYPOINDEXu nepamatují. Poptávka po úvěrech byla na bodu mrazu a také ochota bank svým klientům půjčovat byla stále na velmi nízké úrovni. Nicméně odeznívající ekonomická krize a rekordně nízké úrokové sazby na mezibankovních trzích otevřely bankám nejprve prostor pro snížení rizikových přirážek a postupem času také ziskových marží, na jejichž snižování začala tlačit zostřená konkurence.

Zatímco v závěru loňského roku se průměrná úroková sazba hypoték pohybovala na úrovni 5,61 %, na konci prvního pololetí byly sazby podle statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu již o půl procentního bodu níže, přičemž tempo poklesu v závěru pololetí gradovalo. V průběhu května a června již sazby padaly meziměsíčně o 2 desetiny procentního bodu a v červnu dokonce prolomily 5procentní hranici.

Graf 1: Vývoj úrokových sazeb hypoték


Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Pokles úrokových sazeb a větší otevřenost bank jsou bezpochyby důležitým předpokladem pro případné oživení hypotečního trhu. Ovšem hlavním blokem tuzemského hypotečního trhu byly po dlouhé měsíce obavy klientů ze ztráty zaměstnání a tím pádem potíží se splácením úvěrů umocněné klesajícími cenami nemovitostí.

I přesto, že v některých lokalitách a u některých typů nemovitostí se již pokles cen zastavil, potencionální kupující stále ještě věří v další snížení cen a o cenách se snaží –někdy více, někdy méně úspěšně – vyjednávat. Zkracující doba realizace a rostoucí počet prodejů však naznačují, že i v této oblasti se začíná trh postupně odblokovávat.

Důkazem oživení na hypotečním trhu je květnový a červnový meziroční nárůst jak počtu, tak objemu poskytnutých úvěrů. V květnu si banky v objemu meziročně polepšily o 4,7 procent a v červnu o 1,4 %. V konečném účtování tuzemské banky během uplynulých šesti měsíců poskytly 22518 hypotečních úvěrů v celkové hodnotě 37,645 miliard korun.

Tabulka 1: Objem poskytnutých hypoték

Období 1H/2006 1H/2007 1H/2008 1H/2009 1H/2010
Objem poskytnutých hypoték 44602 75739 61031 40133 37645
Počet poskytnutých hypoték 30376 45405 34635 23609 22518

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX


Jedná se sice o nejslabší výsledek v celé historii FINCENTRUM HYPOINDEXu, nicméně propad za loňskými výsledky není nijak dramatický a navíc tuto mezeru se bankám daří zmenšovat. Jestliže na konci letošního prvního čtvrtletí banky ztrácely v objemu poskytnutých hypoték meziročně zhruba 10 %, na konci druhého čtvrtletí to bylo již pouze 6,2 %. Přitom rok předtím, ve stejném období (1H2008/1H2009), banky zaostávaly bezmála o 35 %. Bod zlomu se bankám podle všech indicií podařilo překonat.

Překonají banky loňské výsledky?

Ze statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu vyplývá, že produkce bank v první pololetí zpravidla převyšuje výsledky druhé poloviny o 2 – 4 %. Pokud by se tento model opakoval i v letošním roce, banky by se objemem poskytnutých hypoték dostaly na konci roku zhruba na 70 miliard korun. Nicméně vzhledem k pozitivnímu trendu, který jsme zaznamenali v posledních dvou měsících a změnách v reálné ekonomice, si troufám odhadnout, že se na konci roku celková suma poskytnutých úvěrů přehoupne přes loňských 74,4 miliard a překoná hranici 75 miliard korun.

Graf 2: Vývoj výše průměrné částky hypoték

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Hypotečním bankám v letošním roce totiž hraje do karet nejen obnovená poptávka po novém bydlení, ale také pozvolna rostoucí průměrná částka úvěru. Navíc velmi důležitou roli v poptávce po hypotékách mohou sehrát také plánované změny v systému stavebního spoření. Snížení státního příspěvku ke stavebnímu spoření resp. její 50% zdanění bude mít nejspíš za důsledek zdražení překlenovacích úvěrů a tedy odliv části klientů ve prospěch hypotečních bank.

Tip: Více o plánovaných změnách v systému stavebního spoření a dopadech navrhovaných změn si můžete přečíst v článcích „ Co přinese snížení státní podpory stavebního spoření? “ a " Bídnost a mizérie – vzkaz pro občana ".

Vedle změn ve stavebním spoření nová vláda také v rámci úsporných opatření zvažuje také zrušení daňových odpočtů úroků z úvěrů na bydlení. Podle prvních reakcí by tato změna mohla mít negativní dopad na poptávku po úvěrech na bydlení. Nicméně podle názorů námi oslovených expertů by se toto opatření nemělo mít zásadní vliv na rozhodování klientů o tom, zda si o úvěr zažádají či ne.  

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Vojtík

  26 července, 2010

  Jaký podíl na trhu získaly variabilní(=nefixované) sazby?
  To je to číslo,které je dnes zajímavé.Již jsem se někde dočetl,že dnes mají podíl okolo 9%.
  To by relativně snadno vysvětlilo pokles průměrné ukazate úroků,jako je ten na hypoindex.cz.Přičemž onen článek konstatoval,že takový podíl získaly „pár měsíců po uvedení“.
  Že je to cesta do pekel,je jiná věc…

  Odpovědět

 • Jana Zámečníková

  26 července, 2010

  Dobrý den, hypotéky s plovoucí úrokovou sazbou jsme začali sledovat separátně teprve nedávno. Mimochodem právě proto, že začaly mít nezanedbatelný vliv na vývoj a hodnotu souhrnného Hypoindexu. Bohužel data za celé pololetí k dispozici nemáme, ale v červnu měly tyto hypotéky 6,6% podíl na celkovém objemu sjednaných úvěrů, viz. poslední Hypoindex (www.hypoindex.cz/clanky/fincentrum-hypoindex-cerven-2010-urokove-sazby-hypotek-prorazily-5-hranici/

  Odpovědět

 • Vojtík

  26 července, 2010

  Btw,protože hypotéky s variabilní ÚS a fixované jsou natolik odlišné produkty,spíš než jeden graf s průměrnou úrokovou mírou by dávalo smysl uveřejňovat grafy dva,jeden pro fixované a druhý variabilní hypotéky.
  Nemíchat hrušky s jabkama.

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  26 července, 2010

  Ostatně proto také zveřejňujeme i průměrné úrokové sazby za nejvýznamnější fixace samostatně (1leté, 3leté a 5leté, nyní nově i variabilní).

  Odpovědět

 • Vojtík

  26 července, 2010

  Pokud se to skutečně rozmohlo až v posledních měsících,je otázka,jaký to bude mít středně a dlouhodobý dopad.
  Myslím,že jsem tak před 3 měsíci četl článek o variabilní hypotéce od Unicredit Bank,kde si ji velmi pochvalovali,že o ní klienti mají zájem(Snad jí dokonce prodali v víc než fixovaných??) a navíc,světe div se,průměrný klient s variabilní hypotékou si bral vyšší dluh průměrný fixovaný klient.Tedy všechny ingredience,které z těchto hypoték udělaly takový průser v USA,jsou přítomny pochopitelně i zde.Naše malé štěstí je,že to ve větší míře přichází až po splasknutí bubliny,ne před ním.
  Nicméně,podstatně je,že úrokové sazby jsou dnes rekordně nízko a splátky s variabilní úrokovou mírou už ve střednědobém horizontu budou jen a jen růst.Je otázka,kolik klientů s variabilní ÚS si to dnes uvědomuje…Obecně se obávám,že u nemalé míry z nich je to „Bankruptcy in the making“

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  26 července, 2010

  To, že se něčeho prodá vícero, nemusí mít vůbec nic společného s výhodností. Co třeba takové kapitálovky, investiční ŽP – podle počtu uzavřených smluv se zdá, že je to produkt produktů. Něco, co musí mít každý. Přitom je za prodejem marketing, manipulace a hyenismus na klienta.
  Takže varialní ÚS – podle mne je to obchodní zboží, které je třeba dnes prodat (protože prodejné je), zisky se budou kumulovat v budoucnu, poté co porostou inflační tlaky. A že je nereálné udržet vše na stávající, nízké hladině – o tom snad žádná.
  V principu nic proti var. ÚS, jen by klient měl vědět co dělá a co udělá, když… čímž si vůbec nejsem jistý.

  Odpovědět