Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Léto přeje zlodějům. Pozor na chyby v pojištění domácnosti

Léto přeje zlodějům. Pozor na chyby v pojištění domácnosti

V červenci a v srpnu se stává nejvíce vloupání, ať už jde o byty, rodinné domy nebo chaty. Podle průzkumu České asociace pojišťoven je až třicet procent domácností v České republice pojištěno nedostatečně. Problém je například podpojištěnost nebo nedostatečně zabezpečená domácnost.

Pojištění opuštěné domácnosti zajistí komplexní ochranu vybavení vašeho domova po dobu vaší nepřítomnosti. Zaručí vám pojistné plnění až do výše zvoleného limitu na pořízení nových věcí v případě jejich poškození, zničení či ztráty způsobené např. požárem, velkou vodou, havárií vodovodního potrubí či odcizením. Nedílnou součástí jsou samozřejmě asistenční služby, které zajistí rychlou nápravu případných škod, což ocení zejména turisté trávící svou dovolenou v zahraničí,“ vysvětluje Petr Svoboda, vrchní ředitel Úseku občanského pojištění České pojišťovny.

Když si uzavíráte pojištění domácnosti, důležitá je pojistná hodnota majetku. Je to suma, kterou byste museli zaplatit, kdybyste si měli koupit kompletní nové vybavení vaší stávající domácnosti. Na základě těchto údajů se stanoví pojistná částka, tedy maximální plnění, které by vám v případě vykradení nemovitosti měla pojišťovna zaplatit. Důležité ale je, si pojištění nemovitosti aktualizovat a nenechat ho ladem několik let. Do domácnosti vám určitě přibudou nové věci a v případě odcizení pak nedostanete takovou sumu, na kterou byste jinak měli nárok. 

Pokud je stanovená pojistná částka nižší než skutečná hodnota věcí v domácnosti, hovoříme o podpojištění. Pojistník pak v případě pojistné události dostane méně peněz, než očekával. Druhým extrémem je přepojištění, tedy příliš vysoká pojistná částka. Většinou se ale setkáváme s podpojištěním, mnoho českých domácností je pojištěno nedostatečně,” uvedl Petr Baný, generální ředitel Triglav pojišťovny.

Krádeže vloupáním Počet zjištěných škod Škody v tis. (celkem)
Do bytů 2 060 93 137
Do chat 2 523 50 598
Do rodinných domů 2 584 134 601
Do ostatních objektů 16 981 550 561
Celkem 28 263 994 668
Zdroj: Policie ČR, Údaje za období od 1.ledna 2012 do 30. června 2012

Podle Policie České republiky byl letos nejhorší, co do počtu vloupaček, březen. Vykradeno bylo celkem 387 bytů a 467 rodinných domů. V prvním pololetí letošního roku bylo dle policie vykradeno 2 060 bytů a 2 584 rodinných domů.

„Z hlediska předcházení trestné činnosti je majitelům objektů doporučováno, aby o svém odjezdu z bydliště informovali své známé, sousedy, kteří jim budou provádět kontrolu jejich objektů a tito nebudou lhostejní k výskytu cizích podezřelých osob. Rodinné domy jsou větším lákadlem než byty, protože je zde menší riziko, že si zloděje někdo všimne. V případě bytu musí zloděj obvykle překonat dvoje dveře – vchodové a do konkrétního bytu, oboje obvykle slušně zabezpečené. U rodinného domu stačí většinou překonat jedny dveře, popřípadě klasické okno, ale velmi oblíbenou cestou jsou i balkonové a francouzské dveře,“ uvádí kpt. Dagmar Bednarčíková, vrchní komisařka Policejního prezidia České republiky.

Svůj domov řádně zabezpečte

Máte-li doma například cenné obrazy, šperky nebo starožitnosti, investujete do bezpečnostních dveří. Může se vám totiž také stát, že vám pojišťovna domácnost na vyšší částku nepojistí, protože vaše domácnost není dostatečně zabezpečená.

Pozor na Facebook

Mnozí zloději také shánějí informace na sociálních sítích. Dávejte si proto pozor, jaké informace dáváte na Facebook nebo Twitter. Například informace typu: Zítra odjíždíme, vracíme se za týden, si nechte raději pro sebe. Stejně tak buďte obezřetní v tom, co za fotografie zveřejňujete. Bát se většinou nemusíte o větší elektroniku, ale i obyčejné fotografie k vám mohou přilákat zloděje. Problém mohou být menší věci, které ani nemusí mít takovou cenu, jak zloděj doufá, ale na fotce to tak může vypadat.

 

Léto přeje zlodějům. Pozor na chyby v pojištění domácnosti >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 27.04.2016 00:00 Nájemníci podceňují pojištění. Často jim zbydou jen oči pro pláč

Pojištění domácnosti se netýká pouze majitelů či pronajímatelů nemovitostí. Pokud je vlastníkem vybavení nájemník,  je v jeho zájmu si majetek pojistit. Spoléhat se na to, že domácnost pojistí pronajímatel, se nemusí vyplatit. Zapomínat by neměl ani na pojištění odpovědnosti. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
banner-investujeme-ceskych100

Zbyněk Prim | 09.03.2016 00:00 Proč neuzavírat pojištění s hypotečním úvěrem

Banky se všelijak snaží zvýšit svou ziskovost tzv. cross-sellingem, tedy přidáváním dalších a dalších produktů ze „své či partnerské stáje“, aby z klienta vytěžily maximum. Rozumějme maximum jeho peněz. Zmiňme například nutnost běžného účtu, oblíbené vnucení kreditních karet či „pojištění schopnosti splácet“. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 10.03.2016 06:47

Jakub Mokroš | 08.02.2016 00:00 Chraňte svou nemovitost správně

Vlastní dům nebo byt spolu s vybavením domácnosti je většinou to nejhodnotnější, co vlastníme. Z toho důvodu je určitě namístě tento majetek chránit. Jedna z cest je určitě aktivní ochrana a prevence před nepříznivými událostmi, jako instalace požárních hlásičů, bezpečnostních zámků a podobně. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Patrik Nacher | 04.01.2016 00:00 Pojištění schopnosti splácet… pouhé placebo?

Hra na slepou bábu – aneb hledáme jistoty tam, kde nejsou a kde je lze jen těžko najít – představme si placebo efekt ve světě pojištění. Názorný příklad – pojištění (ne)schopnosti splácet. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 31.12.2015 00:00 Cizí neštěstí, naše radost aneb Silvestrovské střípky z pojištění

Nic nepotěší víc než cizí neštěstí. Zvláště když je vtipně podané. Alespoň operátoři pojišťoven se nenudí, když jim klienti hlásí pojistné události. Pobavte se na nejvtipnějších hláškách za uplynulý rok… a nezapomeňte si svou domácnost pojistit, ať můžete příští rok přispět i svou pojistnou událostí do mlýna. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (812)
 
Ne. (1321)
 
Nevím. (29)
 Celkem hlasovalo 2162 čtenářů