EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Text: Peter Balko

08. 10. 2020

2 komentáře

Víte, jak si správně pojistit své bydlení?

 

Klient si pojistí dům, ale po případném neštěstí (požár/vichřice) mu pojišťovna odmítne vyplatit pojistné plnění – takový scénář se nám může zdát nepravděpodobný, ale přesně takové situace se nejednou stávají.

Loading 

„Domov je místo, kde se vracíme i během největší bouře.“ Bernard Bolzan

Jak je to možné?

Většina majitelů bytů, domů a jiných prostor pojištění sice využívá, ale ne vždy mají pojištění nastavené správně. Stávají se situace, kdy máme pojištěnou pouze domácnost, ne však nemovitost – při případné škodě tak pojišťovna nemusí uhradit plnou část způsobené škody.
V tomto článku se dozvíme, jak si správně nastavit pojištění svého domova a jakým rizikům se při pojištění vyhnout. Důležité je také rozlišovat mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti a dozvíme se také, proč je vhodné využít kombinaci obou těchto pojištění. Jaký je tedy rozdíl v pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti?

Pojištění domácnosti

Domácnost tvoří komplex movitých věcí (věci, se kterými můžeme hýbat, pohnout), které spolu tvoří zařízení rodinného či bytového domu, bytu, případně rekreačního objektu.

Do pojištění domácnosti řadíme:

 • nábytek, svítidla, koberce, dekorační textil, šatstvo, obuv, věci osobní potřeby, umělecké předměty, starožitnosti, sbírky,
 • cennosti (drahé kovy a kameny, perly a skvosty, peníze, šekové a vkladní knížky, platební karty, ceniny, cenné papíry),
 • domácí elektrospotřebiče (bílá technika, výpočetní a audiovizuální technika, anténní systémy, fotoaparáty, filmovací a optické přístroje),
 • sportovní potřeby, nářadí a zařízení pro hobby,
 • ostatní: kuchyňské nádobí, knihy, hračky, kosmetika, potraviny, věci v nebytových prostorách patřících k bytu a podobně.

Nejčastější rizika, proti kterým si pojistit domácnost:

Pojištěním domácnosti tedy rozumíme pojištění, které nám finančně nahradí vzniklé škody po zničení nebo ztrátě osobního vlastnictví, které se nachází v pojištění domácnosti. Při pojišťování domácnosti je vhodné, pokud se seznámíme s tím, co všechno námi zvolené pojištění zahrnuje. Ve většině případů pojišťovny pojišťují domácnost sdruženou formou, kde jsou vyjmenovány základní rizika.

REKLAMA

Základní balíček pojištění domácnosti by měl zahrnovat následující složky: požár, přímý úder blesku, výbuch, zřícení letadla nebo jeho částí, voda z vodovodního potrubí, vichřice, krupobití, ledovec, tíha sněhu, lavina, povodeň, záplava, sesuv půdy, zřícení skal a zemin, pád stromů, pád stožárů a jiných předmětů , zakouření, náraz vozidla, aerodynamický třesk, zemětřesení, výbuch sopky, odcizení – krádež vloupáním nebo loupež, vandalismus.

Pokud vybraná pojišťovna některé položky nezahrnuje, možná bychom měli zvážit alternativní pojišťovnu. Pokud však chceme mít jistotu krytí všech nejdůležitějších rizik, pojišťovny ke standardním balíčkům pojištění domácnosti poskytují doplňkové připojištění. Ty jsou většinou navrženy tak, abychom si mohli zvolit kombinaci, která se zdá být pro lokalitu, ve které se domácnost nachází, nejvýhodnější.

Pojištění nemovitosti

Podle § 119 občanského zákoníku se za nemovitost považuje stavba, která je se zemí spojena pevným základem. Pojištěním nemovitosti pak rozumíme pojištění domů, bytů, domovních či bytových komplexů nebo rekreačních zařízení. Zahrnuje všechny součásti, které jsou napevno přimontovány ke stěnám nemovitosti (vestavěný nábytek, například vestavěná kuchyňská linka), avšak bez spotřebičů .

Co můžeme zahrnout do pojištění nemovitosti?

Do základního balíčku při pojištění nemovitosti by měla patřit tato rizika: požár, přímý úder blesku, výbuch, zřícení letadla nebo jeho částí, voda z vodovodního potrubí, vichřice, krupobití, ledovec, tíha sněhu, lavina, povodeň, záplava, sesuv půdy, zřícení skal a zemin, pád stromů, pád stožárů a jiných předmětů , náraz vozidla, kouř, aerodynamický třesk, zemětřesení, výbuch sopky, odcizení – krádež stavebních součástí, vandalismus.
Některé pojišťovny mohou mít v základních balíčcích pojištěno navíc následující rizika: nepřímý úder blesku, přepětí – škody způsobené zvýšeným napětím v elektrické síti, zvýšenou silou elektrického proudu, lom trubek – při prasknutí potrubí se uplatní i škoda vzniklá na potrubí, atmosférické srážky – škoda způsobená vniknutím srážkové vody na pojištěnou věc.

REKLAMA

Stejně jako při pojištění domácnosti, i při pojištění nemovitosti je nutné důkladně si prostudovat smlouvu a rizika, která jsou v pojištění zahrnuty. Může se stát, že nemovitost bude pojištěna proti silnému větru, ale ne proti vichřici a vzniklou škodu vichřicí nám pak pojišťovna neproplatí. Nejlepším řešením při volbě pojištění může být, pokud si zvolíme kombinaci pojištění nemovitosti spolu s pojištěním domácnosti, aby námi zvolené pojištění zahrnovalo nejčastější rizika v oblasti, kde se pojištěná domácnost nebo nemovitost nachází.

Jaké základní faktory ovlivňují výšku pojištění domácnosti a nemovitosti?

Základní faktory, které mají vliv na výši ceny pojistného jsou:

 • rozloha v m2, kde je přímá úměra – čím je byt větší, tím je cena pojistného vyšší,
 • lokalita, kde se pojištěná nemovitost či domácnost nachází,
 • pojistná částka,
 • obyvatelnost – cena je vyšší, pokud v objektu nikdo nebývá,
 • v určitých případech se do sumy počítá i sklep a garáž,
 • totální nebo částečná škoda
 • a samozřejmě na cenu ovlivňují i ​​různé balíčky, které si při pojištění zvolíme.

Na závěr bychom si měli zapamatovat 5 užitečných rad ohledně pojištění nemovitosti nebo domácnosti:

 1. Ideálním řešením je, pokud si zvolíme vhodnou kombinaci pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti.
 2. Obě tato pojištění je výhodnější zvolit v rámci jedné pojišťovny. Toto se může zdát finančně dražší, ale z dlouhodobého hlediska se tím ušetří čas, neboť vše se pak vybaví v rámci jedné pojišťovny.
 3. Pojistnou smlouvu bychom si měli pravidelně aktualizovat, protože ceny nemovitostí se neustále mění, je i v našem zájmu, abychom těmto cenám přizpůsobili pojištění.
 4. Smlouvu, kterou při pojištění uzavíráme, bychom si měli důkladně nastudovat, abychom se vyhnuli zbytečným rizikům při uplatňování pojistného.
 5. Ideální je poradit se se zkušeným finančním poradcem, který nám zajistí krytí těch nejčastějších a nejdůležitějších rizik.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Pajk

  8 října, 2020

  Jaky je rozdil mezi silnym vetrem a vychrici? 😉 Zasadne nepojistuji, jen to co povinne musim. Vidim ve svem okoli, jak se pojistovny cukaji, kdyz ma dojit k plneni, zvlast pokud to plneni ma opravdu smysl. Na pojisteni vydelavaji pouze pojistovny.

  Odpovědět

 • Jan Skryja

  8 listopadu, 2020

  Tento článek by si zasloužil významné rozšíření. Vůbec nezmiňuje, na jakou hodnotu nemovitost pojistit (reprodukční versus obvyklá, princip podpojištění) a pojištění odpovědnosti nejen z držby nemovitosti. To jsou velmi podstatné věci.

  Odpovědět