EUR 24.315

USD 23.120

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.315

USD 23.120

Prázdniny skončily. Zloději se z bytů přesouvají na chalupy

 

Zdroj: Pixabay.com

V letních měsících většina lidí nechává alespoň na nějaký čas svůj domov bez dozoru. Špatně zabezpečený byt či dům je pak skoro pozvánka pro zloděje. Se zhoršujícím se počasím se pak lidé z dovolených, chat a chalup vrací zpět do měst a do hledáčku zlodějů se dostávají opuštěné rekreační objekty. 

O prázdninách podle policejních statistik dochází k menšímu počtu vloupání do rekreačních objektů. Naopak byty a domy jsou ve větším ohrožení. S podzimem se situace mění.

Jak se říká: Příležitost dělá zloděje, takže je nutné vlastní byt, dům, či chatu správně zabezpečit i pojistit. Pokud nemáte dostatek financí na drahé bezpečnostní prvky, stačí třeba automatické rozsvěcení a zhasínání, nebo i falešné bezpečnostní kamery.

Možností ochrany vašeho majetku je naštěstí celá řada. Ať už zvolíte mechanické, elektronické zabezpečení či jejich kombinaci, nezapomínejte také na pojištění, a to jak nemovitosti, tak domácnosti. Dokáže totiž napravit škody, které způsobí zloději i nevyzpytatelné počasí.

Nepodceňujte také dobré vztahy se sousedy. Ti mohou vyplašit zloděje, nebo podat důležité svědectví. Naopak ublížit vám mohou sociální sítě, kde se třeba zmíníte o dovolené, na kterou se chystáte.

Zabezpečit svou nemovitost nemusí stát hromady peněz, ale určitě se vyplatí do ochrany majetku investovat. Ať už se jedná o pojištění domácnosti nebo nemovitosti při koupi objektu nebo třeba o kamerový systém,“ doporučuje Jakub Veverka z realitního portálu Videobydleni.cz.

Počty vloupání podle statistik Policie ČR

Rok Vloupání do bytů  do chat do rodinných domů
2018 2 171 1 305 2 553
2019 2 144 1 633 2 748
2020 1 861 1 452 2 199

ZDROJ: Policie ČR

Podle policejních statistik je nejvíce vloupání do rodinných domů, rekreační chaty jsou naopak na chvostu srovnání. Ale sezóna loupení ve víkendových objektech se blíží. Záleží na počasí, ale nejpozději na konci října většina chatařů přestává trávit svůj volný čas mimo město a snaží se chalupy zazimovat. A to je právě čas pro zloděje, kteří se z měst přesouvají do rekreačních oblastí.

Nejvíce chat a chalup je vykradeno v období od listopadu do února. Kdežto byty a rodinné domy jsou v hledáčku lupičů nejvíce v srpnu.

Pozor na podpojištěnost všech nemovitostí

Když si pořídíte nemovitost, sjednáte si pojištění, buď na popud banky spolu s hypotékou nebo z vlastního uvážení, ale pak už se většina lidí smlouvě nevěnuje. Převážně u neživotního pojištění by měli lidé pravidelně dbát na jeho aktualizaci.

V praxi by k tomu mělo docházet zhruba každé dva až čtyři roky nebo v případě, že dochází k nějaké větší změně, například rekonstrukci. Ačkoliv často při této aktualizaci pojistné mírně naroste, ve finále se to majitelům určitě vyplatí, jelikož zastaralé smlouvy vzniklé škody nemusí pokrýt. Nezapomínejme však ani na odpovědnostní rizika, které se v průběhu času také neustále mění,“ říká Ladislav Bělina, produktový ředitel Slavia pojišťovny.

Aktualizace se týká všech nemovitostí, a to i v případě, když si na zahradě postavíte třeba nový altán. Vzhledem k různým živelním pohromám je dobré mít pojištěnou každou stavbu.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Majitelům nemovitostí hrozí podpojištění, růst cen za 2 roky překročil tolerance pojišťoven

Byty v Praze zdražily jen za poslední 2 roky o téměř 30 procent, v dalších krajských městech pak ještě výrazněji. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz. Pojišťovny přitom připouštějí toleranci ke krácení pojištění do 15, maximálně 20 procent. V případě překročení této tolerance hrozí krácení plnění při pojistné události. Finanční poradci i pojišťovny upozorňují, že na trhu se lze […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *