EUR 25.355

USD 23.377

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.355

USD 23.377

Léto přeje zlodějům. Pozor na chyby v pojištění domácnosti

 


 

Pojištění opuštěné domácnosti zajistí komplexní ochranu vybavení vašeho domova po dobu vaší nepřítomnosti. Zaručí vám pojistné plnění až do výše zvoleného limitu na pořízení nových věcí v případě jejich poškození, zničení či ztráty způsobené např. požárem, velkou vodou, havárií vodovodního potrubí či odcizením. Nedílnou součástí jsou samozřejmě asistenční služby, které zajistí rychlou nápravu případných škod, což ocení zejména turisté trávící svou dovolenou v zahraničí,“ vysvětluje Petr Svoboda, vrchní ředitel Úseku občanského pojištění České pojišťovny.

Když si uzavíráte pojištění domácnosti, důležitá je pojistná hodnota majetku. Je to suma, kterou byste museli zaplatit, kdybyste si měli koupit kompletní nové vybavení vaší stávající domácnosti. Na základě těchto údajů se stanoví pojistná částka, tedy maximální plnění, které by vám v případě vykradení nemovitosti měla pojišťovna zaplatit. Důležité ale je, si pojištění nemovitosti aktualizovat a nenechat ho ladem několik let. Do domácnosti vám určitě přibudou nové věci a v případě odcizení pak nedostanete takovou sumu, na kterou byste jinak měli nárok. 

Pokud je stanovená pojistná částka nižší než skutečná hodnota věcí v domácnosti, hovoříme o podpojištění. Pojistník pak v případě pojistné události dostane méně peněz, než očekával. Druhým extrémem je přepojištění, tedy příliš vysoká pojistná částka. Většinou se ale setkáváme s podpojištěním, mnoho českých domácností je pojištěno nedostatečně,” uvedl Petr Baný, generální ředitel Triglav pojišťovny.

Krádeže vloupáním Počet zjištěných škod Škody v tis. (celkem)
Do bytů 2 060 93 137
Do chat 2 523 50 598
Do rodinných domů 2 584 134 601
Do ostatních objektů 16 981 550 561
Celkem 28 263 994 668
Zdroj: Policie ČR, Údaje za období od 1.ledna 2012 do 30. června 2012

Podle Policie České republiky byl letos nejhorší, co do počtu vloupaček, březen. Vykradeno bylo celkem 387 bytů a 467 rodinných domů. V prvním pololetí letošního roku bylo dle policie vykradeno 2 060 bytů a 2 584 rodinných domů.

„Z hlediska předcházení trestné činnosti je majitelům objektů doporučováno, aby o svém odjezdu z bydliště informovali své známé, sousedy, kteří jim budou provádět kontrolu jejich objektů a tito nebudou lhostejní k výskytu cizích podezřelých osob. Rodinné domy jsou větším lákadlem než byty, protože je zde menší riziko, že si zloděje někdo všimne. V případě bytu musí zloděj obvykle překonat dvoje dveře – vchodové a do konkrétního bytu, oboje obvykle slušně zabezpečené. U rodinného domu stačí většinou překonat jedny dveře, popřípadě klasické okno, ale velmi oblíbenou cestou jsou i balkonové a francouzské dveře,“ uvádí kpt. Dagmar Bednarčíková, vrchní komisařka Policejního prezidia České republiky.

Svůj domov řádně zabezpečte

Máte-li doma například cenné obrazy, šperky nebo starožitnosti, investujete do bezpečnostních dveří. Může se vám totiž také stát, že vám pojišťovna domácnost na vyšší částku nepojistí, protože vaše domácnost není dostatečně zabezpečená.

Pozor na Facebook

Mnozí zloději také shánějí informace na sociálních sítích. Dávejte si proto pozor, jaké informace dáváte na Facebook nebo Twitter. Například informace typu: Zítra odjíždíme, vracíme se za týden, si nechte raději pro sebe. Stejně tak buďte obezřetní v tom, co za fotografie zveřejňujete. Bát se většinou nemusíte o větší elektroniku, ale i obyčejné fotografie k vám mohou přilákat zloděje. Problém mohou být menší věci, které ani nemusí mít takovou cenu, jak zloděj doufá, ale na fotce to tak může vypadat.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Prázdniny skončily. Zloději se z bytů přesouvají na chalupy

Zdroj: Pixabay.com V letních měsících většina lidí nechává alespoň na nějaký čas svůj domov bez dozoru. Špatně zabezpečený byt či dům je pak skoro pozvánka pro zloděje. Se zhoršujícím se počasím se pak lidé z dovolených, chat a chalup vrací zpět do měst a do hledáčku zlodějů se dostávají opuštěné rekreační objekty.

Text: Monika Lukešová

14. 09. 2021

Pojištění nemovitosti a domácnosti

Víte, jak si správně pojistit své bydlení?

Klient si pojistí dům, ale po případném neštěstí (požár/vichřice) mu pojišťovna odmítne vyplatit pojistné plnění – takový scénář se nám může zdát nepravděpodobný, ale přesně takové situace se nejednou stávají.

Text: Peter Balko

08. 10. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *