Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Mimořádná splátka? I u stavebních spořitelen si připlatíte!

Autor: Ondřej Krišica | 02.11.2009 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 2 komentáře
Mimořádná splátka? I u stavebních spořitelen si připlatíte!

Mimořádná splátka či předčasné splacení hypotéky mimo období konce fixace úrokové sazby je drahý špás. Stavební spoření je jiné... opravdu? Chcete-li předčasně splatit překlenovací úvěr, připravte se na omezení a poplatky!

Úvěry ze stavebního spoření

Ke stavebnímu spoření je možné získat řádný nebo překlenovací úvěr. Ne každý klient ale může čerpat úvěr řádný, který je mnohdy hlavním důvodem spoření, protože je levný. Existuje několik podmínek, které musí klient splnit, aby dosáhl na řádný úvěr. V zásadě se řádný úvěr liší od překlenovacího úvěru náklady, které musí vynaložit na jeho využití – překlenovací úvěr je výrazně nákladnější. Na druhou stranu je ale možné získat překlenovací úvěr velmi jednoduše. Není nutné splnit podmínky, jako je např. výše naspořené cílové částky apod. A to je také důvod, proč ho lidé využívají.

Úrokové sazby se liší podle smlouvy a typu úvěru: 3 - 5 % p. a. u řádného úvěru a 4 - 6 % p. a. u úvěru překlenovacího. Úvěry ze stavebního spoření jsou ze zákona účelové. Úrokové sazby jsou stálé, pouze u překlenovacího úvěru mohou spořitelny nastavit délku jejich fixace a následně je měnit. Zpravidla je úvěr možné získat až na 20 let. Úroky z úvěrů si je možné u stavebního spoření stejně jako u hypotéky odečíst ze základu daně až do výše 300 tisíc Kč na společnou domácnost.

Stavební spořitelna

Poplatek za schválení překlenovacího úvěru

WSTS

1 % cílové částky (CČ) úvěru (min. 900 Kč, max. 15 000 Kč)

ČMSS

0,5 % CČ (1 % CČ pouze Kredit 90)

RSTS

1 % CČ (min. 1 000 Kč, max. 10 000 Kč)

MPSS

1 % CČ  (max. 10 000 Kč)

SSČS

1 %

Obvyklé podmínky, které musí klient splnit pro získání řádného úvěru, jsou následující: spořit nejméně dva roky, naspořit minimálně cca 40 % cílové částky (dle stavební spořitelny a zvoleného tarifu) a dosáhnout potřebné výše hodnotícího čísla. Hodnotící číslo je číselný ukazatel, který určuje, zdali má či nemá účastník stavebního spoření nárok na čerpání řádného úvěru stavebního spoření.

Pokud klient nesplňuje některou z podmínek pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření, může přesto zažádat o úvěr. Nikoliv ale o úvěr řádný, nýbrž o „meziúvěr“, též nazývaný „překlenovací úvěr“. Zažádat o překlenovací úvěr lze už po sepsání smlouvy o stavebním spoření.

U řádného úvěru klient splácí jak úroky, tak jistinu. U překlenovacího úvěru platí pouze úroky, nikoliv jistinu.  Vyšší nákladovost překlenovacího úvěru je způsobena především vyšší úrokovou sazbou, a také vyššími poplatky za schválení úvěru. Dalším důvodem vyšší nákladovosti je vázání prostředků klienta na nízkoúročeném účtu stavebního spoření, což vyplývá z nutnosti spoření - místo splácení klient u překlenovacího úvěru spoří. Jakmile klient splní podmínky na čerpání řádného úvěru, dojde k tzv. „překlenutí“ a začne splácet.

Čerpání překlenovacího úvěru je nenárokové a stavební spořitelna ho poskytuje zpravidla na základě následujících podmínek: výše příjmu klienta, možností ručení dalších osob, zastavením nemovitosti – nutné většinou až u vyšších částek.

Možnost předčasného splácení řádného úvěru

Při čerpání řádného úvěru stavebního spoření můžeme kdykoliv splatit úvěr tzv. mimořádnou splátkou. U všech 5 stavebních spořitelen na trhu lze splatit či částečně splatit úvěr bez jakýchkoliv sankčních poplatků. 

Možnost předčasného splácení překlenovacího úvěru

Předčasně splatit překlenovací úvěr není již tak snadné jako úvěr řádný, ale ve srovnání s předčasným splacením hypotéky je to zpravidla jednodušší. Podmínky předčasného splacení překlenovacího úvěru se liší dle jednotlivých stavebních spořitelen. Když se rozhodnete splatit řádný úvěr, můžete to provést zasláním mimořádné splátky, čímž dojde ke snížení výše úvěru případně jejímu splacení. Když učiníte totéž u úvěru překlenovacího, dojde pouze ke zvýšení peněžního zůstatku na spořicím účtu a tedy nedojde ke splacení úvěru samého, ale jen k urychlení splnění podmínek pro přiznání řádného úvěru.

Existuje ale možnost, jak částečné nebo úplné splacení překlenovacího úvěru uskutečnit. Někdy to ale znamená komplikace a sankce.

Wüstenrot - stavební spořitelna

Wüstenrot - stavební spořitelna je jedna ze spořitelen, která nabízí možnost předčasně splatit překlenovací či řádný úvěr. Za předčasné splacení překlenovacího úvěru si ale účtuje individuálně následující sankční poplatky:

“Maximálně 3% z vyplacené výše úvěru při předčasném splacení úvěru po uplynutí 5 let od data uzavření smlouvy o poskytnutí úvěru nebo maximálně 5% z vyplacené výše úvěru při předčasném splacení úvěru do 5 let od data uzavření smlouvy o poskytnutí úvěru.

Modrá pyramida

Stavební spořitelna Modrá pyramida nabízí možnost předčasně splatit úvěr bez sankčních poplatků. Modrá pyramida nerozlišuje u splacení mimořádné splátky splacení u řádného či překlenovacího úvěru. Takže lze splatit úvěr kdykoliv a není nutné informovat spořitelnu předem.

Českomoravská stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelna již nenabízí automatické předčasné splacení překlenovacího úvěru, jak tomu bylo v minulosti. Dnes lze splatit předčasně překlenovací úvěr pouze se souhlasem stavební spořitelny na základě individuální dohody. Navíc pokud to zpravidla ponese s sebou náklady na poplatky za předčasné splacení.

Obecné úvěrové podmínky Českomoravské stavební spořitelny - platné od 1. 9. 2006 sdělují následující:

Článek G. Splácení meziúvěru; odstavec 2):

„Dlužník nemůže před sjednanou dobou splatnosti bez předchozího písemného souhlasu věřitele splatit, a to ani částečně, poskytnutý meziúvěr. Věřitel může s předčasným splacením souhlasit, avšak za podmínky, že dlužník současně s mimořádnou splátkou zaplatí částku rovnající se úrokům sjednaným ve smlouvě o meziúvěru z provedené mimořádné splátky za dobu 60 dnů. Zašle-li dlužník věřiteli bez jeho předchozího souhlasu mimořádnou splátku, může ji věřitel na náklady dlužníka vrátit zpět; pokud ji nevrátí, je oprávněn úročit zůstatek poskytnutého meziúvěru bez zohlednění provedené mimořádné splátky dalších 90 dnů od příchodu platby do ČMSS. Smluvní strany se mohou dohodnout jinak.“

Raiffeisen stavební spořitelna

Raiffeisen stavební spořitelna na rozdíl od Modré pyramidy zůstala u svých dřívějších podmínek, které se týkají předčasného splacení překlenovacího úvěru a nabízí, že “máte možnost kdykoliv úvěr předčasně splatit bez jakýchkoliv sankcí“.

Stavební spořitelna České spořitelny

I Stavební spořitelna České spořitelny umožňuje předčasně splatit překlenovací úvěry, které nabízí, stejně tak jako řádné úvěry stavebního spoření. Splacení je možné bez jakýchkoliv sankčních poplatků. „Předčasné splacení překlenovacího úvěru a úvěru ze stavebního spoření je možné. Při předčasném splacení úvěrů neplatí klient u Buřinky žádné sankční úhrady.“

Shrnutí

V současné době je na trhu překlenovacích úvěrů stavební spořitelny již začínají uplatňovat rozdílný přístup k předčasnému splacení úvěru.  Stavební spořitelna České spořitelny, stejně tak i Modrá pyramida a Raiffeisen stavební spořitelna umožňují předčasné splacení překlenovacího úvěru a neuplatňují žádné sankční poplatky. Wüstenrot stavební spořitelna umožňuje předčasné splacení překlenovacího úvěru, ale na rozdíl od tří výše jmenovaných stavebních spořitelen si účtuje sankční poplatky ve výši 3 nebo 5 % z vyplaceného úvěru. Českomoravská stavební spořitelna již nenabízí automatickou možnost předčasného splacení překlenovacího úvěru a nechává si možnost rozhodnout, zdali bude možné splatit úvěr a za jakých podmínek, pro sebe.

Anketa

Kolik smluv o stavebním spoření v domácnosti máte?

Více než jednu na každého člena. (41)
 
Jednu na každého člena. (121)
 
Méně než jednu na každého člena. (45)
 
Žádnou. (14)
 
Nevím. (1)
 Celkem hlasovalo 222 čtenářů

Mimořádná splátka? I u stavebních spořitelen si připlatíte! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Oprava Doupal | 24.11.2009 07:56

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »