Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Novomanželská půjčka. Splňujete nároky na poskytnutí?

Autor: Luboš Svačina | 23.05.2008 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 21 komentářů
Novomanželská půjčka. Splňujete nároky na poskytnutí?

Nízkoúročené úvěry do výše 300 000 Kč jsou jedním z posledních podpůrných programů pro začínající mladé rodiny. Za jakých podmínek jsou tyto úvěry poskytovány a kdo má na úvěr nárok?

Různých dotačních a podpůrných programů na povzbuzení výstavby a rozvoje bydlení, zejména v devadesátých letech minulého století, existovalo hned několik. S dospíváním českého realitního trhu, vzrůstající ekonomickou úrovní  obyvatel a především klesajícími sazbami hypotečních úvěrů došlo k ukončení drtivé většiny těchto programů.

Jedním z mála programů, který se dožil dnešních dnů je tzv. Úvěr 300, spíše známý pod pojmem Novomanželská půjčka. Jedná se o nízkoúročený úvěr do výše 300 000 Kč pro mladé rodiny, kde alespoň jednomu z členů rodiny ještě nebylo 36 let. Poskytovatelem úvěru je Státní fond rozvoje bydlení (SFRB), který při poskytování úvěru postupuje v souladu s Nařízením vlády č.616/2004 Sb. Tento typ úvěru je oprávněn SFRB poskytovat od 1. 12. 2004.

Komu je úvěr určen?


Podle zmíněného nařízení na úvěr mají nárok pouze:

 • osoby žijící v manželství, jestliže alespoň jeden z manželů nedosahuje v roce podání žádosti 36 let věku, přičemž žádost může podat kterýkoliv z manželů
 • samostatná osoba, která opět v roce podání žádosti nedosáhne věku 36 let, která trvale pečuje nejméně o jedno nezletilé dítě, přičemž může jít i o dítě osvojené
Žadatel musí být zároveň občanem České republiky, nebo občanem jiného státu Evropské unie s povolením k pobytu v ČR. V případě žadatelů mimo EU je podmínkou trvalé občanství v ČR.

Co lze úvěrem financovat?

 • výstavby bytu podle zákona o vlastnictví
 • výstavby bytu v rodinném domě
 • výstavby bytu formou změny stavby, kterou vznikne byt z prostorů původně kolaudovaných k jiným účelům než k bydlení
 • koupě bytu
 • koupě rodinného domu s jedním bytem
 • úhrady za převod členských práv a povinností v bytovém družstvu, stane-li se příjemce úvěru nájemcem družstevního bytu
 • úhrada členského vkladu do bytového družstva, stane-li se příjemce úvěru nájemcem družstevního bytu

Úvěr lze použít v podstatě na téměř všechny běžné způsoby pořízení vlastního bytu (výstavba, koupě, převod členských práv v bytovém družstvu apod.) Problém nastává u rodinných domů. Úvěr nelze poskytnout na výstavbu, ale pouze na koupi a dům musí mít ke všemu pouze jednu bytovou jednotku. Z účelů financování jsou vyloučeny rovněž modernizace stávajících bytů. Na druhou stranu velikost domu (pouze kupovaného)  nebo bytu není limitována. 

Nutnou podmínkou pro přidělení úvěru je však zajištění. Nejčastěji je využíváno zájištění ručitelským závazkem třetí osoby (rodičů, přátel apod.) Ručení zástavou nemovitosti nařízení také připouští, avšak v případě, že žadatel má v úmyslu žádat ještě o další komerční úvěr, tato varianta se neuplatňuje, aby nemovitost mohla dále posloužit jako "čistá" zástava bance popř. stavební spořitelně.

Na co nebo komu není možné úvěr poskytnout?

 • úvěr nelze použít na výstavbu rodinného domu a modernizace stávajícího bydlení 
 • na úvěr nemají osoby které jsou vlastníkem bytu, bytového domu, rodinného domu nebo jsou nájemníky v v družstevním bytu; v případě manželů nesmí být ani jeden vlastníkem (převod bytu/domu není řešením, protože z převodu nemovitosti máte povinnost zaplatit daň)
 • úvěr nelze poskytnout vícekrát jedné osobě
 • úvěru nelze použít na financování koupě nebo výstavby domu/bytu, na který již byl úvěr v minulosti Státním fondem rozvoje bydlení úvěr poskytnu

Výše a podmínky splatnosti úvěru


Státní fond rozvoje bydlení z tohoto titulu poskytuje úvěry do maximální výše 300 000 Kč s maximální dobou splatnosti 20 let. Roční úroková sazba úvěru je nyní stanovena fixně pro celou dobu splatnosti, a to ve výši 2 % p.a.

Úlevy, odklad a přerušení splácení


Zákonná úprava také umožnuje odložení splácení úvěru, a to až na dobu 10 let od prvního dne čerpání. Po tuto dobu je však dlužník povinen hradit úroky z dlužné částky. I s tímto odkladem však nesmí doba splatnosti úvěru překročit maximální dobu splatnosti, tedy 20 let. 

Přerušení splácení je umožněno dlužníkovi pouze ve vyjímečných případech (rodinné, sociální apod.) Vždy je potřeba k přerušení získat souhlas SFRB. O dobu přerušení se vždy prodlužuje doba splatnosti úvěru. 

Dlužník má také možnost za každé narozené nebo osvojené dítě si nesplacenou část jistiny úvěru snížit o 30 000 Kč. Tento odpočet se vztahuje na úvěry sloužící ke koupi nebo výstavbě bytu. Dítě se musí narodit nebo být osvojeno až po uzavření úvěrové smlouvy.

Podání žádosti o úvěr


Žádost o úvěr včetně podkladů musí žadatel podat, ale lépe poslat poštou na adresu Státního fondu rozvoje bydlení (Dolní náměstí 9, 771 00 Olomouc, Dlouhá 13, 110 00 Praha). Žádost musí obsahovat kromě osobních údajů klienta i výši požadovaného úvěru, účel použití úvěru a dokumenty potvrzující výši příjmu žadatele, popř. manžela/ky. SFRB si může podle potřeby vyžádat další doklady, které slouží k posouzení účelu úvěru a schopnosti žadatele úvěr splácet.

Budoucnost


Poskytování dalších nových půjček není nařízením nijak garantováno a počet poskytnutých úvěrů se vždy odvíjí od částky, kterou Státní fond rozvoje bydlení pro tento titul získá ze státního rozpočtu. Několikrát již také bylo diskutováno úplné zrušení programu "novomanželských půjček", ale zatím k tomu nedošlo. Zvýhodněný úvěr na pořízení bytu dostalo loni 4226 mladých rodin, a to v celkovém objemu 1,254 miliardy korun.







Anketa

Jste spokojeni se svým bydlením?

Ano. (179)
 
Ano, přesto chystám změnu. (132)
 
Ne, ale chystám změnu. (409)
 
Ne, přesto nechystám změnu. (78)
 Celkem hlasovalo 798 čtenářů

Novomanželská půjčka. Splňujete nároky na poskytnutí? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 21 komentářů)

Pavel Dvořák | 12.06.2013 16:41
Gold Smith | 22.01.2013 10:30
Loan Offer BROOKS FORUM LIMITED | 12.01.2012 15:30
Potřebujete úvěr? Martin | 22.08.2011 22:40
RE: Městský byt | 30.03.2011 12:02

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů