EUR 25.405

USD 21.896

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.405

USD 21.896

Text: Luboš Svačina

23. 05. 2008

Novomanželská půjčka. Splňujete nároky na poskytnutí?

 


 

Různých dotačních a podpůrných programů na povzbuzení výstavby a rozvoje bydlení, zejména v devadesátých letech minulého století, existovalo hned několik. S dospíváním českého realitního trhu, vzrůstající ekonomickou úrovní  obyvatel a především klesajícími sazbami hypotečních úvěrů došlo k ukončení drtivé většiny těchto programů.

Jedním z mála programů, který se dožil dnešních dnů je tzv. Úvěr 300, spíše známý pod pojmem Novomanželská půjčka. Jedná se o nízkoúročený úvěr do výše 300 000 Kč pro mladé rodiny, kde alespoň jednomu z členů rodiny ještě nebylo 36 let. Poskytovatelem úvěru je Státní fond rozvoje bydlení (SFRB), který při poskytování úvěru postupuje v souladu s Nařízením vlády č.616/2004 Sb. Tento typ úvěru je oprávněn SFRB poskytovat od 1. 12. 2004.

Komu je úvěr určen?

Podle zmíněného nařízení na úvěr mají nárok pouze:

 • osoby žijící v manželství, jestliže alespoň jeden z manželů nedosahuje v roce podání žádosti 36 let věku, přičemž žádost může podat kterýkoliv z manželů
 • samostatná osoba, která opět v roce podání žádosti nedosáhne věku 36 let, která trvale pečuje nejméně o jedno nezletilé dítě, přičemž může jít i o dítě osvojené

Žadatel musí být zároveň občanem České republiky, nebo občanem jiného státu Evropské unie s povolením k pobytu v ČR. V případě žadatelů mimo EU je podmínkou trvalé občanství v ČR.

Co lze úvěrem financovat?

 • výstavby bytu podle zákona o vlastnictví
 • výstavby bytu v rodinném domě
 • výstavby bytu formou změny stavby, kterou vznikne byt z prostorů původně kolaudovaných k jiným účelům než k bydlení
 • koupě bytu
 • koupě rodinného domu s jedním bytem
 • úhrady za převod členských práv a povinností v bytovém družstvu, stane-li se příjemce úvěru nájemcem družstevního bytu
 • úhrada členského vkladu do bytového družstva, stane-li se příjemce úvěru nájemcem družstevního bytu

REKLAMA

Úvěr lze použít v podstatě na téměř všechny běžné způsoby pořízení vlastního bytu (výstavba, koupě, převod členských práv v bytovém družstvu apod.) Problém nastává u rodinných domů. Úvěr nelze poskytnout na výstavbu, ale pouze na koupi a dům musí mít ke všemu pouze jednu bytovou jednotku. Z účelů financování jsou vyloučeny rovněž modernizace stávajících bytů. Na druhou stranu velikost domu (pouze kupovaného)  nebo bytu není limitována. 

Nutnou podmínkou pro přidělení úvěru je však zajištění. Nejčastěji je využíváno zájištění ručitelským závazkem třetí osoby (rodičů, přátel apod.) Ručení zástavou nemovitosti nařízení také připouští, avšak v případě, že žadatel má v úmyslu žádat ještě o další komerční úvěr, tato varianta se neuplatňuje, aby nemovitost mohla dále posloužit jako "čistá" zástava bance popř. stavební spořitelně.

Na co nebo komu není možné úvěr poskytnout?

 • úvěr nelze použít na výstavbu rodinného domu a modernizace stávajícího bydlení 
 • na úvěr nemají osoby které jsou vlastníkem bytu, bytového domu, rodinného domu nebo jsou nájemníky v v družstevním bytu; v případě manželů nesmí být ani jeden vlastníkem (převod bytu/domu není řešením, protože z převodu nemovitosti máte povinnost zaplatit daň)
 • úvěr nelze poskytnout vícekrát jedné osobě
 • úvěru nelze použít na financování koupě nebo výstavby domu/bytu, na který již byl úvěr v minulosti Státním fondem rozvoje bydlení úvěr poskytnu

Výše a podmínky splatnosti úvěru


Státní fond rozvoje bydlení z tohoto titulu poskytuje úvěry do maximální výše 300 000 Kč s maximální dobou splatnosti 20 let.
Roční úroková sazba úvěru je nyní stanovena fixně pro celou dobu splatnosti, a to ve výši 2 % p.a.

Úlevy, odklad a přerušení splácení


Zákonná úprava také umožnuje odložení splácení úvěru, a to až na dobu 10 let od prvního dne čerpání. Po tuto dobu je však dlužník povinen hradit úroky z dlužné částky. I s tímto odkladem však nesmí doba splatnosti úvěru překročit maximální dobu splatnosti, tedy 20 let. 

REKLAMA

Přerušení splácení je umožněno dlužníkovi pouze ve vyjímečných případech (rodinné, sociální apod.) Vždy je potřeba k přerušení získat souhlas SFRB. O dobu přerušení se vždy prodlužuje doba splatnosti úvěru. 

Dlužník má také možnost za každé narozené nebo osvojené dítě si nesplacenou část jistiny úvěru snížit o 30 000 Kč. Tento odpočet se vztahuje na úvěry sloužící ke koupi nebo výstavbě bytu. Dítě se musí narodit nebo být osvojeno až po uzavření úvěrové smlouvy.

Podání žádosti o úvěr

Žádost o úvěr včetně podkladů musí žadatel podat, ale lépe poslat poštou na adresu Státního fondu rozvoje bydlení (Dolní náměstí 9, 771 00 Olomouc, Dlouhá 13, 110 00 Praha). Žádost musí obsahovat kromě osobních údajů klienta i výši požadovaného úvěru, účel použití úvěru a dokumenty potvrzující výši příjmu žadatele, popř. manžela/ky. SFRB si může podle potřeby vyžádat další doklady, které slouží k posouzení účelu úvěru a schopnosti žadatele úvěr splácet.

Budoucnost

Poskytování dalších nových půjček není nařízením nijak garantováno a počet poskytnutých úvěrů se vždy odvíjí od částky, kterou Státní fond rozvoje bydlení pro tento titul získá ze státního rozpočtu. Několikrát již také bylo diskutováno úplné zrušení programu "novomanželských půjček", ale zatím k tomu nedošlo. Zvýhodněný úvěr na pořízení bytu dostalo loni 4226 mladých rodin, a to v celkovém objemu 1,254 miliardy korun.

Vstoupit do diskuze 24 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • a

  25 května, 2008

  a

  Odpovědět

 • jeny

  1 listopadu, 2008

  je,že dnes byt za 300000kč nekoupíte možná v Chánově.Tak jak se mladým pomáhá,pokud nemaj rodiče milonáře tak musí žít jak sociální případy ato chcete děti-za co?

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  3 listopadu, 2008

  Za 300 tis. Kč byt opravdu asi neseženete. Ale přibližně za 600 až 700 tis. Kč už to nereálné není. Alespoň podle statistik IRI v některých lokalitách, viz
  https://www.hypoindex.cz/clanky/ceny-bytu-rostou-za-pul-roku-i-o-40/
  Cílem „novomanželské půjčky“ pochopitelně není financovat bydlení, ale pomoci s tím. Např. dnes téměř žádná hypoteční banka nepůjčí peníze na celou nemovitost a s touto půjčkou lze financovat zbytek.

 • Informace

  18 února, 2009

  Právě jsem volal do SFRB ohledně úvěr 300. Bylo mi řečeno, že tento úvěr lze použít i na VÝSTAVBU RD s jedním bytem, tzn. pokud si někdo chce stavět „obyčejný“ domeček, může si o tuto půjčku zažádat!!

  Odpovědět

 • pavlaspost@centrum.cz

  20 dubna, 2009

  Opravdu je možné získat půjču na výstavu RD s jednou bytovou jednotkou ? Mohla bych požádat o bližší info, co Vám řekli ?

 • k.frejova@seznam.cz

  9 června, 2009

  Chtěla jsem se zeptat, jestli je možná půjčka na rekonstrukci jednogeneračního domu na dvou generační a jaké podmínky musí žadatel splňovat. Může být vlastníkem tohoto domu? Děkujeme

  Odpovědět

 • Anaj

  14 srpna, 2009

  Dobrý den,
  tuto půjčku nelze asi použít na rekonstrukci státního bytu, že?:(:(
  Máme rposím nějakou jinou možnost?(mslím nějakou jinou dotovanou půjčku)
  Dekuji moc, Jana

  Odpovědět

 • ŠŠŠ

  29 srpna, 2009

  Je možné zažádat si o půjčku, ikdyž na mne prarodiče přepsali RD, s věcným břemenem pro ně i pro mé rodiče? Polovina RD je napsaná na mého bratra.děkuji za odpověď

  Odpovědět

 • Radek

  30 srpna, 2009

  V takovém případě, obávám se, máte smůlu.

 • KK

  4 listopadu, 2009

  Je možné financovat NPujčkou koupi 1/2 podílu bytu? Děkuji

  Odpovědět

 • hannysek

  18 listopadu, 2009

  Mam úvěr ve výši 200tis. Můžu zažádat tedy o novomanželskou půjčku a splatit tento úvěr a platit dál jen novomanželskou půjčku?Nyní platím 4000,-měsíčně a pak by to bylo 1500,- což by jsme velmi uvítali!

  Odpovědět

 • Frank

  27 listopadu, 2009

  lze dodatečně žádát o novomanželskou půjčku na financování privatizace bytu, kterou jsem již financoval hypotečním úvěrem a tedy tyto peníze použil na předčasné splacení hypotéky?

  Odpovědět

 • pmaria

  2 prosince, 2009

  Aco kdyz by bylo oboum novomanzelum kolem 40,tak to nemaji narok na slusne bydleni…?

  Odpovědět

 • lolicekr

  11 února, 2010

  Je opravdu třeba ručitele při poskytnutí dané půjčky ?

  Odpovědět

 • Veronika

  1 března, 2010

  chtěla jsem se zeptat, jestli by bylo možno NP použít na splacení stávající půjčky a se zbytkem disponovat tak,že bychom si dodělali zbytek bytu v dvougeneračním RD? dekuji

  Odpovědět

 • Jana

  29 března, 2011

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli máme s manželem nárok na novomanželskou půjčku, když bydlíme v městském bytě se spoluúčastí(máme smlouvu na dobu neurčitou) a chceme si byt zrekonstruovat. Jestli ano, kde najdu nějaký vzor žádosti o tuto půjčku? Děkuji předem za odpověď..

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  30 března, 2011

  Dobrý den, vzhledem k tomu, že příjem žádostí o Úvěr 300 byly pozastaveny, nemáte v žádném případě šanci úvěr letos získat.
  https://www.hypoindex.cz/kratke-zpravy/statni-fond-rozvoje-bydleni-neprijima-zadosti-mladych-o-uver-300/

 • Martin

  22 srpna, 2011

  Dobrý den.
  Potřebujete úvěr? Pokud ano, zpátky k nám se tyto informace , takže můžeme pokračovat.
  OSOBNÍ ÚDAJE
  Jména :__________________
  Váš Sex :____________________
  Vaše země :_________________
  Vaše adresa :_________________
  Své povolání :_______________
  Váš rodinný stav :_____________
  Aktuální stav na pracovišti :_____
  Číslo mobilního telefonu :________________
  Mobilní Number_____________
  Měsíční příjem :_______________
  Výše úvěru potřebné :____________
  Doba trvání úvěru :_________________
  Poštovní směrovací číslo :________________
  Účel půjčky :_______________
  Urychlenou odpověď na tuto zprávu je vysoce ceněn.
  Naši zákazníci štěstí je naše hrdost.
  Druhy z vás.
  Pan Kelvin Martin

  Odpovědět

 • BROOKS FORUM LIMITED

  12 ledna, 2012

  Potřebujete úvěr pro vaše podnikání investice, majetek a osobní acquintance chce atd., je Brooks fórum omezené vzhledem k tomu z úvěru ve výši 4% úroková sazba platí v závislosti na délce dohodli.
  Máte-li zájem, laskavě odpovědět nám na mail.Certainly děláme sny realitou.
  My zřetelem
  Paní Stefany Brooks
  stefanybrooksloanfirm@gmail.com
  Telefon N0 :—-+ 447045700502

  Odpovědět

 • Gold Smith

  22 ledna, 2013

  Zdravíme vás.

  Vítejte na Goldsmith loan company INC jako soucást sociálního balícku nabízí plovoucí úver ve výši 3% úrokovou sazbou bez zajištení security.This je pomoci jednotlivcum a spolecnostem dosáhnout svých financních cílu.

  Všechny odpovedi by mely být predány spolecnosti e-mailu: Goldsmithloan­company24@gma­il.com

  Formulár žádosti o úver

  Krestní jméno :______________
  Príjmení :______________
  pohlaví :________________
  Rodinný stav :___________
  Kontaktní adresa :________
  zeme :_________________
  State__________­___________
  Datum narození :____________
  Vek :____________­__________
  Cástka potrebná jako úver :_______
  Doba trvání úveru :_______
  Mesícní Income_____________
  Povolání :____________­__________
  Úcel pujcky :____________­________
  Hlavní Number_________­__________
  telefon :____________­_______
  mobilní Number_________­______
  Myslíte si požádat o pujcku before_______?
  Kontaktujte nás na e-mail: Goldsmithloan­company24@gma­il.com

  CESTA k financní nezávislosti.

  pan Gold smith
  M / D

  Odpovědět

 • Pavel Dvořák

  12 června, 2013

  Zajímavý článek s velice podrobným vysvětlením, těch možností je samozřejmě více novomanželé si mohou vypůjčit v bance nebo také u nebankovní instituce viz: http://manzel­skepujcky.cz/

  Odpovědět

 • Mehmet Hakan

  29 prosince, 2017

  Dobrý den, pane / paní. Jsme společnost soukromého investora a nabízíme 2% úrokové půjčky a nabízíme různé úvěry, jako jsou osobní půjčky, podnikatelské úvěry, konsolidační úvěry, zajištěné a nezajištěné úvěry, vánoční půjčky, Děkujeme, že jste si přečetli tuto reklamu a požádali o její půjčku. Další informace a dotazy nám můžete zaslat na adrese mehmethakan117@gmail.com

  Odpovědět

 • Vladimir

  2 března, 2018

  Děkujeme za Vaši práci! http://www.rychlapujcka-is.cz/

  Odpovědět

 • Shaz Luhan

  7 února, 2019

  Hledáte rychlou a snadnou půjčku k půjčování? (snadná a rychlá půjčka společník je odpověď) požádejte o své podnikání a úvěr na bydlení dnes ve výši 3% a získejte své
  úvěru do 24 hodin. kontaktujte shaznay710@gmail.com
  vyplněním níže uvedeného formuláře žádosti o úvěr.
  Název:
  Země:
  Telefonní číslo:
  Stáří:
  Obsazení:
  Částka požadovaná k půjčování:
  Doba trvání:

  OdpovědětUžíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.