Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


ODS chce zrušit mladým daně. Je to prostor pro korupci, míní Svobodní

ODS chce zrušit mladým daně. Je to prostor pro korupci, míní Svobodní

Některé politické strany chtějí mimo jiné i rozhýbat realitní trh. ODS včera shrnula své nové návrhy pod hesla „první byt“ a „první práce“.  Selekce podporované skupiny se nelíbí například Svobodným. ČSSD by ráda občany bránila proti lichvě, exekutorům a ztrátě pracovních míst.

Občanská demokratická strana ve svém novém programu navrhuje, aby lidé pod třicet, kteří si kupují nemovitost k trvalému bydlení v hodnotě do tří milionů, neplatili daň z převodu nemovitosti.

Podpoří se tím trh s nemovitostmi, domácí spotřeba a dáme tím jasně najevo, že mladá generace je budoucností tohoto státu,“ doplnil Kuba. Další detaily programu ODS představí v příštích dnech a týdnech.

Mnoho lidí nad třicet let ale stále svou vlastní nemovitost nemá. Otázkou je, jestli se ODS toto cílení na mladé lidi vyplatí, protože ostatní to spíše odradí. Navíc, kdo chce dobře bydlet, nemusí nemovitost vlastnit. Mnozí rádi a bez dvacetiletého zadlužení stále využívají nájemní bydlení. Například oproti Švýcarsku nebo Německu je u nás vlastnictví nemovitostí mnohem víc rozvinuté, než u nich. Většina tamních obyvatel si byty pronajímá a stěhuje se na základě pracovních nabídek.

Svobodní: Nelze preferovat jen jednu skupinu

Strana, která se nechá titulovat jako jediná pravicová, prostě nemůže přijít s návrhem selektivní podpory jedné skupiny obyvatelstva. Návrhy na zrušení daně z převodu nemovitosti a daně z příjmu jen pro jednu skupinu obyvatel, nejsou pravicové. Navíc se obávám, že takový návrh s sebou přinese zvýšení administrativy a vytvoří další prostor pro korupci: oceňování nemovitostí, zjišťování, zda jde opravdu o první nemovitost, podniká ten mladý člověk opravdu, nebo jen je to jen nastrčený figurant,“ uvažuje o dopadu návrhu David Forbelský, lídr strany Svobodných pro liberecký kraj.

Strana Svobodných občanů navrhuje úplné zrušení daně z převodu nemovitosti. Podle Forbelského se totiž jedná o tzv. malou daň s výběrem v řádu jednotek miliard korun a navíc se daní již jednou daněné. Kdyby se zrušila daň z převodu nemovitosti, pravděpodobně by se trh s nemovitostmi oživil pro všechny a ceny by klesly.

Nad návhem se pozastavují nejen jiné politické strany, ale například i realitní kanceláře. „Za současných podmínek takové opatření nedává vůbec smysl, protože daň z převodu nemovitosti platí prodávající. ODS zřejmě počítá s tím, že se podaří prosadit nový Občanský zákoník a daň z převodu nemovitosti bude platit kupující. Ani v takovém případě si ale nemyslím, že by uvedený návrh měl na realitní trh zásadnější dopad. Pokud bychom skutečně chtěli podpořit mladé lidi do 30ti let, pak  by pomohlo stanovení speciální, snížené úrokové sazby na hypotéku. To však vláda ovlivnit nemůže,“ řekl pro Hypoindex.cz Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX.

ČSSD chce hlavně vytvořit nová pracovní místa

Svůj program už představila i ČSSD. V sociální demokraté chtějí kupříkladu nová pracovní místa, zlepšit kontrolu kvality potravin a bránit občany před lichvou.  

Nastartujeme hospodářský růst podporou soukromých investic a veřejnými investicemi do dopravní infrastruktury, zateplování domů, sociálního bydlení, rozvoje sociálních a zdravotních služeb a protipovodňových opatření. Nebudeme zvyšovat daň z přidané hodnoty, a zdražovat tím občanům život,“ uvádí ČSSD ve svém programu.

Úřad práce by se podle sociálních demokratů měl stát místem, které lidem skutečně pomáhá najít práci.

Z minulosti už všichni víme, že sliby jsou jedna věc a realita druhá. Takže ukáže čas, která strana se dala správným směrem, a hlavně, jaká svým závazkům dostojí.

ODS chce zrušit mladým daně. Je to prostor pro korupci, míní Svobodní >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (373)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 533 čtenářů