Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Příběh: Sankce za předčasné splacení úvěru ze stavebního spoření 49 tisíc korun

Příběh: Sankce za předčasné splacení úvěru ze stavebního spoření 49 tisíc korun

Když si sjednáte nějakou půjčku nebo jiný finanční produkt, díváte se do sazebníku, kolik budete muset například zaplatit za předčasné splacení. Jenže půjčka, ať už je to hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření, je běh na dlouhou trať, takže sazebníky banka nebo spořitelna může změnit. A než se dostanete k penězům, kterými by šla půjčka předčasně splatit, uplyne několik let a finanční instituce může změnit sazebník. Ze 4 900 korun se najednou stane 49 000 korun. To se stalo Petrovi z Prahy.

Petr si v roce 2009 sjednal u jedné z předních stavebních spořitelen meziúvěr ve výši 1 000 000 korun a úvěr ze stavebního spoření ve výši 600 000 korun za účelem výstavby rodinného domu. Na konci roku 2013, ještě ve fázi meziúvěru, se rozhodl, že úvěr předčasně splatí. To mu ovšem spořitelna odmítla povolit. Místo toho Petrovi nabídla, že mu po dobu splácení meziúvěru sníží úrokovou sazbu, takže by splácel stejně dlouho, ale méně. Klient však trval na tom, že chce splatit celou částku najednou a zbavit se tak celého dluhu. Spořitelna mu následně za předčasné odstoupení od smlouvy ke splácené částce připočítala smluvní pokutu ve výši 49 000 korun.

S touto částkou klient nesouhlasil, protože mu stavební spořitelna pokutu naúčtovala podle aktuálního sazebníku, která byla 10× vyšší než částka, která by vycházela ze sazebníku platného v době uzavření smlouvy (0,5 % × 5 %). I přes svůj nesouhlas však poplatek pro jistotu uhradil, aby případně nenastaly další problémy. Poté se obrátil na společnost Vaše nároky.cz. Spolupracující právník v předžalobní výzvě stavební spořitelnu vyzval k vrácení poměrné části zaplacené částky (49 000 Kč – 4900 Kč, což byl původně smluvený poplatek za předčasné splacení). Spořitelna poté klientovi celou požadovanou částku vrátila, aniž by bylo nutné přistoupit k soudnímu řízení.

V tomto případě bylo na místě, že se klient nesmířil se zaplacením požadovaného poplatku. Sazebník totiž nebyl nedílnou součástí smlouvy. Navíc se zcela zásadním způsobem změnilo znění sazebníku, aniž by s tím klient souhlasil. Navíc klient nebyl o změně ani nijak informován. Proto banka musela vycházet z původní verze sazebníku a klientovi velkou část zaplaceného poplatku vrátit,“ uvedl Oto Strmiska, specialista na odškodnění z Vaše nároky.cz.

Čtěte také:

Desetitisíce lidí přijdou o stavební spoření. Liška je nechce

„Požadování poplatků, které mají postihnout klienta, nemusí být oprávněné. Podobné poplatky totiž mohou mít funkci smluvní pokuty. Takováto smluvní pokuta pak může být nedůvodná hned z několika samostatných důvodů. Klienta totiž není možné sankcionovat za výkon svého práva, které není porušením žádné povinnosti. Jestliže klient nic neporušil a rozhodl se pouze vykonat své právo, které mu umožňuje smlouva, tak po něm není možné nárokovat pokutu. Další důvod může spočívat v tom, že smluvní pokuta nebyla součástí smlouvy. V rámci spotřebitelských smluv totiž nemůže být smluvní pokuta součástí všeobecných obchodních podmínek, ale musí být na samostatné listině podepsané klientem. Jestliže by se tedy smluvní pokuta schovávala za poplatek uvedený v sazebníku, který klient nepodepsal a bylo na něj pouze ve smlouvě odkázáno, tak jej není možné požadovat,“ dodal Oto Strmiska.

 

Příběh: Sankce za předčasné splacení úvěru ze stavebního spoření 49 tisíc korun >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů