Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Prodáváte nebo kupujete byt? Pomůžou cenové mapy

Autor: Petr Zámečník | 25.07.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Prodáváte nebo kupujete byt? Pomůžou cenové mapy

Cena. Rozhodující veličina o rychlém a výhodném prodeji či koupi. Prodávající chce co nejvyšší. Kupující co nejnižší. Prodávající chce ale prodat. Příliš vysoká cena nenajde kupce. Jak stanovit cenu optimálně? Pomůžou cenové mapy.

Spolehlivé cenové mapy jsou výtečným nástrojem jak pro prodávajícího, tak pro kupujícího. Oba získají realistickou představu o aktuální ceně srovnatelných nemovitostí a vědí, kolem jaké hodnoty se mohou reálně nabízené ceny pohybovat. Jenže… spolehlivé cenové mapy jsou zároveň nedostatkovým zbožím.

Nejčastěji se lze setkat s cenovými mapami založenými na „nabídkových cenách“, tedy cenách dostupných např. na realitních serverech. Jejich nevýhoda je zřejmá – ceny mnohdy nemají s realitou moc společného. Zejména předražené objekty se prodávají déle a vstupují do cenových map, přestože mohou být za stanovenou cenu zcela neprodejné.

Založit cenové mapy na realizovaných cenách možné je. Data existují. Má je k dispozici Katastr nemovitostí a Ministerstvo financí, resp. Česká daňová správa. Katastr nemovitostí eviduje veškeré údaje o převáděných nemovitostech a to včetně realizované i odhadcem vypočtené ceny. Bohužel tato data jsou pro výpočty nedostupná… pracuje s nimi pouze Český statistický úřad, který s velkým zpožděním vydává informaci o realizovaných cenách na realitním trhu v České republice.

Zbývá poslední možnost – sestavit cenové mapy na základě dílčích údajů. K těm mají přístup hypoteční banky a realitní makléři. Hypoteční banka své údaje o cenách nemovitostí vkládá do svého HB indexu, který signalizuje ve čtvrtletní frekvenci pohyb cen na realitním trhu. Vychází pochopitelně z údajů o nemovitostech financovaných hypotečními úvěry banky, což může být zkreslující, ale dostačující pro základní informaci. Cenovou mapu ovšem nevytváří.

Z realitních makléřů cenovou mapu sestavuje RE/MAX. Zatím pouze pro své klienty, ale plánuje zveřejnění základních údajů po pokrytí 90 % území České republiky. Cenová mapa pochopitelně vychází pouze z nemovitostí prodávaných prostřednictvím realitních makléřů spolupracujících se společností. Obsahuje ale přesto velmi zajímavé informace jak o cenách nemovitostí, tak o výši nájemného. Vše s možností podrobné strukturalizace, kdy klient RE/MAXu může shlédnout i prodeje v okolí nemovitosti, která ho zajímá.

Cenové mapy RE/MAXu obsahují jak nabídkové ceny, tak ceny realizované. Zároveň počítají průměrnou délku prodeje – tedy jak dlouho trval prodej a jak se výsledná cena lišila od nabídkové.

Tabulka 1: Ceny 2+1 a 2+kk v OV, panel, v období 1. 1. 2011 až 30. 6. 2011

Město Chomutov Ostrava Brno
Cena za m2 8 307 Kč 16 754 Kč 33 877 Kč
Průměrná nabídková cena 521 933 Kč 1 005 000 Kč 1 812 000 Kč
Průměrná prodejní cena 498 000 Kč 895 500 Kč 1 778 250 Kč
Rozdíl 23 933 Kč 109 500 Kč 33 750 Kč

 

Realitní makléři zpravidla doporučují správné nastavení ceny hned zpočátku. Jakmile je cena nastavena příliš vysoko a objekt je v nabídce příliš dlouho, zpravidla k urychlení prodeje nepomůže ani následné zlevňování. Prodejce se pak dostává s cenou ještě níže, než kdyby stanovil přiměřenou hned zpočátku.

Tabulka 2: Rychlost prodeje od nabídky po zápis na katastr nemovitostí

Město Rychlost prodeje od nabídky po zápis na katastr nemovitostí
Chomutov 108 (-3 dny katastr) = 105 dnů
Ostrava 155 (-7 dnů katastr) = 148 dnů
Brno 136 (-21 dnů katastr) = 115 dnů

 

„Naše cenové mapy pomohou nejen lidem, kteří chtějí koupit nemovitost za účelem bydlení, ale i těm, kdo se chystají investovat své peníze právě do realit. Stačí požádat našeho makléře, aby k výše uvedeným cenám bytů přidal i obvyklou výši pronájmů a můžete si spočítat, kde je návratnost investice nejvyšší,“ říká Hanuš Němeček z RE/MAXu.

Cenové mapy nájemného vydává též Ministerstvo pro místní rozvoj v souvislosti s deregulací. Bohužel dosud jsou dostupné pouze ceny odhadnuté znalcem. V přípravě jsou i nájemné volně sjednané, nájemné smluvně deregulované a nájemné v obecních bytech. U nich ale stále probíhá sběr dat.

Anketa

Jaké jsou vaše zkušenosti s realitními makléři?

Jen pozitivní. (32)
 
Převážně pozitivní. (58)
 
Převážně negativní. (177)
 
Jen negativní. (51)
 
Žádné. (19)
 Celkem hlasovalo 337 čtenářů

Prodáváte nebo kupujete byt? Pomůžou cenové mapy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Hlasování je špatně Michal | 06.10.2013 21:01
uSTOKrQYAmizv Emmly | 22.11.2011 07:21

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (352)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 505 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »