Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Studenti středních průmyslových škol soutěžili o nejlepší stavební projekty

30.06.2016 13:30 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: stavební projekty soutěž

Již podvanácté pořádala společnost VELUX Česká republika soutěž pro studenty středních průmyslových škol „Život pod střechou“. Odborná porota ocenila projekty ve dvou kategoriích: Rodinný dům na určeném pozemku a Freestyle – jakýkoliv typ stavby. V kategorii Rodinný dům vyhrála Klaudie Sofková ze SPŠ v Opavě. První příčku kategorie Freestyle obsadil student SPŠ Havířov Daniel Kyška. (Tisková zpráva: Velux)

Soutěž oceňuje návrhy domů, kde denní světlo a přísun čerstvého vzduchu přichází do objektu střechou, prostřednictvím střešních oken, světlíků nebo světlovodů. Vítězné projekty jsou energeticky efektivní se zdravým a pohodlným vnitřním prostředím. Letošní ročník byl unikátní především tím, že se ho zúčastnily všechny průmyslové školy v České republice.

„Naše vize je vytváření prostorů, které budou zdravé a ve kterých se lidem bude dobře bydlet. Věříme, že stejná je i vize architektury. Jsem přesvědčená o tom, že je důležité věnovat se této problematice již na středních školách a tímto projektem budoucí architekty a projektanty inspirovat,“ říká Dagmar Plevačová, generální manažerka společnosti VELUX pro Českou a Slovenskou republiku.

Porotu soutěže pro střední průmyslové školy „Život pod střechou“ tvořili odborníci:

Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX

Matěj Šišolák, vedoucí redakcí vydavatelství Jaga Media

Petr Šmídek, FA VUT Brno, redaktor portálu Archiweb.cz

Vítězové v kategorii Rodinný dům na určeném pozemku:

1. místo – Klaudie Sofková, SPŠ stavební Opava, vedoucí projektu: Ing. arch. Tomáš Fischer

2. – 3. místo – Jakub Mikel, SPŠ stavební Zlín, vedoucí projektu: Ing. Libor Dubčák

2. – 3. – Filip Cingel, SPŠ stavební Opava, vedoucí projektu: Ing. arch. Tomáš Fischer

Vítězové v kategorii Freestyle – jakýkoliv typ stavby:

1. místo – Daniel Kyška, SPŠ stavební Havířov, vedoucí projektu: Ing. Zuzana Klímková

2. – 3. místo – Šimon Bukovský, SPŠ stavební Plzeň, vedoucí projektu: Ing. arch. Jaroslav Bečvář

2. – 3. – Pavel Juříček, SPŠ stavební Opava, vedoucí projektu: Ing. arch. Tomáš Fischer

Odměna

Michael Čambor, VOŠ a SPŠ stavební Praha

Ondřej Drahokoupil a Tomáš Strnad, SPŠ stavební Josefa Gočára Praha, vedoucí projektu: Ing. Bc. Kateřina Mrázková

Tomáš Urban, SPŠ strojní a stavební Tábor, vedoucí projektu: Ing. Alena Bažantová

Cena zaměstnanců VELUX

Tomáš Urban, SPŠ strojní a stavební Tábor, vedoucí projektu: Ing. Alena Bažantová

Nejvíce odevzdaných projektů ve školním kole (30 projektů)

SPŠ stavební Brno

Rodinný dům na určeném pozemku

I. cena v kategorii Rodinný dům na určeném pozemku

Klaudie Sofková, SPŠ stavební Opava, vedoucí projektu: Ing. arch. Tomáš Fischer

Porota ocenila základní kompozici hmoty adekvátní situaci na pozemku. Jednoduchost ve výrazu, kombinace kamenného a dřevěného obkladu obou hmot a celkovou vyváženost projektu. Tvar domu není samoúčelný, ale důsledně pracuje s přirozeným zastíněním, které vytváří posun obou hmot  – projevuje se u vstupu i hlavní obytné plochy.

Návrh má i kvalitní řešení osvětlení a přirozené ventilace, autorka se soustředila nejen na architektonické ztvárnění, ale i na technické řešení stavby.

„Možná ve škole nevynikám úplně ve všem, ale do tohohle projektu jsem se pustila a začal mě moc bavit. Věnovala jsem mu hodně času. Po střední škole bych chtěla jít studovat architekturu do Prahy a věnovat se věcem, co mě baví,“ řekla vítězka Klaudie Sofková, studentka třetího ročníku SPŠ stavební Opava.

II. cena v kategorii Rodinný dům na určeném pozemku

Jakub Mikel, SPŠ stavební Zlín, vedoucí projektu: Ing. Libor Dubčák

Střízlivý výraz, orientace na pozemku a výtvarné řešení (kombinace režného zdiva s omítkou) vynesla návrhu druhé místo. Porotu zaujala kultivovaná práce s materiálem a dispozicí – dvě rozdílná křídla a jejich umístění odpovídající orientaci stavby na pozemku. Zaujal také kvalitní návrh a atraktivní grafické provedení.

II. cena v kategorii Rodinný dům na určeném pozemku

Filip Cingel, SPŠ stavební Opava, vedoucí projektu: Ing. arch. Tomáš Fischer Tvarově nejnápaditější dům – atraktivní, ale přesto kompaktní návrh. Uspořádaná dispozice umožňuje pohodlné užívání bez zbytečných tvarových disproporcí. V návrhu je vyvážená práce se světlem a dobrá orientace ke světovým stranám. Zajímavostí je péče věnována garáži, která odpovídá celkovému výtvarnému řešení stavby.

Freestyle – jakýkoliv typ stavby

I. cena v kategorii Freestyle – jakýkoliv typ stavby

Vítězný návrh veřejné knihovny zaujal porotu svým měřítkem a odvahou autora popasovat se s takto rozsáhlým zadáním. Návrh prokazuje vzácný soulad mezi řešením interiéru a exteriéru s důrazem na možnost jejich využití. Tvarově expresivní stavbu vyvažuje pojetí interiéru, jakožto příjemného „veřejného obýváku“. Autor řeší celý provoz knihovny a vztahy mezi budovou a veřejným prostranstvím. Cíleně využívá i přirozeného osvětlení.

„Do soutěže jsem se přihlásil už podruhé. Baví mě proces tvoření a účelné využití prostoru, se kterým pracuji. Po střední bych chtěl jít na nějakou stavební vysokou školu, buď Brno, nebo Praha,” řekl vítěz student Daniel Kyška, student třetího ročníku SPŠ stavební Havířov.

II. cena v kategorii Freestyle – jakýkoliv typ stavby

Šimon Bukovský, SPŠ stavební Plzeň, vedoucí projektu: Ing. arch. Jaroslav Bečvář

Budova galerie moderního umění kombinuje organický tvar s motivem včelího úlu s racionálními prostory vhodnými pro náročné výstavní projekty – tvar neomezuje využití vnitřních prostor galerie, ale banálnímu kvádru dodává expresivní, umělecký výraz. Zaoblená část navíc slouží jako poutač vstupních prostor galerie. Velkorysé pojetí osvětlení a funkční dispozice prokazují zvládnutí i takto náročného záměru.

II. cena v kategorii Freestyle – jakýkoliv typ stavby

Pavel Juříček, SPŠ stavební Opava, vedoucí projektu: Ing. arch. Tomáš Fischer

Výrazný efekt dosažený s minimálními prostředky – porota ocenila jednoduchost návrhu kavárny, který prostým pootočením základního kvádru získal na dynamice a atraktivitě odpovídající účelu stavby. Jednoduchá konstrukce se propisuje i do funkční dispozice kavárny. Návrh prokazuje vyzrálost svého autora, který zůstal věrný základním architektonickým principům, nicméně neopomněl ani výtvarné pojetí při komponování střešní oken. Práce se světlem odpovídá provozu budoucí kavárny.

Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo rekordních 233 soutěžních prací, ze kterých do celostátního kola postoupilo 98 studentů.

„Jsme opravdu nadšení, že do letošního ročníku soutěže se zapojilo 23 středních škol. Je to nejvyšší počet za dobu konání soutěže a pro nás je to i potvrzení, že inovovaná pravidla soutěže studenty baví. Každým rokem vidíme velké nasazení ze strany vyučujících a i tímto bychom jim rádi poděkovali, že zprostředkují studentů možnost navrhnout reálný dům, nebo popustit fantazii ve freestylu,“ říká Klára Bukolská

Studenti středních průmyslových škol soutěžili o nejlepší stavební projekty >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (336)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 487 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »