Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Tisková zpráva Občanského sdružení majitelů domů bytů a dalších nemovitostí v ČR k PŘÍPADU- R & L, S.R.O. A SPOL. proti ČESKÉ REPUBLICE

16.07.2014 12:49 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: Evropský soud OSMD regulace

Senát Evropského soudu se 3. 7. 2014 poprvé zabýval otázkou, zda regulace nájemného uplatňovaná v ČR od r. 1992 do ledna roku 2011 – 2013 byla nebo nebyla v rozporu s Evropskou úmluvou o lidských právech. Z několika tisíc českých stěžovatelů u ESLP se zatím pouze pěti z nich podařilo “vyčerpat všechny vnitrostátní prostředky nápravy“ (po 10-ti ale i 14– letech souzení). Ve 3 případech se jedná o členy OSMD. Stěžovatelé žádali odškodnění zatím jen za období 2002 – 2006. Všechny stížnosti byly spojeny z důvodů své podobnosti do jediného rozhodování. (Tisková zpráva OSMD)

Štrasburští soudci jednomyslně konstatovali, že v ČR došlo regulací nájemného k porušení práva majitelů domů pokojně užívat svůj majetek chráněného článkem 1 Protokolu č. 1. (odst. 128) a tento zásah postrádal jakýkoliv právní základ minimálně v období od 21. 6. 2000 do 31.12.2006. O výši náhrady za takové porušení práv stěžovatelů však ESLP zatím nerozhodl.


ESLP zákonitě došel ke stejnému závěru jako ÚS ČR již v roce 2000 (následně pak ještě cca 57× v rozmezí let 2001 až 2009). Soudci ESLP odmítli argumentaci Vlády ČR, že se vlastníci domů vzdali svých vlastnických práv, která jim vláda nikdy nepřiznala, a to jen přijetím restituovaného, nebo jinak nabytého majetku. Mezinárodní soud na tuto otázku odpověděl zcela jasně: „Ochrana, poskytovaná Úmluvou nebyla nikdy závislá na způsobu, jakým stěžovatelé nabyli svých práv“ Potvrdil tak názor prosazovaný OSMD, že majetková práva jsou nedělitelná a nezávisí na tom, zda pronajímatel získal řádně majetek v dědickém řízení, v restituci či koupí. ESLP konstatuje, že čeští stěžovatelé také nikdy výslovně nesouhlasili s výši nájemného placeného nájemníky v bytech s regulovaným nájmem.


Velmi ostrou kritikou pak zahraniční soudci v mnoha odstavcích komentují reakce Vlády ČR a obecných soudů na nálezy ÚS ČR vydávané od roku 2000. Zejména si všímají snahy státu a soudů tyto vnitrostátní nálezy (které opakovaně konstatovaly protiústavnost omezení vlastnických práv pronajímatelů bytů restriktivní regulací nájemného) negovat, obcházet či ignorovat. Mimo jiné v rozsudku uvádí, že „ Vláda se dokonce snažila bránit výkonu ústavního soudnictví, které je představováno Ústavním soudem. Podle názoru soudu takové jednání zahrnující záměrné nedodržování pravomocného a vykonatelného rozsudku nejvyššího vnitrostátního soudu podkopává důvěryhodnost a autoritu soudní moci a ohrožuje její účinnost, tedy faktory, které jsou

OSMD, Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR, Mánesova 69, P.O.Box 70, 120 21 Praha 2
IČO: 48135259, DIČ: CZ48135259, č.ú.: 2100052472/2010, tel./fax/záznam.: +420 233 344 573, e-mail: osmd@osmd.cz
nesmírně důležité z hlediska základních principů, na nichž je založena Úmluva, včetně právního řádu“. S konstatováním přímých dopadů na projednávané případy.
Ze závěru soudu v těchto pěti případech jasně vyplývá, že i tam, kde stěžovatelé využili všechny Českou Republikou prostředky, žádný z nich se neukázal jako účinný a schopný zajistit řešení dané situace v rámci vnitrostátních soudů. Podle OSMD je jen otázkou času, kdy ESLP i v případě České Republiky bude nucen konstatovat stejně, jako to učinil v případě Polska a Slovenska, že žádné takové účinné prostředky v ČR neexistovaly.
OSMD bude i do budoucna poskytovat právní i jinou pomoc těm svým členům, kteří v individuálních stížnostech již vyčerpali všechny vnitrostátní prostředky, a buď čekají na verdikt, nebo právě své žaloby k ESLP připravují k podání. Desítky členů totiž stále dlouhé roky čekají na vnitrostátní odsouzení, správněji řečeno zamítnutí svých žalob – jako doposud platnou podmínku pro postoupení stížnosti ESLP. Právě okolnosti všech těchto případů dokazují, že skutečně účinné vnitrostátní prostředky nápravy nikdy pronajímatelům k dispozici nebyly.
V tomto případě ESLP zatím dal vládě ČR a všem stěžovatelům tříměsíční lhůtu, během které se mají k tomuto rozsudku vyjádřit či oznámit dosažení nějakého mimosoudního vyrovnání. V úvahu připadá i možnost dovolání k velkému senátu ESLP.

Tisková zpráva Občanského sdružení majitelů domů bytů a dalších nemovitostí v ČR k PŘÍPADU- R & L, S.R.O. A SPOL. proti ČESKÉ REPUBLICE >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 513 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »