EUR 24.925

USD 22.279

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.70 %

EUR 24.925

USD 22.279

Text: Petr Zámečník

03. 04. 2013

Variabilní vábnička: Hypotéka od 2,2 %

 


 

Úrokové sazby hypoték zůstávají na historicky nejnižších úrovních již několik měsíců. Přesto banky dokáží nabídnout stále nové a nové slevy. Tou poslední vábničkou je variabilní sazba hypotéky začínající na 2,2 %. UniCredit Bank ji ale nenabízí „zadarmo“. Klient k jejímu získání musí aktivně využívat běžný účet banky i její kreditní kartu, navíc musí být pojištěn. Jinak je jeho sazba rázem o 1,1 procentního bodu vyšší.

Bez podmínek nízkou sazbu ani u variabilní sazby nenabídnou ani ostatní banky. Většina podmiňuje minimální sazby aktivním využíváním jejich běžného účtu, pojištěním od sesterské či partnerské pojišťovny nebo minimální výší úvěru či refinancováním.

Tabulka 1: Minimální variabilní sazby hypoték

Banka  

Variabilní úroková sazba

Česká spořitelna

1M PRIBOR+1,5 %

Fio banka

1M PRIBOR+ 1,75%

GE Money Bank

3,29%

LBBW Bank

2,29%

mBank

2,49%

Raiffeisenbank*

1M PRIBOR + 3,4 % – 4,7 %

UniCredit Bank

2,20%

Poznámka: Aktuální sazba 1M PRIBOR činí 0,31 %

Podmínky pro získání minimální sazby:

Česká spořitelna – Při splácení z účtu ČS a životním pojištění s plnou invaliditou od PČS.

Fio banka – Při refinancování nad 2 mil. Kč.

GE Money Bank – Nad 2 mil. Kč při splácení z účtu u GE Money.

LBBW Bank – S využitím slev za další produkty LBBW Bank.

mBank – Při sjednání pojištění; do 80 % LTV, při nižší méně.

UniCredit Bank – Při využívání účtu UCB, kreditní karty a pojištění.

* Doplnění 4. 4. 2013: Údaj RB je uveden bez slev na základě úrokového lístku banky. Klient může získat slevu až 1,3 procentního bodu, po níž je úroková sazba od 1M PRIBOR + 2,1 %.

Zdroj: Úrokové lístky českých bank

Variabilní, nebo fixovanou sazbu?

Hypotéka s variabilní sazbou má své výhody, ale také rizika. Hlavním rizikem je především její variabilita. Výše sazby se mění každý měsíc, a tak domácnost nemůže s jistotou plánovat výši výdajů. Je proto vhodná především pro domácnosti s vytvořenými dostatečnými finančními rezervami.

Variabilní sazby jsou nyní (a nutno říci většinou) nižší než sazby s fixovaným úrokem ve stejnou dobu. Proto jsou tak lákavé – a obecně z dlouhodobého pohledu i výhodné. Nemusí tomu tak být ale dnes. Sazby na mezibankovním trhu se také pohybují na rekordních minimech a 1M PRIBOR (mezibankovní sazba na jeden měsíc) se usadila na úrovni kolem 0,31 %. To nevydrží věčně.

Otázkou je, jak dlouho se mohou úrokové sazby na dnešních minimálních úrovních (či ještě níže) udržet. Některé odhady předpokládají zvýšení sazeb v polovině letošního roku, jiné současný stav ještě v následujících dvou letech. Pokud vydrží dostatečně dlouho, mohou se vyplatit. Úspora dosažená v následujících měsících až letech může pokrýt případnou ztrátu z následného růstu sazeb.

Vydrží ale dostatečně dlouho nízké sazby? Dnes jsou hypotéky s pětiletou fixací úrokové sazby téměř stejně drahé (či levné) jako variabilní.

Tabulka 2: Minimální sazby hypoték s pětiletou fixací úrokové sazby

Banka  

Fixace 5 let

Česká spořitelna

3,04%

FIO

2,79%

GE Money Bank

2,89%

LBBW Bank

2,89%

mBank

2,84%

Raiffeisenbank

2,99%

UniCredit Bank

2,99%

Poznámka: V tabulce jsou pouze pětileté fixace hypoték poskytovaných bankami, které nabízejí zároveň variabilní sazbu. Podmínky pro dosažení minimální sazby jsou stejné jako u variabilní sazby.

Zdroj: Úrokové lístky bank

Některé banky variabilní sazbu nabízejí jaksi „z povinnosti“ a pětiletá fixace je u nich dokonce výhodnější. Nejmenší rozdíl mezi variabilní a pětiletou sazbou přitom činí jen 0,35 procentního bodu.

Tabulka 3: Rozdíl mezi minimální pětiletou a variabilní sazbou

Banka  

Rozdíl mezi 5letou a variabilní sazbou (procentních bodů)

Česká spořitelna

1,23

FIO

0,73

GE Money Bank

–0,40

LBBW Bank

0,60

mBank

0,35

Raiffeisenbank

0,58*

UniCredit Bank

0,79

* Opraveno na základě doplňujících údajů banky 4. 4. 2013.

Zdroj: Vlastní výpočty na základě úrokových lístků bank a sazeb 1M PRIBOR

Nejvyšší úsporu proti pětileté fixaci získá klient s variabilní sazbou u České spořitelny, kde ušetří 1,23 procentního bodu, naopak nejmenší úsporu (0,35 procentního bodu) získá u mBank. GE Money Bank variabilní sazby dokonce penalizuje.

Pokud očekáváte, že se úrokové sazby v dohledné době nezvýší o více, než kolik činí úspora oproti pětileté fixaci, pravděpodobně se vám i dnes vyplatí variabilní sazba. Ta může dokonce v průběhu pěti let vzrůst i více, a přesto můžete celkově ušetřit.

Významným faktorem pro rozhodování je také touha a možnost hypotéku dříve splatit. U pětileté fixace je to možné (až na výjimky částečného splacení u některých bank) jen jednou za pět let, nebo za cenu neskutečně vysokých sankcí.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.96 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%
Historie vývoje

 

 


Související články

Letos proběhne velká vlna refixací „koronavirových“ hypoték

Psal se rok 2020 a Česko zažívalo první rok pandemie nemoci covid-19. A ruku v ruce s tím šel hypoteční boom. Češi využívali výhodných hypotečních sazeb pod 2,5 % a kupovali nemovitosti ve velkém. Na 40 000 nových hypoték mělo sazbu fixovanou na pět let. Letos nás čeká velká vlna refixací. A to za situace, kdy jsou sazby […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 05. 2025

ČNB snížila základní úrokové sazby, čekat na levnější hypotéky se ale nevyplatí

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém středečním jednání opět snížila základní úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba klesla o 0,25 procentního bodu na 3,50 procenta. Vliv na rozhodnutí centrálních bankéřů s největší pravděpodobností měl vývoj inflace, která poslední dobou stále klesá.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 05. 2025

Swiss Life Hypoindex: Po více než třech letech klesly sazby hypoték pod 5 %

Jsou to více než tři roky, kdy se nabídkové sazby hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu pohybovaly pod 5% hranicí. Konkrétně to bylo v dubnu 2022, kdy index dosáhl hodnoty 4,88 %. Aktuálně je hodnota Swiss Life Hypoindexu 4,96 %. Stále ale platí, že banky rozhodně nesnižují hypoteční úrokové sazby tak rychle, jak by jim […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 05. 2025