Pondělí 06. dubna. Svátek má Vendula.

Variabilní vábnička: Hypotéka od 2,2 %

Petr Zámečník

Úroková sazba je jedním ze základních rozhodovacích prvků při volbě hypotéky. Na to banky sází. A tak začínají vábit klienty na nízké úroky… ale variabilní. Navíc nic není zadarmo.

Úrokové sazby hypoték zůstávají na historicky nejnižších úrovních již několik měsíců. Přesto banky dokáží nabídnout stále nové a nové slevy. Tou poslední vábničkou je variabilní sazba hypotéky začínající na 2,2 %. UniCredit Bank ji ale nenabízí „zadarmo“. Klient k jejímu získání musí aktivně využívat běžný účet banky i její kreditní kartu, navíc musí být pojištěn. Jinak je jeho sazba rázem o 1,1 procentního bodu vyšší.

Bez podmínek nízkou sazbu ani u variabilní sazby nenabídnou ani ostatní banky. Většina podmiňuje minimální sazby aktivním využíváním jejich běžného účtu, pojištěním od sesterské či partnerské pojišťovny nebo minimální výší úvěru či refinancováním.

Tabulka 1: Minimální variabilní sazby hypoték

Banka  

Variabilní úroková sazba

Česká spořitelna

1M PRIBOR+1,5 %

Fio banka

1M PRIBOR+ 1,75%

GE Money Bank

3,29%

LBBW Bank

2,29%

mBank

2,49%

Raiffeisenbank*

1M PRIBOR + 3,4 % – 4,7 %

UniCredit Bank

2,20%

Poznámka: Aktuální sazba 1M PRIBOR činí 0,31 %

Podmínky pro získání minimální sazby:

Česká spořitelna – Při splácení z účtu ČS a životním pojištění s plnou invaliditou od PČS.

Fio banka – Při refinancování nad 2 mil. Kč.

GE Money Bank – Nad 2 mil. Kč při splácení z účtu u GE Money.

LBBW Bank – S využitím slev za další produkty LBBW Bank.

mBank – Při sjednání pojištění; do 80 % LTV, při nižší méně.

UniCredit Bank – Při využívání účtu UCB, kreditní karty a pojištění.

* Doplnění 4. 4. 2013: Údaj RB je uveden bez slev na základě úrokového lístku banky. Klient může získat slevu až 1,3 procentního bodu, po níž je úroková sazba od 1M PRIBOR + 2,1 %.

Zdroj: Úrokové lístky českých bank

Variabilní, nebo fixovanou sazbu?

Hypotéka s variabilní sazbou má své výhody, ale také rizika. Hlavním rizikem je především její variabilita. Výše sazby se mění každý měsíc, a tak domácnost nemůže s jistotou plánovat výši výdajů. Je proto vhodná především pro domácnosti s vytvořenými dostatečnými finančními rezervami.

Variabilní sazby jsou nyní (a nutno říci většinou) nižší než sazby s fixovaným úrokem ve stejnou dobu. Proto jsou tak lákavé – a obecně z dlouhodobého pohledu i výhodné. Nemusí tomu tak být ale dnes. Sazby na mezibankovním trhu se také pohybují na rekordních minimech a 1M PRIBOR (mezibankovní sazba na jeden měsíc) se usadila na úrovni kolem 0,31 %. To nevydrží věčně.

Otázkou je, jak dlouho se mohou úrokové sazby na dnešních minimálních úrovních (či ještě níže) udržet. Některé odhady předpokládají zvýšení sazeb v polovině letošního roku, jiné současný stav ještě v následujících dvou letech. Pokud vydrží dostatečně dlouho, mohou se vyplatit. Úspora dosažená v následujících měsících až letech může pokrýt případnou ztrátu z následného růstu sazeb.

Vydrží ale dostatečně dlouho nízké sazby? Dnes jsou hypotéky s pětiletou fixací úrokové sazby téměř stejně drahé (či levné) jako variabilní.

Tabulka 2: Minimální sazby hypoték s pětiletou fixací úrokové sazby

Banka  

Fixace 5 let

Česká spořitelna

3,04%

FIO

2,79%

GE Money Bank

2,89%

LBBW Bank

2,89%

mBank

2,84%

Raiffeisenbank

2,99%

UniCredit Bank

2,99%

Poznámka: V tabulce jsou pouze pětileté fixace hypoték poskytovaných bankami, které nabízejí zároveň variabilní sazbu. Podmínky pro dosažení minimální sazby jsou stejné jako u variabilní sazby.

Zdroj: Úrokové lístky bank

Některé banky variabilní sazbu nabízejí jaksi „z povinnosti“ a pětiletá fixace je u nich dokonce výhodnější. Nejmenší rozdíl mezi variabilní a pětiletou sazbou přitom činí jen 0,35 procentního bodu.

Tabulka 3: Rozdíl mezi minimální pětiletou a variabilní sazbou

Banka  

Rozdíl mezi 5letou a variabilní sazbou (procentních bodů)

Česká spořitelna

1,23

FIO

0,73

GE Money Bank

–0,40

LBBW Bank

0,60

mBank

0,35

Raiffeisenbank

0,58*

UniCredit Bank

0,79

* Opraveno na základě doplňujících údajů banky 4. 4. 2013.

Zdroj: Vlastní výpočty na základě úrokových lístků bank a sazeb 1M PRIBOR

Nejvyšší úsporu proti pětileté fixaci získá klient s variabilní sazbou u České spořitelny, kde ušetří 1,23 procentního bodu, naopak nejmenší úsporu (0,35 procentního bodu) získá u mBank. GE Money Bank variabilní sazby dokonce penalizuje.

Pokud očekáváte, že se úrokové sazby v dohledné době nezvýší o více, než kolik činí úspora oproti pětileté fixaci, pravděpodobně se vám i dnes vyplatí variabilní sazba. Ta může dokonce v průběhu pěti let vzrůst i více, a přesto můžete celkově ušetřit.

Významným faktorem pro rozhodování je také touha a možnost hypotéku dříve splatit. U pětileté fixace je to možné (až na výjimky částečného splacení u některých bank) jen jednou za pět let, nebo za cenu neskutečně vysokých sankcí.

Tweet 20

Anketa: Jakou fixaci úrokových sazeb hypoték upřednostňujete?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

2 komentářů k článku “Variabilní vábnička: Hypotéka od 2,2 %”

  1. poradce001@seznam.cz napsal:

    hypotéka již od 1,96% p.a.

    Já svým klientům zařizuji hypotéky s variabilní sazbou 1,96% p.a. a pětiletý fix 2,7% p.a.
    Pokud máte zájem tak mi pošlete email.

  2. tla napsal:

    najdete mi petilety fix s rpsn 2,7% pro ltv 70% 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *