Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání? 

Studie poradenské společnosti Deloitte porovnává údaje 19 evropských zemí včetně Ruska a Izraele. Nabízí nový pohled na bytový trh nemovitostí, protože srovnává mimo jiné země v závislosti na rozloze nemovitosti, kterou si mohou lidé v jednotlivých zemích či městech pořídit za 200 tisíc eur (5,4 milionu korun). Průměrně si lidé za tuto cenu mohli dovolit ve větších evropských městech v loňském roce 89 m2 a napříč evropskými zeměmi 114 m2.

Jiný kraj, jiný mrav

Největší plochu pořídíte za 200 tisíc eur v Rusku (276 m2), a to přestože Moskva patří k městům s nejdražšími rezidenčními nemovitostmi. V Maďarsku, Portugalsku a Polsku si za stejnou cenu pořídíte pětipokojový byt o rozloze téměř 200 m2.

Česká republika se společně s Holandskem, Německem, Belgií a Slovinskem řadí mírně pod průměr evropských zemí, za 200 tisíc eur si koupíte pouze byt se čtyřmi pokoji. Italové, Rakušané a Irové si nemohou dovolit ani evropský průměr. Nejhůře jsou na tom ovšem Britové, kteří si pořídí jen jednopokojový byt o velikosti 39 m2. K nejdražším lokalitám patří kromě Velké Británie také Francie či Izrael.

Nejlevněji nakoupíte v Debrecenu, nejdráže v Londýně

Z porovnání 57 hlavních evropských měst vychází jako nejdražší s neuvěřitelnou cenou 18 126 eur (téměř 490 tisíc korun) vnitřní  Londýn. Mnohem levněji pak vyjde bydlení ve vnějším Londýně, kde průměrné ceny dosahují „pouze“ 8 575 eur (téměř 232 tisíc korun). 

Druhým nejdražším městem je Paříž, kde  se ceny pohybují v průměru kolem 10,7 tisíce eur (290 tisíc korun) a kolem 8 tisíc eur (216 tisíc korun) u starších bytů. Trojici na stupni vítězů nejdražších měst pak doplňuje Tel-Aviv s cenou za metr čtvereční přesahující 7 tisíc euro (189 tisíc korun).

Nejdražšími městy v zemi bývají většinou hlavní města. Výjimku ovšem tvoří právě Tel-Aviv, který předstihl Jeruzalém, stejně tak jako Mnichov Berlín, Miláno Řím a Barcelona Madrid. Je to způsobeno především tím, že ceny v Římě a Berlíně v loňském roce klesaly a v Madridu rostly pouze mírně.

S cenou 997 eur za metr čtvereční (přibližně 27 tisíc korun) je nejlevnějším bydlením Debrecen v Maďarsku. Jedno z nejlevnějších bydlení najdete také v Rusku v Ekaterinburgu 1 004 eur za metr čtvereční, což je o 62 procent méně než v Moskvě. Města střední a východní Evropy patří obecně k těm levnějším. Výjimku tvoří Moskva s cenou 2 688 eur za metr čtvereční (téměř 73 tisíc korun), a to i přestože ceny v ruském hlavním městě každoročně klesají (v loňském roce poklesly meziročně o téměř 30 procent).

S cenou necelých 1 920 eur za m2 (52 tisíc korun) se Česká republika stala nejdražší zemí z Visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) a pomalu se začíná přibližovat zemím západní Evropy. Stále se však řadí z regionu k nejdostupnějším.

Zatímco průměrný Čech si koupí nový byt o rozloze 70 m2 za 6,9 hrubého ročního platu, Maďaři či Slovinci musí šetřit více než sedm let a Britové dokonce téměř 11 let. Od šesti do osmi ročních platů musí mít naspořeno Italové, Irové či Francouzi. Nejdostupnější bydlení je v Německu, kde potřebují lidé pouze 3,3 hrubého ročního platu.

Ceny převážně rostou a růst budou

Stejně tak jako v roce 2014 rostly ceny nemovitostí v roce 2015 ve 12 sledovaných zemích. Největší růst cen nemovitostí byl loni v Irsku (27 procent). Irsko následoval Izrael s růstem o 10,8 procenta a Španělsko  s 10,6 procenty. Španělsko se tak v posledních dvou letech s růstem přesahujícím 10 procent dostává z velkého poklesu, ke kterému došlo během finanční krize. 

V Maďarsku a Nizozemsku vzrostly ceny nemovitostí v loňském roce o 5,6 procenta, resp. 3,7 procenta. Česká republika se s růstem o 3,6 procenta drží v těsném závěsu za Holandskem. Pomaleji pak rostly ceny v Německu (3,2 procenta) a Rakousku (0,3 procenta).  

V Rusku a Itálii pokračovaly ale ceny v předloňském poklesu. Zatímco Itálie zaznamenala pouze mírný pokles cen, na cenách ruských nemovitostí se podepsalo především oslabení rublu, které poslalo k zemi ceny nemovitostí v eurech o 27 procent.

Příčin k růstu cen nemovitostí je hned několik, z nichž tou první jsou asi nízké úrokové sazby na jedné straně zvyšující dostupnost hypoték, na straně druhé nutící investory hledat zajímavá „bezpečná“ aktiva, kterými se staly domy, byty a pozemky. K zájmu o nemovitosti přispívá i relativní optimismus spotřebitelů ve velké části EU odrážející pozitivní vývoj ekonomiky, respektive klesající nezaměstnanost a rostoucí mzdy,“ říká Petr Dufek z ČSOB, a dodává: „Ne všude však panuje dobrá nálada a roste zájem nakupovat reality. Stačí se podívat na předluženou periferii a obrázek je hned jiný. Ceny nemovitostí v Itálii se už nyní dostávají na nejnižší úroveň za posledních sedm let.“

Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »