EUR 24.495

USD 21.737

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.737

Rublika - Vývoj ekonomiky

O kolik ovlivnila inflace vaše investice?

Píšeme na Investujeme.cz: Krátká odpověď je samozřejmě jedno velké ANO. Tak vysoká inflace, kterou momentálně pozorujeme a ještě budeme pozorovat v české ekonomice, ovlivnila vše. A hlavně i vaše uložené, uspořené, investované peníze. Aneb, co jste neutratili minulý rok, toho ten současný rok utratíte více. A to pravděpodobně více i o desítky procent.

Text: Veronika Hejná

24. 01. 2022

Komentář: Výzvy nové vlády

Píšeme na Investujeme.cz: Nová vláda nemá v nadcházejícím období jednoduchou úlohu. Na jedné straně není žádným tajemstvím, že inflace citelně rozděluje společnost. Tento fakt umocňuje hlavně energetický a potravinový cenový růst, který má dopad především na relativně chudší část populace. To však pro vládu znamená hned zpočátku i zvýšení státních výdajů v rámci podpory těmto […]

Text: Veronika Hejná

20. 01. 2022

Platformu na snižování uhlíkové stopy podporují velké banky

Píšeme na Investujeme.cz: Finanční sektor bude v dekarbonizaci České republiky hrát významnou roli. Mimo jiné o tom svědčí účast hned čtyř velkých bank – České spořitelny, ČSOB, Raiffeisenbank a UniCredit Bank – v nové platformě 13 významných firem Climate & Sustainable Leaders Czech Republic. Tato platforma si klade za cíl podpořit firmy v mapování situace a pomoci […]

Text: Veronika Hejná

17. 01. 2022

Jak se vedlo německému autoprůmyslu?

Píšeme na Investujeme.cz: Automobilky se v posledních měsících musejí potýkat s řadou problémů a narušením svých obvyklých dodavatelských řetězců. Potíže se nevyhnuly ani věhlasným značkám. Ačkoli se ne všechno podařilo vyřešit, prodeje neznamenají přílišný propad. Některým značkám se dokonce i přes pandemickou krizi dařilo.

Text: Veronika Hejná

14. 01. 2022

Komentář: Kulhavý středoevropský tygr

Píšeme na Investujeme.cz: Jindy by zpráva o růstu hrubého domácího produktu o 3,3 procenta byla zprávou dobrou, možná i výbornou. Je to pěkné číslo. Ani málo, ani moc, tak akorát. Jen by to nesmělo být za třetí čtvrtletí roku 2021.Protože za třetí čtvrtletí roku 2021 je to číslo doslova mizerné.

Text: Veronika Hejná

12. 01. 2022

Glosa: V revolučních osidlech nerovnosti

Píšeme na Investujeme.cz: Sociální sítě v tom mají daleko větší „jasno“ než ekonomové. Na posilování sociální nerovnosti „nezáleží“ a každá snaha o její omezení je „socialismus“. Jakákoliv úvaha o daňové progresi je „radikální levičáctví“.

Text: Veronika Hejná

22. 12. 2021

Podaří se zkrotit českou inflaci?

Píšeme na Investujeme.cz: Inflace je zákeřný bojovník. Platí totiž, že přání, či v tomto případě spíš obava, se stává otcem myšlenky, v tomto případě tedy inflace. Neboli co spotřebitelé čekají, to nejspíš i dostanou. A prolomit tento kruh očekávání a reálné inflace může být těžší, než se na první pohled jeví.

Text: Veronika Hejná

14. 12. 2021

ECB, ekonomické oživení a inflace

Píšeme na Investujeme.cz: Evropská ekonomika patrně musí chvíli vydržet s vyšší inflací, zní z Frankfurtu. Na evropskou monetární autoritu se dnes upínají zraky a očekává se její další postup. Případné utahování šroubů by mohlo být rizikem pro oživení ekonomiky po koronavirové krizi, řekla prezidentka Evropské centrální banky europoslancům.

Text: Veronika Hejná

22. 11. 2021

12310