EUR 25.320

USD 23.408

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.320

USD 23.408

Text: Jakub Mokroš

25. 01. 2016

2 komentáře

Co je výhodnější? Bydlet v nájmu, nebo ve vlastním

 


 

Dlouhodobě je však nájemní bydlení nevýhodné, neboť takto nebudujeme žádnou dlouhodobou hodnotu. Také z pohledu důchodu je vhodné si za svůj aktivní život zařídit bydlení ve vlastním, protože v důchodu by se nájem mohl stát nezvládnutelným.

Druhou variantou oproti nájmu je samozřejmě pořízení vlastního bydlení nějakým výhodným úvěrem. To už samozřejmě vyžaduje přípravu a jde o dlouhodobý závazek, ale z pohledu ekonomického jde o správnou věc. Lepší je totiž místo nájmu platit splátku hypotéky a vlastnit nemovitost.

Výhod takového řešení je hned několik.

Dlouhodobě nižší náklady

Z počátku samozřejmě může být pořízení vlastního bydlení dražší, než bydlet v nájmu. Ale zatímco nájemné roste o inflaci, splátka hypotéky zůstane stále stejná (může se měnit sazba, ale v průměru zůstane stejná). Takže s každým dalším rokem se pro nás vlastní bydlení stává levnějším, nežli podnájem.

REKLAMA

Do důchodu s vlastním bydlením

Úvěr na pořízení bydlení je většinou závazek na 20–30 let.  Velmi často se tato doba přibližně rovná délce ekonomicky aktivního života. V důchodu je opravdu velký rozdíl, jestli člověk již bydlí ve vlastním nebo jestli platí nájem, který neustále roste o úrověň inflace.

Byt je součástí majetku a podléhá dědictví

Hodnotu, kterou tvoříme koupí vlastní nemovitosti, můžeme kdykoli zpeněžit, nebo jí po své smrti odkázat pozůstalým. Další zajímavé využití vlastní nemovitosti může být pronájem, který nám bude generovat pasivní příjem.

REKLAMA

Koupě vlastní nemovitosti má samozřejmě i své nevýhody. Zásadní je nutnost alespoň 10–15% vlastních zdrojů. Dá se to i bez nich, ale v takovém případě se celá koupě významně prodraží.

Nakonec je tu jedná důležitá věc, která aktuálně nahrává rozhodnutí pustit se do realizace vlastního bydlení. Tou důležitou věcí jsou neuvěřitelně levné hypotéky, které dnes bez problémů pořídíme za sazbu okolo 2% p.a. Půjčit si peníze za tak málo a navíc si ještě úroky odečítat od základu daně je neuvěřitelně výhodné. Ten, kdo už nějak přemýšlí o pořízení vlastní nemovitosti, by tak měl učinit co nejdříve, než sazby zase vystoupají nahoru. A i ti, kteří bydlí v nákladném nájmu by, měli uvážit, jestli není vhodné pořídit si bydlení ve svém.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Hypoteční trh se postupně zotavuje

Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v únoru hypotéky v objemu téměř 16 miliard Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 21 %. Potvrzuje se pokračující zotavování hypotečního trhu po jeho zamrznutí v druhé polovině roku 2022. Vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Mk

    25 ledna, 2016

    No jo no. Ale co kdyz to jednou zacne klesat. Premisy na kterych je vase argumentace zalozena nebudou platit.

    Odpovědět

  • MartinS

    25 ledna, 2016

    Já bych to tak jednoznačně neviděl – v mládí v nájmu, ve stáří ve vlastním.
    Záleží na každého situaci, protože obojí má spoustu pro i proti.

    Odpovědět