Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Dospořit, nebo splatit část překlenovacího úvěru?

Dospořit, nebo splatit část překlenovacího úvěru?

Stavební spořitelny se brání splácení překlenovacích úvěrů. Místo toho nabízejí možnost rychleji dospořovat – tedy vložit peníze na vkladový účet u stavební spořitelny a dál platit úroky z celé částky překlenovacího úvěru. Je dospořování nevýhodné oproti splátce úvěru?

Mimořádná splátka úvěru ze stavebního spoření bez jakýchkoli poplatků je zaručena zákonem – ale pouze u řádného úvěru. K jeho přidělení musí klient spořit alespoň dva roky, naspořit minimálně 35 až 50 % cílové částky podle stavební spořitelny a zvoleného tarifu a dosáhnout dostatečně vysokého hodnotícího čísla či koeficientu ohodnocení. Než na řádný úvěr dosáhne, může čerpat úvěr překlenovací či meziúvěr.

Splatit předčasně či vložit mimořádnou splátku u překlenovacího úvěru už tak snadné není. Klient musí stavební spořitelně svůj záměr s předstihem oznámit a zpravidla je mu naúčtován poměrně vysoký sankční poplatek. Bez poplatku mohou mimořádné splátky překlenovacího úvěru dávat pouze klienti Raiffeisen stavební spořitelny. Ostatní klientovi naúčtují poplatek, nebo ho odkáží na „dospořování“.

Při mimořádném vkladu na spořicí účet u stavební spořitelny se zrychlí přidělení úvěru. To je brzděno především hodnotícím číslem (či koeficientem ohodnocení apod. v závislosti na terminologii dané stavební spořitelny), kvůli němuž klient spořící minimální částku dosáhne na úvěr řádově za 5 až 6 let podle tarifu a stavební spořitelny. Do hodnotícího čísla vstupuje řada faktorů, mezi nimiž je naspořená částka a připsané úroky.

Ovšem i při částečném splacení překlenovacího úvěru, které je doprovázené snížením cílové částky, lze zkrátit přidělení řádného úvěru. Při stejných platbách vyšší cílová částka znamená prodloužení doby do získání úvěru.

Navíc klient platí úroky z celé (vypůjčené) cílové částky bez ohledu na objem prostředků, které má naspořené. Před přidělením překlenovacího úvěru tak klient půjčuje naspořené prostředky, kterých je zpravidla 35 až 60 % cílové částky, sám sobě.

Modelový příklad

Jaký je faktický rozdíl mezi mimořádnou splátkou a dospořováním lze ukázat na modelovém příkladu. Vybrali jsme produkt Invest – rychlá varianta s úročením 1 % a s překlenovacím úvěrem Top Hypo s úrokovou sazbou 4 % od ČMSS, která sice před časem umožňovala klientům mimořádné splátky překlenovacích úvěrů zdarma, ale pak z týdne na týden otočila a veškeré mimořádné splátky zpoplatnila.

Modelový příklad počítáme s cílovou částkou 1 mil. Kč a po dvou letech buď vložíme mimořádný vklad, nebo mimořádnou splátku úvěru ve výši 100 tis. Kč.

Tabulka: Mimořádná splátka, či mimořádný vklad

 

Standardní splácení

Zrychlené dospořování 100 tis. Kč po 2 letech

Splátka překlenovacího úvěru 100 tis. Kč po 2 letech

Přidělení úvěru

 leden 2017

 červen 2016

 leden 2017

Naspořeno

49,70%

54,70%

55,20%

Hodnotící číslo

73,6

64,8

90,8

Zaplacené úroky

              200 000 Kč

                                                                        140 000 Kč

         152 000 Kč

Úroky z vkladů

4 504 Kč

4 495 Kč

4 504 Kč

(k 31. 12. 2016)

(k 31. 12. 2015)

(k 31. 12. 2016)

Zdroj: Vlastní výpočty

Dospořování v modelovém příkladu zkrátí splácení úvěru o půl roku. Díky tomu je na překlenovací úvěr zaplaceno o 60 tis. Kč na úrocích méně než v případě, kdy by klient platil jen řádné minimální splátky.

Mimořádnou splátkou se doba nutná k získání řádného úvěru v modelovém příkladu nezkrátí. Opticky jsou i úroky zaplacené vyšší než při dospořování – ovšem jsou placeny o půl roku déle. Do června 2016 by klient v tomto případě zaplatil 134 tis. Kč na úrocích, tedy o 6 tis. Kč méně. Navíc se od mimořádné splátky sníží platba úroků a klient tak ušetří na měsíční platbě více než 300 Kč.

Rozdíl u ČMSS ve zvoleném příkladu není velký – i když při splátce 100 tis. Kč je rozdíl zaplacených úroků ve stejném období ve výši 6 tis. Kč již znatelný. Vždy navíc záleží na konkrétních podmínkách stavební spořitelny a příslušných tarifů.

Anketa

Považujete stavební spoření stále za atraktivní produkt?

Ano. (26)
 
Ne. (105)
 Celkem hlasovalo 131 čtenářů

Dospořit, nebo splatit část překlenovacího úvěru? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »