Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéka bez doložení příjmů? Spěchejte…

Hypotéka bez doložení příjmů? Spěchejte…

Zdaleka ne každý má možnost či chuť prokázat bance své příjmy. A nemusí se přitom jednat o kriminálníka s pochybnou činností. Pokud chce takový člověk hypotéku, musí si pospíšit. Banky hypotéky bez doložení příjmů postupně ruší a s novým zákonem o úvěru se mohou stát zcela nedostupnými.

Banky si prověřují bonitu žadatelů o hypotéku pečlivě. Zpravidla požadují potvrzení o příjmech či daňová přiznání, nahlíží do úvěrových registrů, zkoumají úvěrovou i platební historii budoucích klientů. Není-li klient schopen či ochoten příjmy doložit, má zpravidla smůlu a musí se obejít bez úvěru. Jen několik bank ještě nabízí hypotéky bez doložení příjmů… to ale nejspíš brzy skončí.

Na vině je nový zákon o spotřebitelských úvěrech. Bankám nařizuje důkladně prověřovat finanční situaci jejich úvěrových klientů. A to v mnohem přísnější variantě, než k posuzování bonity přistupovaly dosud. Kromě příjmů a dluhové historie budou muset sledovat i výdaje klientů. Bez přiznání příjmů se tak úvěr nejspíš neobejde. Klienti, kteří chtějí čerpat hypotéku a nedokládat příjmy, tak nejspíš mají poslední možnost.

Nad bankami dle schváleného zákona visí bič. Pokud poskytnou úvěr někomu, kdo v průběhu tří let zjistí a prokáže, že ho není schopen splácet, budou mu muset vrátit veškeré poplatky a úroky, které se k úvěru váží a které klient již zaplatil, dále nebudou moci žádné poplatky a úroky účtovat, a navíc klient bude moci splácet „podle svých schopností a možností“. Neprověřit si klientovi příjmy tak bude více než hazard.

Kdo má zájem nepřiznat příjem?

Hypotéka bez doložení příjmů je znatelně dražší než klasický hypoteční úvěr. Kdo může mít zájem platit víc jen proto, aby příjem nemusel bance sdělovat? Důvodů pro takové jednání může být celá řada.

Např. závist. Banka a její pracovníci sice musí dodržovat bankovní tajemství, nemálo lidí si ale své příjmy i přesto ponechá v soukromí – a na finančním úřadu. Již tam podle jejich názoru o nich ví mnohem více lidí, než se jim zamlouvá. Ne proto, že by příjmy byly nelegální, ale proto, že se obávají zneužití této znalosti.

Jiným důvodem mohou být sice legální, ale legálně nepřiznávané příjmy. Kupříkladu ze sázení, kdy schopný sportovní analytik může dlouhodobě a stabilně porážet bookmakery najaté sázkovou kanceláří, nebo z pokeru, kterým se v Česku živí nemálo profesionálních hráčů.

A pak jsou tu samozřejmě lidé s příjmy, které zas tak úplně legální nejsou. To je ale jiná kategorie, která do bank pro úvěry beztak nechodí.

Důvod může být ale mnohem prozaičtější. Například návrat z několikaleté práce v zahraničí, kde byl daňový poplatník i daňovým rezidentem – a banka nechce či nemůže dané příjmy uznat.

Nabídka hypoték bez doložení příjmů

Banky hypotéku bez doložení příjmů nikdy příliš nenabízely. Je pro ně riziková. Proto si také přidávaly nemalou rizikovou prémii, čímž odradily velkou část potenciálních zájemců o tento typ úvěru. A nabídka postupně klesá. Ještě v roce 2013 se klient pro „bezpříjmovou“ hypotéku mohl obrátit na 6 bank. Dnes jsou čtyři. A od 1. 12. 2016 s účinností zákona o úvěrech jich nejspíš bude ještě míň.

Z původní šestice úvěr bez dokládání příjmů přestala již v roce 2014 nabízet Raiffeisenbank a od 1. července 2016 v souvislosti s novým zákonem ho vyřadila i Hypoteční banka. Pokud má klient účet u Ery či ČSOB, je možné ještě s Hypoteční bankou jednat… zatím. K 18. listopadu 2016 její poskytování ukončí i Wüstenrot hypoteční banka, opět z důvodu nového zákona o úvěru.

V současnosti úvěr bez dokládání příjmů nabízí ještě Equa bank. Klient může čerpat až 60 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). A samozřejmě si připlatí. Zatímco standardní úroková sazba hypotéky začíná na 1,79 %, reprezentativní příklad Equa bank počítá se sazbou 6,79 %. To by znamenalo rizikovou přirážku 5 procentních bodů a cenu hypotéky srovnatelnou se spotřebitelskými úvěry. Banka úroky ale stanovuje individuálně, tudíž klient může obdržet sazbu téměř libovolnou.

Equa bank ovšem v této oblasti nejspíš čekají změny. Podle našich informací by k určitým úpravám mělo dojít ještě v průběhu tohoto týdne.

Komerční banka nabízí hypotéky bez doložení příjmů ve dvou pásmech. Do 5 mil. Kč půjčí až 60 % zástavní hodnoty nemovitosti, nad 5 mil. Kč jen 50 % LTV. Úrokové sazby také stanovuje individuálně na pobočce, kde klient o hypotéku žádá.

Komerční banka upraví svůj skóringový proces tak, aby vyhovoval požadavkům nového zákona, ale aby zároveň klientům zůstala možnost hypotéky bez doložení příjmů čerpat i nadále.

Sberbank umožňuje bez doložení příjmů čerpat hypotéku až do 50 % LTV. Její úroková sazba začíná na 4,39 % pro fixace na 3 roky, 5 let a 7 let, fixace na 10 let začíná na 4,99 %. Oproti standardní hypotéce s 5 letou fixací tak úroková přirážka činí 2,6 procentního bodu. Podle informací Sberbank banka také pravděpodobně nebude hypotéku bez doložení příjmů po účinnosti zákona o úvěru pro spotřebitele poskytovat.

Wüstenrot hypoteční banka nabízí zatím hypotéku bez příjmu do výše 50 % zástavní hodnoty nemovitosti. Klient musí jen doložit potvrzení o bezdlužnosti od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a od finančního úřadu. Zájemci mají čas na získání hypotéky jen do 18. listopadu 2016. Pak bude její prodej ukončen.

Banky zatím ještě umí (v menší či větší míře) nahradit klasické prokazování příjmů jinými metodami – např. obraty na účtu. Zejména u řemeslníků s nízkými reálnými výdaji a jejich započítáváním ve výši 80 % z příjmů je alternativní prokázání příjmů téměř nutností. U nich banky zpravidla sledují cash-flow či obrat a na zisk z podnikání se dívají pouze okrajově. Jak ale tyto možností ovlivní zákon o úvěru, ukáže až čas…

Anketa

Hypotéka bez doložení příjmů? Spěchejte… >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

A co dál? Kamila Veselá | 27.09.2016 15:06

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »