Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Institucionální investoři si letos na nemovitostním trhu v evropě rozdělí 60 miliard eur nového kapitálu

21.03.2014 16:08 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: nemovitostní trh kapitál Evropa

Institucionální investoři v Evropě si letos přerozdělí finanční prostředky z pevných příjmů a nemovitostí, protože se přesunují směrem k vyšším výnosovým aktivům. Takový je závěr nejnovější zprávy globálního poskytovatele komerčních realitních služeb, společnosti Colliers International, „Nová éra pro institucionální investice v Evropě: Od neochoty riskovat k ochotě přijmout rizika“ (komentář Colliers International).

Globální objemy realitních investic vloni meziročně vzrostly o 25 %, kdy se nemovitosti celosvětově vrátily do objektu zájmu. Ale zatímco investice v asijsko-pacifické oblasti jsou zřejmě na vrcholu, investice v Evropě a v Severní a Jižní Americe jsou jen na 60 % objemů dosažených v roce 2007, což znamená, že je tu velký prostor pro expanzi.

Britské institucionální investice v centrálním Londýně se vloni více než zdvojnásobily z 1,5 miliardy eur (1,2 miliard britských liber) na 3 miliardy eur (2,5 miliardy britských liber). Nicméně navzdory výraznému zvýšení obratu investic ze státních investičních fondů do Evropy, jež v posledních dvou letech dosáhly výše 12 miliard eur, růst evropských institucionálních investic v penzijních a pojišťovacích fondech neudržel krok (přibližně 10 miliard eur). Zpráva Colliers naznačuje, že tato majetková soutěž vedla k zadržení evropské institucionální poptávky, která spolu s alokačním posunem od dluhopisů a vlastního majetku, mohla vést k výrazné nové vlně kapitálu hledající vyšší majetkové výnosy po celé Evropě.

Pouhé jednoprocentní zvýšení investic realitních fondů rozložených mezi penzijní a pojišťovací fondy v Evropské unii by znamenalo částku 60 miliard eur čerstvého kapitálu. Colliers věří ve zvýšení v roce 2014. Tato částka by mohla být vyšší, kdyby nebyl nedostatek vhodných produktů a konkurence mezi státními investičními fondy. Colliers také předpovídá tříprocentní posun v následujících třech letech (180 miliard eur). Celkové investice v regionu EMEA vloni dosáhly 170 miliard eur.

Walter Boettcher, hlavní ekonom Colliers International pro region EMEA, řekl: „Síla hospodářského oživení USA, zeslabená kvantitativním uvolňováním, pozitivní hospodářský růst Velké Británie a rostoucí známky evropské hospodářské stability by měly poskytovat podporu pro pokračující oživení realitních investic na evropském trhu. Tyto změny rovněž naznačují, že doba bezpečného přístavu institucionálních investic může být za námi, protože vládní dluhopisové sazby bohužel nesplňují návratnost institucionálním investorům, kteří se zajímají o rostoucí závazky vládních dluhopisů.“

Richard Divall, vedoucí přeshraničních investic v regionu EMEA Colliers International, řekl: „Je patrné, že instituce ve Velké Británii jsou již v pohybu. Vzhledem k tomu, že ekonomické prostředí v Evropě je i nadále velmi výstřední a jeho závislost na spotřebě je vedena růstem, úrokové sazby zůstanou po nějakou dobu pravděpodobně nízké. To by mělo vést ke zvýšení spekulativní investiční činnosti zaměřenou na evropské nemovitosti.“

„Pravděpodobně také budeme svědky nárůstu spoluvlastnických struktur, zejména polootevřených nemovitostních fondů, které umožní dlouhodobé investice. Klubové obchody, spoluvlastnictví, nové struktury, joint venture a společné vlastnictví veřejně neobchodovaných realitních společností se stanou nástrojem volby pro investice v realitním sektoru. Tyto smíšené investiční nástroje by se mohly stát jedním z hlavních prostředníků pro realitní investice v budoucnosti.“

Výzkum společnosti Colliers ukazuje, že největší překážky, kterým instituce čelí, jsou regulační obavy, zejména pak nové požadavky na kapitálovou solventnost:

  • Implementace Solvency II, tedy požadavky na uchování kapitálu pro různá investiční aktiva v držení pojišťoven, znamená rostoucí obavy.
  • Směrnice IORP se představí v podobných ustanoveních o zaměstnaneckých důchodových systémech.

Walter Boettcher řekl: „Obě směrnice, Basel III a Solvency II jsou o tom, jak efektivně řídit rizika a své náklady prostřednictví zvýšení kapitálové rezervy. I když bude existovat určitá nejistota, protože pravidla se vyjasňují a interní modely schvalují, v pojišťovacím sektoru by mohlo dojít k posunu portfoliového mixu, kde je riziko cenově v souladu s regulátory. Instituce mohou zjistit, že zvýšení expozice nemovitostí prostřednictvím vyšších úvěrových nástrojů může nabídnout výhody z rozsahu, účelnosti a lehčí regulace.“

Realitní fond Norges nedávno (na konci roku 2012) uskutečnil obchod na bázi joint venture se společnosti Prologis v Evropě ve výši 2,4 miliardy eur. Následoval další obchod se společností Prologis ve Spojených státech v prosinci loňského roku za miliardu amerických dolarů.

„Jelikož bychom měli několik let profitovat ze současného evropského realitního investičního cyklu, výrazné potenciální objemy aktiv z penzijních a pojišťovacích institucionálních fondů, spolu s pokračující chutí od státních fondů a jiných uskupení soukromého kapitálu, by měly vést k realitním investičním objemům v Evropě překračující úrovně z roku 2013, a to jak v roce 2014, tak i v roce 2015,“ doplnil Boettcher. 

Institucionální investoři si letos na nemovitostním trhu v evropě rozdělí 60 miliard eur nového kapitálu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »