EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: Petr Zámečník

09. 10. 2019

Ceny nemovitostí dál letí vzhůru

 

Ceny nemovitostí stále nenacházejí růstovou brzdu. V celé Evropské unii i v eurozóně ve druhém čtvrtletí vyrostly meziročně o 4,2 %. V České republice je situace ještě horší nemovitosti zdražily o 8,7 %. 


Ceny nemovitostí v Evropské unii jsou jako neřízená střela. Měnová politika záporných úrokových sazeb Evropské centrální banky vede k extrémně levným hypotékám, což sice na jednu stranu zvyšuje dostupnost úvěrů, na druhou stranu to ale podporuje růst cen realit. Navíc se nově vytištěné peníze zatím neprojevují v inflaci, ale přelévají se především na realitní trh.
Nemovitosti v celé Evropské unii i v eurozóně ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly o 4,2 %. Česká republika se stáhla ze svého prvenství v tempu růstu a s 8,7 % je až 6. zemí s nejvyšším nárůstem cen realit. Nejvíce rostly ceny nemovitostí v Maďarsku, kde meziročně připsaly 14 %. Naopak ve Finsku se zvýšily jen o 0,8 % a v Itálii dokonce klesly o 0,2 %.
Graf 1: Vývoj cen nemovitostí v Evropské unii a eurozóně
Ceny nemovitostí v Evropské unii
Zdroj: Eurostat
růstu cen napomáhají v mnoha zemích EU především levné peníze, které jednak stimulují poptávku z titulu dostupnějších hypoték. Tu navíc podporuje i výrazně příznivější situace na trhu práce charakterizovaná klesající nezaměstnaností na jedné straně a rostoucí zaměstnaností na straně druhé, která je patrná především v tzv. nových členských zemích Unie,“ hodnotí vývoj evropského realitního trhu Petr Dufek, analytik ČSOB.
V České republice tempo růstu cen nemovitostí postupně zpomaluje a pravděpodobně zpomalovat bude i nadále. V prvním pololetí letošního roku ještě lidé pravděpodobně čerpali hypoteční úvěry, které měli schváleny ještě z doby před účinností tvrdších pravidel nadiktovaných Českou národní bankou.
„To nakonec zpozdilo dopad zpřísněných doporučení ČNB a menší dostupnost úvěrů na nemovitostní trh a do jisté míry vysvětluje, proč si dynamika cen udržela v první polovině roku natolik vysoká tempa růstu – kromě tradičních důvodů se špatnou nabídkou nemovitostí. Nabídkové ceny však předznamenávají, že růst cen nemovitostí bude velmi pravděpodobně postupně zvolňovat,“ domnívá se Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro Českou republiku.
Ceny bytů v České republice ovšem zvolňovat nemusí příliš brzy. „Navzdory silnější bytové výstavbě se nejenom růst cen bytů nezbrzdil, ale ani se nezačal srovnávat nepoměr mezi cenou nového a starého bydlení. A zdá se, že se v tomto směru zatím nic moc nezmění, i když předpokládáme, že ve druhé polovině roku zmírní tempo růstu cen na zhruba 6 %. K výraznějšímu omezení růstu cen bytů tak nejspíše dojde teprve až v příštím roce,“ doplňuje Petr Dufek.
Nicméně začínají postupně zpomalovat nabídkové ceny bytů. V celé České republice jejich meziroční růst ve třetím čtvrtletí klesl na 5,2 %. V Praze zřejmě ceny již naráží na koupěschopnost poptávky a meziroční růst pražských nabídkových cen klesl dokonce na 3,3 %.
Snížení růstu cen nemovitostí bude nahrávat i postupné zpomalení světové ekonomiky, které se promítne i v České republice. K poklesu cen ovšem pravděpodobně v dohledné době nedojde…

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021

Kvůli covidu zdražují nejen chaty a chalupy, ale i mobilní domy

Foto: Shutterstock Průzkumy ukazují, že Češi tráví na svých chalupách nebo chatách stále více času. Mnozí další by si přitom takovou nemovitost přáli nebo již aktivně plánují její nákup. Vyšší poptávka, kterou způsobila pandemická omezení, ale žene ceny nahoru. Podle osloveného realitního experta je aktuální nabídka chudší než dříve, zajímavou alternativou proto mohou být mobilní […]

Text: redakce hypoindex.cz

04. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.