EUR 24.660

USD 25.565

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.660

USD 25.565

Text: Petr Zámečník

09. 10. 2019

0 komentářů

Ceny nemovitostí dál letí vzhůru

 

Ceny nemovitostí stále nenacházejí růstovou brzdu. V celé Evropské unii i v eurozóně ve druhém čtvrtletí vyrostly meziročně o 4,2 %. V České republice je situace ještě horší nemovitosti zdražily o 8,7 %. 


Ceny nemovitostí v Evropské unii jsou jako neřízená střela. Měnová politika záporných úrokových sazeb Evropské centrální banky vede k extrémně levným hypotékám, což sice na jednu stranu zvyšuje dostupnost úvěrů, na druhou stranu to ale podporuje růst cen realit. Navíc se nově vytištěné peníze zatím neprojevují v inflaci, ale přelévají se především na realitní trh.
Nemovitosti v celé Evropské unii i v eurozóně ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly o 4,2 %. Česká republika se stáhla ze svého prvenství v tempu růstu a s 8,7 % je až 6. zemí s nejvyšším nárůstem cen realit. Nejvíce rostly ceny nemovitostí v Maďarsku, kde meziročně připsaly 14 %. Naopak ve Finsku se zvýšily jen o 0,8 % a v Itálii dokonce klesly o 0,2 %.
Graf 1: Vývoj cen nemovitostí v Evropské unii a eurozóně
Ceny nemovitostí v Evropské unii
Zdroj: Eurostat
růstu cen napomáhají v mnoha zemích EU především levné peníze, které jednak stimulují poptávku z titulu dostupnějších hypoték. Tu navíc podporuje i výrazně příznivější situace na trhu práce charakterizovaná klesající nezaměstnaností na jedné straně a rostoucí zaměstnaností na straně druhé, která je patrná především v tzv. nových členských zemích Unie,“ hodnotí vývoj evropského realitního trhu Petr Dufek, analytik ČSOB.
V České republice tempo růstu cen nemovitostí postupně zpomaluje a pravděpodobně zpomalovat bude i nadále. V prvním pololetí letošního roku ještě lidé pravděpodobně čerpali hypoteční úvěry, které měli schváleny ještě z doby před účinností tvrdších pravidel nadiktovaných Českou národní bankou.
„To nakonec zpozdilo dopad zpřísněných doporučení ČNB a menší dostupnost úvěrů na nemovitostní trh a do jisté míry vysvětluje, proč si dynamika cen udržela v první polovině roku natolik vysoká tempa růstu – kromě tradičních důvodů se špatnou nabídkou nemovitostí. Nabídkové ceny však předznamenávají, že růst cen nemovitostí bude velmi pravděpodobně postupně zvolňovat,“ domnívá se Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro Českou republiku.
Ceny bytů v České republice ovšem zvolňovat nemusí příliš brzy. „Navzdory silnější bytové výstavbě se nejenom růst cen bytů nezbrzdil, ale ani se nezačal srovnávat nepoměr mezi cenou nového a starého bydlení. A zdá se, že se v tomto směru zatím nic moc nezmění, i když předpokládáme, že ve druhé polovině roku zmírní tempo růstu cen na zhruba 6 %. K výraznějšímu omezení růstu cen bytů tak nejspíše dojde teprve až v příštím roce,“ doplňuje Petr Dufek.
Nicméně začínají postupně zpomalovat nabídkové ceny bytů. V celé České republice jejich meziroční růst ve třetím čtvrtletí klesl na 5,2 %. V Praze zřejmě ceny již naráží na koupěschopnost poptávky a meziroční růst pražských nabídkových cen klesl dokonce na 3,3 %.
Snížení růstu cen nemovitostí bude nahrávat i postupné zpomalení světové ekonomiky, které se promítne i v České republice. K poklesu cen ovšem pravděpodobně v dohledné době nedojde…

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.