Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jessica rozdá stovky milionů. Komu a za kolik?

Jessica rozdá stovky milionů. Komu a za kolik?

O programu JESSICA se hovoří již dlouho. Teprve v tomto týdnu ale byly zveřejněny parametry, za kterých budou moci zájemci o zvýhodněné úvěry jednat. SFRB navíc vypisuje veřejnou zakázku na správce poskytnutých úvěrů.

V rámci programu JESSICA, který je z 85 % financován z fondů Evropské unie, bude rozdávat Státní fond rozvoje bydlení 609,869 mil. Kč. Z nich bude 50 mil. Kč využito na „sociální bydlení“ a zbytek na rekonstrukce domů. O dotovaný úvěr bude moci požádat kdokoli – fyzická osoba, právnická osoba i obec. Nemovitost se ale musí nacházet v některé ze schválených rozvojových oblastí v rámci Integrovaného plánu rozvoje měst (IPRM).

Z dlouhodobého pohledu budou úvěry z programu JESSICA levné. Pevná úroková sazba se pohybuje od 1 % do 3 % ročně v závislosti na účelu úvěru a době splatnosti. Bonifikované jsou úvěry s kratší dobou splatnosti.

Úrokové sazby úvěru na modernizace a rekonstrukce

  • Splatnost do 10 let: 1 %
  • Splatnost 10 – 20 let: 2 %
  • Splatnost 20 – 30 let: 3 %
  • Splatnost do 10 let: 1 %
  • Splatnost 10 – 20 let: 1,5 %
  • Splatnost 20 – 30 let: 2 %

Úrokové sazby úvěru pro sociální bydlení

Podmínkou k poskytnutí úvěru bude závazek, že nemovitost bude využívána 10 let po splacení úvěru k bydlení. Zároveň se nemovitost musí nacházet v rozvojové oblasti některého z měst se schváleným IPRM[1]. O úvěr na sociální bydlení bude moci požádat pouze obce a neziskové organizace. Úvěr na modernizace a rekonstrukce je určen pro všechny vlastníky bytových domů.

Příjemce úvěru bude moci požádat o odklad splátky jistiny až o dva roky. Úvěrové zdroje bude muset doplnit 25 % z vlastních prostředků. Na jeden projekt může zájemce získat prostředky od 1 mil. Kč do 50 mil. Kč, přičemž jeden zájemce může obdržet nejvíce 120 mil. Kč. Na projekt se nevztahuje evropské pravidlo de minimis.

Státní fond rozvoje bydlení v současné době hledá správce Fondu rozvoje měst (FRM), z něhož budou prostředky z programu JESSICA vypláceny. Správcem musí být subjekt se zkušenostmi s poskytováním úvěrů na výstavbu, rekonstrukce a modernizace budov – tedy zvítězit může pouze některá z hypotečních bank.

Správce FRM musí zajistit 100% návratnost peněz a ručí za případné nesplácení úvěrů. Zároveň musí být schopen umístit veškeré prostředky z programu JESSICA do konce roku 2015. Odměnou mu bude poplatek za správu hrazený Státním fondem rozvoje bydlení, který nesmí přesáhnout 3 % z objemu úvěrů. Výše poplatku je ale právě předmětem veřejné soutěže, kdy zakázku získá ta společnost, která bude požadovat nejméně. Celková hodnota zakázky je přesto stanovena na 193 mil. Kč.

Žádosti do programu bude možné zasílat od září letošního roku. Do té doby by měl být vybrán správce Fondu rozvoje měst.

JESSICA – kapka v moři

Z programu JESSICA se rozdají úvěrové prostředky v objemu 609 mil. Kč. Ty by měly podle odhadu Státního fondu rozvoje bydlení aktivovat další 3 mld. Kč soukromých zdrojů. Na rekonstrukce zastaralého bytového fondu je ale potřeba mnohem víc.

Jen v zónách zařazených do Integrovaného programu rozvoje měst se potřeba investic do oprav a rekonstrukcí odhaduje na 7,5 mld. Kč. V celé České republice je podle SFRB nezbytné do roku 2020 investovat do oprav 1,5 milionu bytů částku v řádu 680 mld. Kč.[1] IPRM mají schválená města Bohumín, Brno, Břeclav, České Budějovice, Český Těšín, Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hodonín, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Jirkov, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kopřivnice, Kroměříž, Liberec, Litvínov, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Orlová, Ostrava, Pardubice, Písek, Přerov, Příbram, Strakonice, Tábor, Třebíč, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Vsetín, Znojmo. Tyto města mohou požádat o rozšíření deprivované zóny.

Do programu mají šanci se zařadit ještě města Blansko, Česká Lípa, Havlíčkův Brod, Jihlava, Jindřichův Hradec, Klatovy, Kolín, Krnov, Kutná Hora, Litoměřice, Plzeň, Prostějov, Sokolov, Šumperk, Teplice, Trutnov, Třinec, Valašské Meziříčí, Vyškov, Zlín, Žďár nad Sázavou.

Anketa

Čerpáte státní dotace?

Ano. (12)
 
Ne. (34)
 Celkem hlasovalo 46 čtenářů

Jessica rozdá stovky milionů. Komu a za kolik? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Státní fond rozvoje bydlení

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů