Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jiří Plíšek: Půjčíme vám na víc věcí, než si myslíte

Jiří Plíšek: Půjčíme vám na víc věcí, než si myslíte

Poskytnutých úvěrů stavebním spořitelnám přibývá. Úvěr od stavební spořitelny podle zákona ale může financovat rekonstrukci či pořízení vlastního bydlení. Co všechno lze z úvěru ze stavebního spoření a překlenovacího úvěru pořídit a kdo tzv. účelovost úvěrů kontroluje? Odpovídá předseda představenstva SSČS Jiří Plíšek.

Stavební spořitelny poskytují stále více úvěrů. Ke konci srpna vzrostl objem nově poskytnutých úvěrů meziročně dokonce o 15 procent. SSČS ještě v pololetí nevykazovala žádný meziroční nárůst. Co vám pomohlo dohnat skluz v poskytnutých úvěrech?  

Měli jsme slabší rozjezd, který jsme v letních měsících dohnali zejména díky reklamním kampaním. Ke konci srpna jsme již vykázali patnáctiprocentní meziroční nárůst nově poskytnutých úvěrů.  

I přestože objem nově poskytnutých úvěrů většině stavebních spořitelen vzrostl, celkový objem úvěrů v průměru za všechny stavební spořitelny klesl v pololetí meziročně o čtyři procenta. Čím je to způsobeno?  

Pokles je způsoben v první řadě běžným splácením. V současné době jsou dopláceny úvěry z let, kdy měly stavební spořitelny velmi vysoké produkce nových úvěrů. I když je produkce úvěrů letos meziročně vyšší, tak zkrátka nové úvěry nestačí vykrýt tempo splácení starých úvěrů.  

Dalším důvodem je refinancování úvěrů zajištěných nemovitostí. Existují ale stavební spořitelny, ke kterým se řadíme i my, které mají v portfoliu větší procento nezajištěných úvěrů. Vliv refinancování zajištěných úvěrů na stav jejich úvěrového portfolia je tak výrazně menší.

Stavební spořitelny jsou povinny řešit účel, na který je úvěr poskytován. Co všechno je možné z úvěru od stavební spořitelny financovat?

Co vše můžete, či nemůžete financovat úvěrem od stavební spořitelny, přibližujeme v našem domečku „Moje království“, který můžete najít na naší webové stránce www.burinka.cz. Například pískoviště a zahradní nábytek vám z úvěru financovat neumožníme, stejně tak jako obrazy, televizi, poličky v garáži či květiny na zahradě i jinde v bytě. Nábytek v dětském pokoji můžete pořídit, pokud je zabudovaný, případně pokud jeho hodnota nepřekročí 20 procent z výše úvěru. Pračku si zase pořídíte pouze v souvislosti s rekonstrukcí koupelny či prádelny nebo při výstavbě domu.

Často diskutovaným tématem je financování volně stojící lednice. Jak je to tedy s lednicí? 

Lednici lze financovat pouze v rámci rekonstrukce kuchyně. Drtivá část vypůjčených peněz by měla financovat rekonstrukci. Určitě 80 procent úvěru a více musí tvořit rekonstrukce. Lépe se nám uvolňují úvěrové prostředky na lednici, pokud její cena tvoří nižší podíl z celku. Při úvěru 600 tisíc s lednicí za 20 tisíc korun, je to jiná písnička, než když uvolňujeme úvěr za 100 tisíc korun s lednicí za 20 tisíc korun. V případě, že by měl být úvěr určen jen na nákup samostatné lednice, pak klientovi nepůjčíme.

Dnešním trendem je ale integrace, tedy kuchyně s vestavěnými spotřebiči. Navíc v dnešní době lidé často využívají služeb bytových architektů, kteří málokdy navrhnou linku se samostatně stojící lednicí. Takže to, zda samostatnou lednici v rámci úvěru zafinancujeme či nikoliv, řešíme mezi tisíci poskytnutých úvěrů v jednotkách kusů. Pro účelovost je tento trend maximálně jednoduchý a tím pádem i lepší.

Účelovost kontroluje ministerstvo financí jedenkrát ročně. Stává se, že najdou nějaké nesrovnalosti? Jak kontrola probíhá?

Kontrola probíhá tak, že přijdou inspektoři z ministerstva financí, kteří mají k dispozici informace o všech nově poskytnutých úvěrech. Vyberou si kontrolní vzorek, ke kterému dokládáme všechny náležitosti – faktury, účtenky atd. Tedy vše, co jsme kontrolovali v souvislosti s uvolňováním peněz z úvěru. Po kontrole dokumentů, mohou inspektoři požadovat doplňující vysvětlení k určitým dokladům. Z kontroly následně sepíší závěrečný protokol. Protože se této agendě opravdu důsledně věnujeme, jsou nesrovnalosti spíše výjimečné.

Na co se inspektoři nejčastěji dotazují?

Nejčastěji chtějí znát detail čerpaných položek. Ptají se například na to, z jakého důvodu jste proplatili tuto položku, z čeho jste vycházeli. Pokud bychom nepodali uspokojující vysvětlení, vyústilo by to k zaznamenání kontrolního nálezu a případně k finančním sankcím. S tím ovšem nemám zkušenosti, neboť se nám to dosud nestalo.

Stavební spořitelny věnují dodržování účelovosti velkou pozornost, protože ve stavebním spoření jde o bydlení. Většina dotazů inspektorů se proto dá rozumně vysvětlit. Pokud to přeženu, tak nikomu například nevysvětlím, že si za naše peníze klient koupil televizi. Co se týká přišroubované či nepřišroubované ledničky, je v debatě vždy prostor pro dovysvětlení.

Mohlo by při případných nesrovnalostech žádat ministerstvo financí vrácení vyplacené státní podpory?

Ano, ministerstvo financí může požadovat vrácení části, případně celé vyplacené státní podpory od stavební spořitelny, pokud dojde k porušení podmínek daných zákonem. Stavební spořitelna by pak vyžadovala vrácení státní podpory po klientovi.

Klienti při rekonstrukci mají jiné starosti než dodávat účtenky a faktury stavební spořitelně. Máte nějak ošetřeno, aby vám klienti faktury a účtenky dodali?

Snažíme se působit na klienty osvětově, aby nám doklady včas posílali. Máme poměrně sofistikovaný připomínací proces. Klientům píšeme smsky, emaily s upozorněním, že se jim blíží lhůta pro dodání dokumentů. Klienti tuto službu oceňují, protože na dodání faktur a účtenek opravdu při rekonstrukci často nemyslí.

Co se stane, pokud klient doklady nedodá?

Pokud klient doklady nedodá, jsme nuceni úvěr od začátku prohlásit jako „nestavební“ a okamžitě ho zesplaňujeme. Úvěr přestává být úvěrem ze stavebního spoření a přechází na běžnou pohledávku za další osobou, jde tedy o běžný dluh. Úvěr je v takovém případě úročen jinými sazbami než těmi platnými pro úvěr stavební. Ale stává se to opravdu v minimální míře.

Kontroly provádí také Česká národní banka (ČNB). Co kontroluje a jak často?

Ministerstvo financí a ČNB mají rozdělené kompetence v dohledu nad stavebními spořitelnami. MF kontroluje věci týkající se účelovosti a čerpání státní podpory. ČNB především průběžně monitoruje celkový výkon banky. Dohlíží na obezřetné podnikání stavební spořitelny, na to, zda je stavební spořitelna jako banka řádně řízená, na to, zda dodržuje obecné bankovní principy.  Stavební spořitelna posílá ČNB celou řadu regulatorních reportů, ze kterých vyvozují tzv. „off-site“ útvary ČNB, zda se banka zdravě vyvíjí.

ČNB si také žádá dokumenty jednotlivých klientů?

Čas od času dělá ČNB také kontroly „on-site“, tedy přímo v bance. Tyto kontroly jsou na konkrétní téma, do kterého se kontroloři ponoří velmi hluboce. Mohou kontrolovat například kreditní riziko, tedy zodpovědné půjčování. V takovém případě se budou zajímat i o jednotlivé klientské případy. Bude je zajímat, co vše jsme posuzovali, než jsme se rozhodli klientovi půjčit. Tyto kontroly mohou trvat i několik měsíců a kontroloři při nich jdou do úplných střev jednotlivých procedur.

Děkuji za rozhovor.

Anketa

Máte uzavřené stavební spoření?

Ano. (1165)
 
Ne. (329)
 
Nevím. (28)
 Celkem hlasovalo 1522 čtenářů

Jiří Plíšek: Půjčíme vám na víc věcí, než si myslíte >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů