EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

Text: Monika Lukešová

14. 08. 2014

4 komentáře

Kontrolujte katastr. I byt vám mohou podvodníci ukrást

 


 

I bez platnosti nového občanského zákoníku bylo jednoduché zcizit nemovitost. Jen v roce 2012 ukradli podvodníci majetek v celkové hodnotě 1,5 miliardy korun. Důvodem byly podvody, chyby úředníků, nebo exekuční nároky zapsané v katastru nemovitostí.

Tak jako si nenecháme cennosti v zaparkovaném autě, nezamčené kolo bez dozoru a v obchodních centrech si dáváme pozor na kapsáře, měli bychom si stejně dobře hlídat i své nemovitosti,“ říká Mgr. Michal Klusák, advokát serveru Katastr365.cz. „Kontrolovat stav své nemovitosti není přitom vůbec složité. Aby kontrola měla nějaký smysl, měla by být prováděna v pravidelných intervalech.

Je možné sledovat nemovitost i na denní bázi a při zjištění nějaké změny, zašle majiteli nemovitosti informaci obratem. Do katastru se můžete podívat i vy sami, jestli se něco nezměnilo.

Pro ty vlastníky, kteří se chtějí vyhnout soudům, nákladům za právníky a nejistotě, se doporučuje kontrolovat své nemovitosti každý den, a k opravě nevyhovujícího stavu využít úvodní 20denní lhůtu vyplývající z nového občanského zákoníku k nahlášení nesrovnalosti. Čím delší je prodleva mezi kontrolami, tím méně času zbývá na přípravu efektivní obrany,“ dodal Klusák.

Na ukradení nemovitosti stačí falešný nebo odcizený občanský průkaz, falešný notářský zápis o prodeji nemovitosti. Tohle stačí na to, abyste přišli o svůj pozemek, byt či dům.

REKLAMA

Předejít nepříjemné situaci můžete občasnou kontrolou Katastru nemovitostí. „Sama si pravidelně zjišťovat a kontrolovat své katastrální výpisy je samozřejmě úmorné. Náš automatizovaný systém pro porovnávání zápisů zjistí třeba i jediný změněný znak a ohlídá, zda někdo na katastr nemovitostí nepodal podvodnou žádost o zápis s cílem omezit či zrušit vlastnická práva majitele. Při zjištění začínající změny zápisů okamžitě vyrozumíme klienta. Vydaná varování odesíláme na klientem poskytnuté kontakty – textovou zprávou na mobilní telefon a na e-mailovou adresu. Právě možnost zvolit si tu nejefektivnější formu vyrozumění o případném útoku zajišťuje dokonalý servis i v případě dovolené,“ říká Karolína Kovářová z firmy ReLock.

Dovolená. Zloději mají žně

Čas dovolených přeje zlodějům. Po návratu z dovolené se vám také může stát, že ve vašem bytě najednou bydlí někdo jiný. Není to scénář z nějakého filmu, ale realita. Ještě větší problém může nastat, když podvodník má důkazy z Katastru nemovitostí a svědectví sousedů, že se v bytě poslední dobou vyskytuje.

Nekalých omezení vlastnických práv je podle odhadů odborníků tisíc ročně a majitel se o nich nemusí dozvědět, dokud nebude řešit například prodej nemovitosti. Na nejasnosti v Katastru může přijít i třeba při řešení zástavního práva, zvětšení pozemku nebo předkupního práva obce bez vědomí vlastníka.

REKLAMA

Katastr nemovitostí eviduje vlastnické a další vztahy k nemovitému majetku. Jedná se tedy o pozemky, stavby a byty. Současné znění zákona o Katastru nemovitostí negarantuje, že zápis je pravdivý. Důležité tedy je, zjistit si skutečný stav pořizované nemovitosti.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • 123abc

    15 srpna, 2014

    Každý den sledovat katastr už hraničí s paranoiou.

    Odpovědět

  • Clos

    17 srpna, 2014

    Toto doporučení je fakt k ničemu

    Odpovědět

  • thm69

    21 srpna, 2014

    Tahle věta je skutečně perla: „Podle nového občanského zákoníku je velice jednoduché změnit vlastníka nemovitosti“. LOL

    Odpovědět

  • Marie

    11 ledna, 2016

    Zákon (nový občanský zákoník)by mněl občana dostatečně chránit ne naopak!!!Pro koho pak ten zákon je?

    Odpovědět