EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

Text: Monika Lukešová

14. 08. 2014

4 komentáře

Kontrolujte katastr. I byt vám mohou podvodníci ukrást

 


 

I bez platnosti nového občanského zákoníku bylo jednoduché zcizit nemovitost. Jen v roce 2012 ukradli podvodníci majetek v celkové hodnotě 1,5 miliardy korun. Důvodem byly podvody, chyby úředníků, nebo exekuční nároky zapsané v katastru nemovitostí.

Tak jako si nenecháme cennosti v zaparkovaném autě, nezamčené kolo bez dozoru a v obchodních centrech si dáváme pozor na kapsáře, měli bychom si stejně dobře hlídat i své nemovitosti,“ říká Mgr. Michal Klusák, advokát serveru Katastr365.cz. „Kontrolovat stav své nemovitosti není přitom vůbec složité. Aby kontrola měla nějaký smysl, měla by být prováděna v pravidelných intervalech.

Je možné sledovat nemovitost i na denní bázi a při zjištění nějaké změny, zašle majiteli nemovitosti informaci obratem. Do katastru se můžete podívat i vy sami, jestli se něco nezměnilo.

Pro ty vlastníky, kteří se chtějí vyhnout soudům, nákladům za právníky a nejistotě, se doporučuje kontrolovat své nemovitosti každý den, a k opravě nevyhovujícího stavu využít úvodní 20denní lhůtu vyplývající z nového občanského zákoníku k nahlášení nesrovnalosti. Čím delší je prodleva mezi kontrolami, tím méně času zbývá na přípravu efektivní obrany,“ dodal Klusák.

Na ukradení nemovitosti stačí falešný nebo odcizený občanský průkaz, falešný notářský zápis o prodeji nemovitosti. Tohle stačí na to, abyste přišli o svůj pozemek, byt či dům.

REKLAMA

Předejít nepříjemné situaci můžete občasnou kontrolou Katastru nemovitostí. „Sama si pravidelně zjišťovat a kontrolovat své katastrální výpisy je samozřejmě úmorné. Náš automatizovaný systém pro porovnávání zápisů zjistí třeba i jediný změněný znak a ohlídá, zda někdo na katastr nemovitostí nepodal podvodnou žádost o zápis s cílem omezit či zrušit vlastnická práva majitele. Při zjištění začínající změny zápisů okamžitě vyrozumíme klienta. Vydaná varování odesíláme na klientem poskytnuté kontakty – textovou zprávou na mobilní telefon a na e-mailovou adresu. Právě možnost zvolit si tu nejefektivnější formu vyrozumění o případném útoku zajišťuje dokonalý servis i v případě dovolené,“ říká Karolína Kovářová z firmy ReLock.

Dovolená. Zloději mají žně

Čas dovolených přeje zlodějům. Po návratu z dovolené se vám také může stát, že ve vašem bytě najednou bydlí někdo jiný. Není to scénář z nějakého filmu, ale realita. Ještě větší problém může nastat, když podvodník má důkazy z Katastru nemovitostí a svědectví sousedů, že se v bytě poslední dobou vyskytuje.

Nekalých omezení vlastnických práv je podle odhadů odborníků tisíc ročně a majitel se o nich nemusí dozvědět, dokud nebude řešit například prodej nemovitosti. Na nejasnosti v Katastru může přijít i třeba při řešení zástavního práva, zvětšení pozemku nebo předkupního práva obce bez vědomí vlastníka.

REKLAMA

Katastr nemovitostí eviduje vlastnické a další vztahy k nemovitému majetku. Jedná se tedy o pozemky, stavby a byty. Současné znění zákona o Katastru nemovitostí negarantuje, že zápis je pravdivý. Důležité tedy je, zjistit si skutečný stav pořizované nemovitosti.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • 123abc

    15 srpna, 2014

    Každý den sledovat katastr už hraničí s paranoiou.

    Odpovědět

  • Clos

    17 srpna, 2014

    Toto doporučení je fakt k ničemu

    Odpovědět

  • thm69

    21 srpna, 2014

    Tahle věta je skutečně perla: „Podle nového občanského zákoníku je velice jednoduché změnit vlastníka nemovitosti“. LOL

    Odpovědět

  • Marie

    11 ledna, 2016

    Zákon (nový občanský zákoník)by mněl občana dostatečně chránit ne naopak!!!Pro koho pak ten zákon je?

    Odpovědět