Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Legislativa by měla podporovat odpovědné úvěrování na obou stranách – u těch, kdo půjčují stejně, jako u těch, kdo si půjčují

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán navrhuje další legislativní změnu, která se týká úvěrování v České republice. Nově chce výrazně zmírnit možnosti oddlužení pro spotřebitele, kteří nejsou schopni uhradit 30 procent svých dluhů. Navigátor bezpečného úvěru přitom varuje, že legislativa by měla být vyvážená, a měla by podporovat odpovědné úvěrování na obou stranách – nejen u těch, kdo půjčují, ale také u těch, kdo si půjčují. V tomto případě by byla výrazně narušena motivace odpovědně splácet půjčené peníze. Teprve nedávno navíc byl přijat komplexní zákon, který oblast poskytování úvěrů detailně řeší.

„Ochrana spotřebitele je samozřejmě velmi důležitá, a v oblasti jako je poskytování úvěrů je nezbytné poskytovat spotřebitelům zvýšenou až nadstandardní ochranu. Nesmí ale zajít do takové podoby, kdy dává spotřebiteli předem cestu, jak si půjčit a relativně výhodně – či snadně – nesplácet. V případě návrhu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána spatřujeme velké nebezpečí zneužívání takového systému,“ říká Zdeněk Soudný z projektu Navigátor bezpečného úvěru.

Stávající podoba osobního bankrotu, neboli oddlužení je vyváženou formou, a snaha posunout podmínky celého procesu směrem ke spotřebitelům je sice na první pohled líbivou, ale ve svém důsledku nebezpečnou myšlenkou. „Není v zájmu ochrany spotřebitelů měnit podmínky tak, aby si dopředu mohli říci – pokud se mi nebude dařit splácet, nevadí, je zde mechanismus, který to zajistí za mne. Spotřebitelé by naopak měli být od počátku vedeni k tomu, že pokud si půjčí, budou muset svůj dluh zaplatit. Zde je nutné vyplnit chybějící prostor finanční gramotností, o kterou by se měl zásadním způsobem postarat stát,“ doplňuje Soudný. A jak dodává, bylo by dobré také nechat ověřit novou, v nedávné době schválenou podobu úvěrového zákona, respektive jeho funkčnost a dopad na celkový trh.

Změna v přístupu insolvenčního správce? Dobrý nápad, který můžeme realizovat již nyní

Za naopak dobrý nápad lze považovat změnu v jednání insolvenčního správce, který se o osobní bankrot, respektive o spotřebitele který se do takové situace dostal, stará. Bezesporu by bylo dobré, pokud by takový člověk hrál roli toho, kdo spotřebitele v problémech vede, vzdělává jej a pomáhá mu systémově se podobné chybě znovu vyhnout.

„Pro takovou změnu ale možná není ani potřeba zákonné změny, jako spíše změny chápání a samotné realizace výkonu funkce insolvenčního správce. Ostatně sám pan ministr říká, že někteří insolvenční správci takové služby svým klientům poskytují již nyní. Jsme připraveni ministerstvu v této oblasti pomoci, a například podílet se na přípravě standardu takového systematického jednání insolvenčních správců,“ dodává za Navigátora bezpečného úvěru Zdeněk Soudný.

Pokud možno si nepůjčujte…

Ministr Robert Pelikán nabádá, aby si spotřebitelé, pokud možno, nepůjčovali. Ve své podstatě má pravdu. Zároveň ale tímto svým vyjádřením ukazuje zásadní nepochopení současného stavu společnosti a jejího vývoje. Především – půjčky a život s nimi se staly standardem, který ostatně do značné míry ovlivňuje i hospodářský vývoj celé společnosti. Půjčky se staly základní součástí života spotřebitelů – a to nejen v České republice, ale globálně. Úkolem zodpovědného politika, či zodpovědné politiky, by mělo být nastavení jasných pravidel a mantinelů pro obě strany úvěrového procesu. A snaha maximálně finančně vzdělat spotřebitele, případně jim poskytnout účinnou a efektivní pomoc pokud ji potřebují, nejlépe před tím, než si úvěr vezmou. Robert Pelikán vyzývá – pokud možno si nepůjčujte, nežijte na dluh. To říká obyvatelům země, kteří jsou již dekádu zvyklí na to, že jejich vlastní stát žije na dluh. Ostatně na dluh si bude Česká republika žít v příštím roce, díky rozpočtu, který navrhuje současná Vláda České republiky, jejíž je pan ministr členem.

Mnohem důležitější a dlouhodobě neřešený je ale jiný problém, kterému by se mohl pan ministr Pelikán, spolu s dalšími vládními kolegy, věnovat – lichváři. Černá část úvěrového trhu, která je pro spotřebitele opravdu nebezpečnou. A jejíž nebezpečnost vzroste ještě více poté, co vstoupí v platnosti a účinnost nový úvěrový zákon. Ten totiž po dvou desítkách let jasně nastaví hranici mezi lichvářem a bezpečným poskytovatelem úvěru. Ti, kdo dosud půjčovali na hraně či za ní ale plně z trhu nezmizí, a bez dohledu ze strany ČNB budou své „uliční půjčky“ nabízet dále. A právě na ně by se měla zaměřit tato i další Vlády, protože to jsou ti, kdo reálně nejvíce ohrožují spotřebitele, kdo je dostává do úvěrových spirál a do sociálně-existenčních problémů. Jsou to ale také ti, kterých se nedotýká žádná legislativní úprava, protože žijí mimo její rámec.

Tisková zpráva: Navigátor bezpečného úvěru

Legislativa by měla podporovat odpovědné úvěrování na obou stranách – u těch, kdo půjčují stejně, jako u těch, kdo si půjčují >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (349)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 501 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »