EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

18. 01. 2022

0 komentářů

Konec energošmejdů: Od poloviny roku 2022 jedině s licencí ERŮ

 

Novela energetického zákona si posvítí na zprostředkovatele v energetice. Spotřebitele ochrání před tzv. energošmejdy. Od července budou zprostředkovatelé moci vykonávat činnost pouze na základě licence a pod dohledem Energetického regulačního úřadu.

Loading 

Podle předsedy Rady Energetického regulačního úřadu Stanislava Trávníčka byla pro úřad až do roku 2017 problematika zprostředkovatelů spíše okrajovým tématem. V následujícím roce se již ale začaly kupit stížnosti spotřebitelů. Energetický regulační úřad ale v oblasti zprostředkovatelů doposud neměl pravomoci.

Nejčastější praktiky energošmejdů

Nepoctiví zprostředkovatelé, tzv. energošmejdi, nejčastěji využívají důvěřivosti především seniorů. Například se jim představují jako zástupci jejich dodavatele, distributora, samotného Energetického regulačního úřadu, anebo obecního úřadu. „Jinou záminkou k návštěvě je kontrola vyúčtování. Jakmile ji předložíte, spočítají vám úsporu, které dosáhnete, pokud s nimi uzavřete novou smlouvu,“ upozorňuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

„Dalším častým trikem je podstrčení smlouvy o dodávkách energií k podpisu, přičemž podomní prodejce listinu vydává za neškodné potvrzení o své návštěvě nebo o převzetí několika roušek. Smlouva se může vyklubat i z dokumentu prezentovaného jako nezávazná nabídka,“ doplňuje Hekšová. Podomnímu zprostředkovateli tedy na místě rozhodně nic nepodepisovat.

Při telefonickém kontaktu nepoctiví zprostředkovatelé spotřebitele manipulují k uzavření smlouvy tím, že mu kladou řadu dotazů. Mohou tak získat svoje „ano“. „Byly zaznamenány i případy, kdy byl hovor účelově sestříhán tak, aby to vypadalo, že spotřebitel smlouvu uzavřel, ačkoliv tak ve skutečnosti neučinil,“ připomíná Hekšová. Když pak chce spotřebitel smlouvu zrušit, vyhrožují energošmejdi vysokými smluvními pokutami.

REKLAMA

Možnost vypovědět smlouvu se zprostředkovatelem

Zprostředkovatelům v energetice novela ukládá nové povinnosti. Část zákona je v účinnosti od ledna, zbytek vstoupí v účinnost na počátku července 2022.

Již dnes musí zprostředkovatel zákazníka výslovně informovat o tom, že vystupuje jako pouhý zprostředkovatel. Smlouvu nebo plnou moc, kterou zprostředkovateli udělí, může zákazník vypovědět kdykoliv a bez postihu. Navíc došlo k omezení délky platnosti plných mocí – ponovu je maximálně dvanáctiměsíční.

„V oblasti smluv je novela tzv. nepřímo retroaktivní. To znamená, že od 1. ledna mohou spotřebitelé vypovědět zprostředkovatelské smlouvy bez jakéhokoliv postihu, i pokud by šlo o smlouvy uzavřené před tímto datem,“ říká Ladislav Havel, člen Rady ERÚ. „Od poloviny tohoto roku navíc veškeré, i starší smlouvy uzavřené se zprostředkovateli musejí splňovat nové zákonné podmínky, jinak se automaticky stanou neplatnými, i kdyby je nikdo nevypověděl,“ dodává Havel.

Nové povinnosti a dohled ERÚ

Od počátku července vzniká nová profese – zprostředkovatelské činnosti v energetických odvětvích. Zprostředkovatelé musí získat oprávnění od Energetického regulačního úřadu.

REKLAMA

„První zprostředkovatelé se nám ozvali už krátce po schválení novely, na podzim loňského roku. Zatím ale nemusejí na úřad spěchat. Samotné oprávnění k provádění registrací máme až od druhého pololetí. Zprostředkovatelé, kteří budou chtít ve svém podnikání pokračovat bez přestávky, totiž své žádosti budou muset podat mezi 1. červencem a 30. zářím. Kolik jich bude, v tuto chvíli nikdo neví. I střízlivé odhady očekávají v první vlně tisíce žadatelů,“ popisuje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

Vznikne také veřejný centrální registr, který bude spotřebitelům dostupný na webových stránkách ERÚ. Energetický regulační úřad bude do budoucna vykonávat nad zprostředkovateli dohled. Doposud kontrola jejich činnosti ležela na bedrech České obchodní inspekce.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Lex Oze II

Energetická společenství se blíží. Zákon má ale nedostatky

Vláda dne 21. června schválila návrh novely energetického zákona tzv. Lex OZE II. Lidé si budou moci energii nasdílet buď z chaty do bytu, anebo vytvořit energetické společenství. Oproti původní předloze vládou schválený návrh obsahuje omezení pro energetická společenství.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

23. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *