Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Obávaná vlna zdražování hypoték prozatím nedorazila

Obava z možného zdražení hypoték přivedla do bank rekordní počet klientů a objem sjednaných hypoték v červnu vystoupal na bezmála 20 miliard korun. Ceny se však zatím zásadně nemění. Na červnový „hajk“ 2 velkých bank však reagovala minimálně, takže index nabídkových sazeb v uplynulém měsíci zakotvil na 2,17 %. 

V červnu ohlásily obrat a mírné zvýšení sazeb dva ze tří největších hráčů – Komerční banka a Hypoteční banka. K nim se však přidala pouze Expobank a na začátku července UniCredit Bank. Zbylých 10 hráčů na trhu se sazbami nehýbalo a prakticky drží sazby z letošního května, takže k zásadnímu cenovému obratu v cenové oblasti tedy (zatím) nedošlo.

„V červnu se paušálně mluvilo o zdražení, ale přesněji řečeno, u fixací do 5 let bylo zdražení jen kosmetické, největší růst byl u sazeb na delší fixace 7 až 10 let (cca 3 desetiny %). Fixací do 5 let je drtivý podíl (jen tříletých a pětiletých je více než 80 %), takže dopad byl minimální,“ upřesňuje Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na úvěrové financování bydlení.

clipboard0813

Index GOFI 70 mapující napříč trhem průměrnou úrokovou sazbu hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV*) v červenci stagnoval na 2,17 %. Oproti loňskému roku je průměr nabídkových sazeb o půl procentního bodu níže. V korunovém vyjádření tato změna znamená, že zatímco loni v červenci klient s 2milionovou hypotékou a 20letou splatností zaplatil na měsíční splátce 10 764 Kč, letos je to o necelých 500 Kč méně, jak ilustruje následující srovnání. 

Menší změnu zaznamenaly indexy s vyšším LTV. Hypotéky poskytované do 85 % zástavní hodnoty meziměsíčně podražily o 3 setiny procenta na 2,31 % a o stejný díl vzrostl i index GOFI100 mapující průměrnou nabídkovou sazbu 100% hypoték. Tento typ hypoték nyní banky v průměru nabízejí se sazbou 3,41 %. Stoprocentní hypotéky jsou nyní ve středu zájmu České národní banky, která chce jejich poskytování omezit.

Průměrná nabídková sazba hypoték s plovoucí úrokovou sazbou navázanou na 1měsíční PRIBOR v červenci stagnovala na 2,37 %, tedy o 2 desetiny výše, než se pohybuje průměr fixních sazeb. Nejnižší nabídka aktuálně činí 1,59 % (UniCredit Bank).

clipboard0814

Tip: Pro přehledné porovnání dvou variant hypoték využijte náš kalkulátor Srovnání 2 hypoték

Hypotéky se sazbou od 1,69 % p.a.

Indexy GOFI jsou průměrem za celý trh. V praxi nabídka bank u hypoték do 70 % LTV začíná na 1,69 % pro 3letou fixaci. Tuto sazbu aktuálně nabízí mBank a UniCredit Bank a pod dvěma procenty jsou ještě nabídky 3 bank – Equa Bank, Hypoteční banka a Sberbank. Při výběru vhodné banky je však třeba započítat také poplatky související s hypotékou a zohlednit cenu navazujících služeb, jejichž sjednáním banky podmiňují poskytnutí atraktivní sazby. Konečnou cenu ovlivňuje mnoho faktorů a nabídková sazba je pouze odrazovým můstkem pro nalezení vhodné banky. Pro detailní srovnání doporučujeme využít služeb zkušeného hypotečního specialisty. 

Tip: Aktuální přehled nabídkových sazeb bank naleznete v našem srovnávači nejlepších sazeb hypoték

Podzim možná přinese překvapení

Další větší zdražování se podle našeho názoru nechystá, primárně mluvíme o sazbách s fixací do 5 let. Z pohledu Hypoteční banky, Komerční banky a UniCredit Bank bylo zdražení logické, během dubna, května rostla cena zdrojů, ze kterých se banky financují úvěry koncovým klientům, navíc právě tyto banky zpracovávaly rekordní počty úvěrů. Trend se však otočil a cena zdrojů začala v červnu opět klesat a ostatní banky takticky vyčkávají. Tato situace bude podle našeho názoru přetrvávat do konce léta a během podzimních měsíců očekáváme, že banky přijdou s novými akčními nabídkami a cenovými zvýhodněními, díky kterým budou moci klienti v individuálních případech dosáhnout na ještě zajímavější ceny, než banky nabízejí nyní. Nechme se překvapit.

clipboard0815

*LTV (loan-to-value) poměr mezi hodnotou zastavované nemovitosti a výší úvěru

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.realitycechy.cz, www.hypoindex.cz, www.patria.cz, banky 

Obávaná vlna zdražování hypoték prozatím nedorazila >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »