EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

02. 02. 2022

0 komentářů

Aktuální sazby hypoték: Sazby nad 5 %. A bude hůř

 

Na úrokové sazby s trojkou na začátku mohou zájemci o hypotéku v současné době již zapomenout. Růst hypotečních sazeb zrychluje a hypotéky s pětkou na začátku se již usazují v sazebnících bank. A bude hůř.

Loading 

Hypoteční sazby se nad čtyřmi procenty nestačily ani ohřát a už míří nad hranici pěti procent. Na podobné úrovni se podle ukazatele Fincentrum Hypoindex sazby pohybovaly naposledy v roce 2010.

Důvodem je i prosincové zvýšení základní úrokové sazby České národní banky (ČNB). Ta na konci loňského roku zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Banky proto během ledna přitvrdily a některé se již odhodlaly zvýšit úrokové sazby hypoték i nad pětiprocentní hranici.

Zdražuje Česká spořitelna i ČSOB

Česká spořitelna zvýšila úrokové sazby hypoték všech sledovaných fixací shodně o půl procentního bodu, a to s platností od 22. ledna. Jednoleté fixace tak nabízí od 5,24 % p. a., tříleté od 4,74 % p. a. a pětileté od 4,64 % p. a.

Skupina ČSOB zvýšila úrokové sazby hypoték s fixací na jeden rok dokonce o 0,9 procentního bodu na 5,49 % p. a. Hypotéky s fixací na tři roky vzrostly o 0,6 procentního bodu na 4,99 % p. a. a s fixací na pět let o půl procentního bodu na 4,69 % p. a.

Sazby se posouvají nad hranici 5 %

Zatímco Česká spořitelna a skupina ČSOB zdražily nad pět procent zatím pouze hypotéky s fixací na jeden rok, Komerční banka a mBank se již odhodlaly k razantnějšímu kroku a zvýšily nad pětiprocentní hranici i hypotéky s fixací na tři roky.

REKLAMA

Komerční banka zdražila hypoteční úvěry od 1. února o 0,8 procentního bodu. Úrokové sazby hypoték s fixací na jeden rok tak nově začínají na 5,29 % p. a. a s fixací na tři roky na 5,09 % p. a. Hypotéky fixované na pět let zůstaly jen krůček od hranice pěti procent, a to na 4,89 % p. a.

mBank na konci ledna zvýšila úrokové sazby hypoték nejvýrazněji ze všech bank. Jednoleté fixace zdražily o 1,3 procentního bodu na 5,29 % p. a. a tříleté fixace pak o 1,1 procentního bodu na 5,09 % p. a. Sazby hypoték s fixací na pět let vzrostly o 0,9 procentního bodu na 4,89 % p. a.

Nejlevnější zůstává Fio banka

Air Bank zvýšila úrokové sazby hypoték 17. ledna o 0,4 procentního bodu na 4,14 % p. a. Na konci ledna pak oznámila další zdražování hypoték, a to s platností od 14. února. Hypotéky s fixací na pět let vzrostou o 0,35 procentního bodu na 4,49 % p. a. Během jednoho měsíce se tak zvýší hypoteční sazby v Air Bank o 0,75 procentního bodu.

Sberbank posunula hypoteční sazby za hranici 4 %, když zvýšila úrokové sazby hypoték všech sledovaných fixací o 0,4 procentního bodu. Hypotéky s fixací na jeden a tři roky tak začínají na 4,29 % p. a. a s fixací na pět let na 4,19 % p. a. V UniCredit Bank vzrostly sazby o 0,2 procentního bodu. Úrokové sazby hypoték s fixací na tři roky se tak zvýšily na 4,39 % p. a. a s fixací na pět let na 4,29 % p. a.

Přes zvýšení sazeb ale patří Sberbank a UniCredit Bank stále k nejlevnějším hypotečním bankám. První příčku na poli pětiletých fixací drží Fio banka, která jako jediná na trhu nabízí stále – i když jen těsně – úrokovou sazbu s trojkou na začátku, a to 3,98 % p. a.

Moneta zlevňuje pětileté fixace

Moneta Money Bank je jedinou bankou na trhu, která šla proti proudu a hypotéky s fixací na pět let zlevnila o 0,1 procentního bodu. Společně se Sberbank se tak se sazbou 4,19 % p. a. dělí o pomyslné druhé místo mezi nejlevnějšími hypotečními bankami.

ČNB opět razantně zvýší sazby

Zdražování hypotečních úvěrů rozhodně v letošním roce nekončí. Své poslední slovo ještě neřekla bankovní rada ČNB. Ta zasedá opět ve čtvrtek 3. února. Většina analytiků se shoduje, že by centrální banka mohla zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 4,5 %, tedy na nejvyšší úroveň od ledna 2002.

REKLAMA

„Bankovní rada ČNB na únorovém zasedání počtvrté v řadě razantně zvýší úrokové sazby. Opět tak není otázkou zda, ale o kolik. Nejpravděpodobnější je, že dojde ke zvýšení sazeb o 75 bazických bodů,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák

Potvrzují to i vyjádření členů bankovní rady. Viceguvernér Tomáš Nidetzský uvedl, že v únoru základní úrokové sazby překonají čtyři procenta a výhledově vzrostou až k pěti procentům. Člen bankovní rady Vojtěch Benda vidí prostor pro zvýšení sazeb větší než půl procentního bodu.

„Pokud nepřibudou další inflační tlaky, o kterých momentálně nevíme, tak předpokládám, že by se sazby neměly dostat přes pět procent a v horizontu jednoho roku by se už zase měly začít postupně snižovat,“ uvedl Vojtěch Benda.

Za rok by tak mohlo začít svítat na lepší časy i hypotékám. Do té doby budou ale hypotéky zdražovat a mohly by se dostat i na nejvyšší úroveň v historii. Té dosáhla průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex v srpnu roku 2008, kdy dosáhla na hodnotu 5,82 % p. a.

Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank (v %) k 1. 2. 2022

Poznámka: *sazby jsou nižší** sazby jsou vyšší než v předchozím porovnání úrokových sazeb

REKLAMA

1) Air Bank zvyšuje úrokové sazby hypoték s platností od 14. února

Air Bank: Nabízí hypotéky s fixací na 5, 7 a 10 let. Uvedená úroková sazby je od 1,5 milionu korun a při sjednání pojištění schopnosti splácet.

Banka Creditas: Nemovitost musí být pojištěna (volba pojišťovny je zcela na klientovi), splácení úvěru z účtu CREDITAS (vedení i nejčastější služby jsou zdarma). Bez povinného pojištění schopnosti splácet či životního pojištění. Sjednání, zpracování úvěru i online ocenění nemovitosti je zdarma.

Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 procentního bodu, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání.

ČSOB: Výše uvedené úrokové sazby platí pro nově poskytnuté hypoteční úvěry po dobu prvního fixačního období. V úrokových sazbách účelových úvěrů do 90 % hodnoty nemovitosti je zahrnuta sleva za splácení inkasem z účtu u ČSOB či Poštovní spořitelny za podmínky měsíčního příjmu na účet ve výši min. 1,5 násobku měsíční splátky hypotéky a sleva za sjednání pojištění úvěru či pojištění Forte u ČSOB Pojišťovny (tu lze nahradit slevou za splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB či u Poštovní spořitelny v kombinaci s pojištěním nemovitosti u ČSOB Pojišťovny). V případě nesplnění kterékoliv z podmínek se úroková sazba zvyšuje o 0,2 procentního bodu.

Equa Bank: Uvedené úrokové sazby platí při sjednání pojištění schopnosti splácet (jinak + 0,2 %) a výši hypotéky alespoň 1 mil. Kč (jinak + 0,1 %).

Expobank: Expobank již nové hypotéky neposkytuje.

Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev při koupi nemovitosti, pojištěním schopnosti splácet a hypotéce nad 1 milion korun. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.

Hypoteční banka: V úrokových sazbách účelových úvěrů do 90 % hodnoty nemovitosti je zahrnuta sleva za splácení inkasem z účtu u ČSOB či Poštovní spořitelny za podmínky měsíčního příjmu na účet ve výši min. 1,5 násobku měsíční splátky hypotéky a sleva za sjednání pojištění úvěru či pojištění Forte u ČSOB Pojišťovny (tu lze nahradit slevou za splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB či u Poštovní spořitelny v kombinaci s pojištěním nemovitosti u ČSOB Pojišťovny). V případě nesplnění kterékoliv z podmínek se úroková sazba zvyšuje o 0,1 procentního bodu.

Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou. Sazby pro LTV od 80 % do 90 % jsou o 1 procentní bod vyšší.

mBank: Zvýhodněná sazba zahrnuje slevu 0,65 % p.a. Sleva je poskytnuta klientům s jiným úvěrovým produktem mBank (mPůjčka Plus, mPůjčka Pro nebo kreditní karta mBank), u něhož nedošlo za posledních 6 měsíců k selhání při jeho splácení.

Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank): Podmínkou sazby je: Minimální měsíční obrat na účtu MMB 15 tis. Kč, Čerpání úvěru do 3 měsíců od podpisu, Udělení individuální sazby (započtena sleva, kterou dostává více jak 80 % klientů).

Raiffeisenbank: V úrokovém lístku banka uvádí, že sazby úvěrů pro fyzické osoby stanovuje individuálně.

Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,1 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry nad 1 milion korun (jinak +0,1 p.b).

UniCredit Bank: Úrokové sazby jsou platné při sjednání placeného pojištění schopnosti splácet úvěr. Hypotéka s LTV od 80 % do 95 % je o 0.5 procentní bod dražší.

Wüstenrot: Od 1. července 2020 je možné sjednat hypoteční produkty Wüstenrot pouze pod značkou Moneta. K tomuto datu došlo ke spojení hypoteční divize Monety a Wüstenrot hypoteční banky pod Moneta hypoteční banku.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *