Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Proč se 100% hypotéky nelíbí ČNB?

Česká národní banka doporučuje bankám omezit poskytování tzv. 100 % hypoték. Co se centrální bance na „stovkách“ nelíbí a proč chce jejich poskytování omezit? Na koho se nové opatření bude vztahovat a jak se k novým mantinelům staví banky?

ČNB minulý týden vydala sadu doporučení ohledně poskytování hypotečních úvěrů. Jeden z bodů se týká omezení poskytování hypoték na plnou hodnotu zastavované nemovitosti. ČNB doporučuje, aby podíl nově poskytnutých retailových úvěrů zajištěných rezidenční nemovitostí s ukazatelem LTV* nad 90 % nečinil více než 10 % objemu těchto úvěrů poskytnutých v daném čtvrtletí.

Hypotéku do 100% lze získat od 2,14 % p.a.

Úrokové sazby hypoték klesaly 18 měsíců v řadě. Ukazatel průměrné nabídkové sazby hypoték do 100 % zástavní hodnoty nemovitosti klesl z 4,49 % až na 3,34 %. Měsíční splátka 2 milionové hypotéky s 25letou splatností nyní vychází na necelých 10 000 Kč. Ovšem pozor, jedná se o průměr za celý trh, ve skutečnosti je teoreticky možné získat financování již se sazbou od 2,14 %.

Tip: Přehled nabídkových sazeb nejen 100% hypoték získáte v našem srovnávači nejlepších sazeb hypoték.

Nízké úrokové sazby zvyšují popularitu hypoték a levné hypotéky s vysokým LTV lákají klienty, kteří by dříve na hypotéku nedosáhli. Rostoucí zájem o hypotéky s vyšším LTV dokládají například data ČNB, podle kterých hypotéky s LTV nad 70 procent loni tvořily přes 50 % všech sjednaných úvěrů. Ještě větší dynamiku pozorujeme v letošním roce. Průměrná výše sjednané hypotéky měsíc co měsíc roste o desítky tisíc korun a tempem růstu vysoce převyšuje nárůst cen nemovitostí.

Jaká jsou rizika 100% hypoték?

Rostoucí podíl klientů poptávajících 100% financování potvrzují také hypoteční makléři společnosti GOLEM FINANCE, přičemž cena je pouze jedním z faktorů, který se účastní na zvýšené poptávce. Další příčinou je paradoxně i skutečnost, že se v posledních měsících o konci 100% hypoték hodně mluvilo a klienti chtěli na poslední chvíli využít příležitosti pořízení bydlení s minimálním zapojením vlastních zdrojů.

Největší skupinu zájemců o 100% financování tvoří klienti, zpravidla mladí jednotlivci nebo páry, kteří nemají žádné vlastní zdroje ani nemovitost pro případné dozajištění a chtějí si pořídit vlastní bydlení. Druhou skupinou jsou klienti, kteří mají vyřešené vlastní bydlení, zpravidla mají i nějaké rezervní prostředky a chtějí stávající situace levných hypoték a příznivých cen bytů využít k investici do nemovitosti a jejímu dalšímu pronájmu, přičemž počítají, že z výnosu z pronájmu budou splácet hypoteční úvěr. 

V obou případech je poskytnutí 100% hypotéky z několika důvodů rizikové. Tím hlavním důvodem je nevyhnutelný nárůst úrokových sazeb v budoucnu, který s sebou přinese nárůst měsíční splátky hypotéky. Pro některé domácnosti může tento nárůst v kombinaci s dalšími neočekávanými událostmi dovést do stavu, kdy bude nutné nemovitost prodat. A pak nastává problém. Klient musí uhradit daň z převodu nemovitosti, provizi realitní kanceláři a zjistí, že prodejní cena nebude na umoření zbývajícího dluhu stačit. Nemluvě o situaci, kdyby v mezidobí došlo k poklesu tržní ceny nemovitosti.

Hypoteční makléři musejí nadšení klientů krotit     

Zkušený hypoteční makléř proto vždy při jednání s klienty upřednostňuje zapojení vlastních zdrojů nebo přehodnocení záměru a redukci LTV alespoň na úroveň 90 %. Banky jsou při posuzování klientů relativně přísné a u žadatelů mladších 30 let je tento faktor ještě výraznější. Obezřetnost je jedním z důvodů a druhým je také cena. mBank sice nabízí 100 % za sazby srovnatelné s běžnými úvěry, ale skoringovým sítem neprojde každý a ne vždy musejí parametry hypotéky odpovídat situaci klienta.

Pokud je klient prokazatelně bonitní, ale chybí mu vlastní zdroje, bývá v drtivé většině případů výhodnější nakombinovat hypotéku s úvěrem ze stavebního spoření s cílem dosažení nižší úrovně LTV u hypotéky. Výhodou je kromě celkově nižší nákladovosti především širší výběr financujících bank a mnohem větší variabilita hypotečních produktů potenciálně využitelných pro naplnění záměru žadatele. Cena je zde důležitým parametrem, ale hlavní je vždy dlouhodobá udržitelnost navrženého řešení.

Kromě výše uvedených dvou skupin však existuje třetí kategorie klientů s dostatečnými finančními rezervami, kteří mají nezřídka prostředky na uhrazení celé kupní ceny nemovitosti, ale chtějí využít stávající situace rekordně nízkých úrokových sazeb hypoték a vlastní prostředky si nechají v rezervě, nebo je dále investují s vyšším výnosem, než kolik je stojí hypotéka. V takovém případě hypoteční makléř klientovi nalezne cenově nejvýhodnější řešení jak z pohledu úrokové sazby tak poplatků.

Jaký dopad bude mít omezení 100% hypoték na banky?

Dopad na banky nebude zásadní. Banky o plánovaném omezení věděly. Ryzí 100% hypotéky již nyní poskytují pouze v omezené míře. Doporučení ČNB vychází z mezinárodních standardů, pro banky není závazné, ale dá se předpokládat, že jej zapracují do metodiky a budou se jím řídit. V důsledku doporučení ČNB banky pravděpodobně ještě více omezí poskytování hypoték, které se v některém z parametrů vychylují od hlavního proudu a budou klást větší důraz na bonitu a vlastní zdroje/rezervy klienta.

*LTV (loan-to-value) poměr mezi hodnotou zastavované nemovitosti a výší úvěru

Zdroj: GOLEM FINANCE, ČNB, banky, Ministerstvo financí ČR

Proč se 100% hypotéky nelíbí ČNB? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »