Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Realitní kanceláře? Samá špatná zkušenost…

Realitní kanceláře? Samá špatná zkušenost…

Na každých 50 negativních zkušeností s realitní kanceláří se vyskytne jediná pozitivní. Na co si klienti realitních makléřů stěžují?

Češi realitní kanceláře využívají méně než v zahraničí. Zatímco v západní Evropě projde přibližně 70 % realitních transakcí realitní kanceláří, v České republice jich je podle průzkumu společnosti MindBridge Consulting pro RE/MAX jen 52 %. A není divu. Podle „Analýzy současné situace v oblasti podnikání realitních kanceláří a návrhu variant řešení“ Ministerstva pro místní rozvoj na každých 50 negativních zkušeností klientů připadá 1 zkušenost pozitivní.

Podnikání realitních makléřů a realitních kanceláří není žádným způsobem regulováno. Pro vstup do odvětví stačí bezúhonnost a živnostenský list s volnou živností. Výsledkem je množství „realitních makléřů“, jejichž znalosti realitního trhu jsou tristní. Na jejich chyby pak doplácí klienti. Nemluvě o podvodnících, na které lze také natrefit. Přeci jen… v realitách se točí velké peníze, mnohdy celoživotní úspory rodiny.

Jednou z častých stížností klientů realitních kanceláří je nevyplacení uložených  prostředků. Jakmile se peníze dostanou na účet realitní kanceláře nebo makléře, může být problém je získat.

  • „Makléřka […] po přepsání prodávaného bytu na katastru mi odmítá vyplatit peníze z depozitáře, které tam jako hotovost vložil kupující. V době, kdy mělo přejít k předání bytu a tudíž i peněz, odjela na 2 týdny na dovolenou, poté pak delší dobu tvrdila, že peníze poslala […] si vymyslela další variantu, že účetní poslala peníze na jiný účet. […] Nyní se nechávají zapírat, tvrdí, že mají vybité mobily anebo si je nechají raději vypnuté.“
  • „Podepsali jsme rezervační smlouvu na byt, poslali zálohu a od té doby se vůbec nic nestalo. Pan K. nebere telefony, nejedná, na dopisy ani maily nikdo nereaguje. O vrácení zálohy si asi můžeme nechat zdát, byt nám rozhodně nezařídí.“

Přijít o peníze lze i jiným způsobem. Hovoří o tom další zkušenost s realitní kanceláří nabízející k prodeji družstevní byt s anuitou.

  • „Byt byl inzerován s anuitou 400 000 Kč. Ve smlouvě byla anuita uvedena cca 400 000 Kč. […] bylo sděleno, že anuita může být nižší, nikoliv vyšší, z toho důvodu cca ve smlouvě. Po předání bytu nám ovšem družstvo sdělilo, že anuita je 560 000 Kč.“

Na případu bylo ještě zvláštní, že před převodem bytu se družstva nikdo z realitní kanceláře neptal na výši anuity. A pochopitelně se na to, co bylo sděleno ústně, již neohlíželo. Vždyť ve smlouvě je jasně uvedeno „cca 400 000 Kč“.

Časté jsou ale stížnosti i na „pouhou“ nekompetenci realitních makléřů.

  • „Setkal jsem se s nimi naštěstí pouze jako kupující, konkrétně s makléřkou I.Ž. Tato paní bohužel v souvislosti s nabízenou nemovitostí znala pouze výměry pokojů, na všechny ostatní otázky odpovídala, že neví.“
  • „Spousta realitních makléřů nemá základní gramotnost, která je k prodeji nemovitosti potřeba, a vůbec jim potom nedochází souvislosti. […] Při hledání nemovitosti, popř. pozemku jsem se s tím setkala, krom jedné výjimky, u všech.“
  • [Realitní makléřka] nebyla vůbec připravena na prohlídku bytu a tak tam jen tak stála a já získala veškeré informace od majitelky bytu. Poté jsem se rozhodla, že si byt pronajmu a tato dáma hned, že musím zaplatit provizi pro realitní kancelář.“

Důvod nekompetentnosti mnoha realitních makléřů popisuje další zkušenost.

  • „Z vlastní zkušenosti vím, že není výjimkou makléře jeden den proškolit a druhý den ho vyslat do terénu jednat s lidmi a se statisícovými částkami… To je smutné.“

Realitní kancelář, nebo bez realitky?

Češi se realitním kancelářím spíše vyhýbají. Důvodem je příliš mnoho realitních makléřů bez zkušeností a bez odpovídající kvalifikace. Při prodeji či pronájmu, ale i při koupi bytu či domu však může být kvalitní realitní makléř nemalým přínosem.

Většina domácností v České republice kupuje či prodává nemovitost jednou či dvakrát za život, navíc zpravidla s velkým časovým odstupem, v jehož průběhu se mnohdy obrátí právní prostředí naruby. Mít při ruce člověka, který se v aktuálních pravidlech vyzná a navíc ví, jak nemovitost při prodeji připravit a inzerovat nebo na co má dávat kupující obzvlášť pozor, může ušetřit či vydělat stovky tisíc korun.

Tip: Jak vybrat dobrého realitního makléře?

Citace názorů klientů realitních kanceláří byly převzaty z „Analýzy současné situace v oblasti podnikání realitních kanceláří a návrhu variant řešení“ Ministerstva pro místní rozvoj.

Anketa

Má stát regulovat realitní makléře?

Ano. (138)
 
Ne. (17)
 
Nevím. (2)
 Celkem hlasovalo 157 čtenářů

Realitní kanceláře? Samá špatná zkušenost… >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 97 komentářů)

Re: Re: Re: Re: Re: doporuceni Renička | 30.08.2016 20:40
Re: Re: Re: Re: Re: doporuceni Simon | 29.08.2016 20:45
Re: Areality Vysočina Aleš | 25.08.2016 21:31
Alois | 24.08.2016 21:05
Re: Re: doporuceni Rene | 22.08.2016 12:42

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »