EUR 24.325

USD 23.105

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.325

USD 23.105

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 04. 2022

0 komentářů

Ceny nových bytů se blíží hranici 150 tisíc za m2

 

Prodeje nových v Praze bytů klesly v prvním čtvrtletí meziročně o polovinu. Nabídka se sice mezičtvrtletně mírně rozšířila, růst cen přesto pokračuje. Ceny nových bytů atakují hranici 150 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společností Trigema, Skanska a Central Group. 

Ceny nových bytů dál rostou

Ceny nových bytů v Praze pokračovaly v růstu i v prvním čtvrtletí. Prodejní cena nových bytů se meziročně zvýšila téměř o 30 procent na 145 749 korun za metr čtvereční. Od konce loňského roku zdražily nové pražské byty o 5,7 procenta.

Nabídková cena vzrostla meziročně o 22,8 procenta na 149 255 korun za metr čtvereční. Rozdíl mezi nabídkovou a prodejní cenou se ztenčil na pouhých 2,4 procenta. Dlouhodobě se přitom nabídkové ceny držely 5 až 10 procent nad cenami prodejními.

Důvodem dalšího růstu cen je především nedostatek nových bytů, ale také další výrazné zdražování vstupů. „V souvislosti s válkou na Ukrajině došlo k dalšímu narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů, což má negativní vliv na dostupnost a ceny stavebních materiálů. Některé stavební komponenty od začátku roku zdražily o desítky procent, klíčové materiály dokonce až o násobky stovek procent. Významné zdražení zaznamenala také energie a v souvislosti s opatřeními ČNB i úvěry,“ uvádí analýza.

Nabídka nových bytů mezikvartálně vzrostla

„Rostoucí ceny bytů bohužel kopírují současnou situaci, kdy je na trhu nejméně nových bytů za posledních deset let. Nabídka se v loňském roce téměř vyprodala a zdlouhavé povolovací procesy stále komplikují novou výstavbu. Zároveň se do rostoucích cen bytů promítly i eskalované ceny všech vstupů: komodit, energií, úroků nebo lidských zdrojů,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

Nabídka nových bytů v Praze ke konci prvního čtvrtletí letošního roku činila 3 200 jednotek. Mezikvartálně se sice zvýšila o 12 procent, meziročně ale poklesla téměř o čtvrtinu, tedy o tisíc nových bytů. Zájemci o nové bydlení tak již rok mohou vybírat z nabídky jen kolem 3 000 bytů, dříve přitom bylo běžné i dvojnásobné množství.

REKLAMA

„V prvním kvartále roku se vyprodaná nabídka jen slabě doplnila, aby ale uspokojila dlouhodobé tržní potřeby, musela by být alespoň trojnásobná,“ uvedl Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Reality.

Analýza také ukázala, že z nabídky developerů již téměř vymizely byty s cenou pod 100 tisíc korun za metr čtvereční. A naopak přibývají byty za více než 200 tisíc za metr čtvereční.

Prodeje nových bytů klesly o polovinu

V prvním čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 1 050 nových bytů, což je o polovinu méně než ve stejném období loňského roku. Ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku klesly prodeje nových bytů téměř o čtvrtinu.

Za poklesem prodejů stojí nejen neustálý růst cen nových bytů, ale také například rostoucí úrokové sazby či regulace hypoték, kterou od dubna opět zavedla České národní banka (ČNB).

„Za současných podmínek, zejména na hypotečním trhu, neočekáváme další razantní skokové přírůstky poptávky. Předpokládáme ale, že poptávka bude ovlivněna neustále se tenčící zásobou nových bytů a ruku v ruce i s logickým růstem cen. To může způsobit, že objem prodaných bytů bude dále stagnovat, nebo i mírně klesat,“ uvádí analýza.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%
Historie vývoje


Související články

V Praze se plánuje 137 tisíc nových bytů, na průměrný se vydělává přes 16 let

V Praze se podle aktuální připravuje 137 tisíc nových bytů v hodnotě téměř 1,5 bilionu korun. Státu by jen na DPH mohly přinést přes 190 miliard Kč. Bytová výstavba je nejsilnějším segmentem stavebnictví s největším potenciálním přínosem pro ekonomiku. Vyplývá to z aktuální pololetní analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 12. 2022

Mohou nemovitostní trh rozhýbat aukce?

Trh s nemovitostmi začal přibržďovat už ve 2. čtvrtletí letošního roku. Aktuálně je ve fázi zmražení, nicméně řada bytů začala již zlevňovat, což může dle odborníků trh rozhýbat. Snižování cen je markantní zejména na trhu starších neboli tzv. second-handových bytů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 11. 2022

Zdarma garáž, kuchyň nebo dotovaná hypotéka – developeři shánějí kupce

Developeři aktuálně nabízí různé pobídky pro kupující. Nejčastěji se jedná o garážové stání zdarma, příspěvek na vybavení či výhodnější hypotéky. Při platbě v hotovosti lze u větších developerů výjimečně získat i slevu z kupní ceny. Vyplývá to z analýzy Home Portal, který posuzoval nabídky 102 developerů, přičemž 58 % z nich pobídky využívá.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *