EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 04. 2022

0 komentářů

Ceny nových bytů se blíží hranici 150 tisíc za m2

 

Prodeje nových v Praze bytů klesly v prvním čtvrtletí meziročně o polovinu. Nabídka se sice mezičtvrtletně mírně rozšířila, růst cen přesto pokračuje. Ceny nových bytů atakují hranici 150 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společností Trigema, Skanska a Central Group.

Loading 

Ceny nových bytů dál rostou

Ceny nových bytů v Praze pokračovaly v růstu i v prvním čtvrtletí. Prodejní cena nových bytů se meziročně zvýšila téměř o 30 procent na 145 749 korun za metr čtvereční. Od konce loňského roku zdražily nové pražské byty o 5,7 procenta.

Nabídková cena vzrostla meziročně o 22,8 procenta na 149 255 korun za metr čtvereční. Rozdíl mezi nabídkovou a prodejní cenou se ztenčil na pouhých 2,4 procenta. Dlouhodobě se přitom nabídkové ceny držely 5 až 10 procent nad cenami prodejními.

Důvodem dalšího růstu cen je především nedostatek nových bytů, ale také další výrazné zdražování vstupů. „V souvislosti s válkou na Ukrajině došlo k dalšímu narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů, což má negativní vliv na dostupnost a ceny stavebních materiálů. Některé stavební komponenty od začátku roku zdražily o desítky procent, klíčové materiály dokonce až o násobky stovek procent. Významné zdražení zaznamenala také energie a v souvislosti s opatřeními ČNB i úvěry,“ uvádí analýza.

Nabídka nových bytů mezikvartálně vzrostla

„Rostoucí ceny bytů bohužel kopírují současnou situaci, kdy je na trhu nejméně nových bytů za posledních deset let. Nabídka se v loňském roce téměř vyprodala a zdlouhavé povolovací procesy stále komplikují novou výstavbu. Zároveň se do rostoucích cen bytů promítly i eskalované ceny všech vstupů: komodit, energií, úroků nebo lidských zdrojů,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

Nabídka nových bytů v Praze ke konci prvního čtvrtletí letošního roku činila 3 200 jednotek. Mezikvartálně se sice zvýšila o 12 procent, meziročně ale poklesla téměř o čtvrtinu, tedy o tisíc nových bytů. Zájemci o nové bydlení tak již rok mohou vybírat z nabídky jen kolem 3 000 bytů, dříve přitom bylo běžné i dvojnásobné množství.

REKLAMA

„V prvním kvartále roku se vyprodaná nabídka jen slabě doplnila, aby ale uspokojila dlouhodobé tržní potřeby, musela by být alespoň trojnásobná,“ uvedl Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Reality.

Analýza také ukázala, že z nabídky developerů již téměř vymizely byty s cenou pod 100 tisíc korun za metr čtvereční. A naopak přibývají byty za více než 200 tisíc za metr čtvereční.

Prodeje nových bytů klesly o polovinu

V prvním čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 1 050 nových bytů, což je o polovinu méně než ve stejném období loňského roku. Ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku klesly prodeje nových bytů téměř o čtvrtinu.

Za poklesem prodejů stojí nejen neustálý růst cen nových bytů, ale také například rostoucí úrokové sazby či regulace hypoték, kterou od dubna opět zavedla České národní banka (ČNB).

„Za současných podmínek, zejména na hypotečním trhu, neočekáváme další razantní skokové přírůstky poptávky. Předpokládáme ale, že poptávka bude ovlivněna neustále se tenčící zásobou nových bytů a ruku v ruce i s logickým růstem cen. To může způsobit, že objem prodaných bytů bude dále stagnovat, nebo i mírně klesat,“ uvádí analýza.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Trh s novými byty se vrací na úroveň před krizí, meziročně se prodalo o třetinu více

Poptávka po nových bytech v Praze se v minulém roce každý kvartál zvyšovala a v posledním čtvrtletí dosáhla svého dlouhodobého průměru 1300 prodaných jednotek. Celkem se loni prodalo 4000 nových bytů, v meziročním srovnání jde o 29% nárůst. Nabídka zůstává stabilní, nadále je ale nedostatečná pro metropoli velikosti Prahy.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *