EUR 24.745

USD 23.668

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.745

USD 23.668

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 04. 2022

0 komentářů

Ceny nových bytů se blíží hranici 150 tisíc za m2

 

Prodeje nových v Praze bytů klesly v prvním čtvrtletí meziročně o polovinu. Nabídka se sice mezičtvrtletně mírně rozšířila, růst cen přesto pokračuje. Ceny nových bytů atakují hranici 150 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společností Trigema, Skanska a Central Group. 

Ceny nových bytů dál rostou

Ceny nových bytů v Praze pokračovaly v růstu i v prvním čtvrtletí. Prodejní cena nových bytů se meziročně zvýšila téměř o 30 procent na 145 749 korun za metr čtvereční. Od konce loňského roku zdražily nové pražské byty o 5,7 procenta.

Nabídková cena vzrostla meziročně o 22,8 procenta na 149 255 korun za metr čtvereční. Rozdíl mezi nabídkovou a prodejní cenou se ztenčil na pouhých 2,4 procenta. Dlouhodobě se přitom nabídkové ceny držely 5 až 10 procent nad cenami prodejními.

Důvodem dalšího růstu cen je především nedostatek nových bytů, ale také další výrazné zdražování vstupů. „V souvislosti s válkou na Ukrajině došlo k dalšímu narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů, což má negativní vliv na dostupnost a ceny stavebních materiálů. Některé stavební komponenty od začátku roku zdražily o desítky procent, klíčové materiály dokonce až o násobky stovek procent. Významné zdražení zaznamenala také energie a v souvislosti s opatřeními ČNB i úvěry,“ uvádí analýza.

Nabídka nových bytů mezikvartálně vzrostla

„Rostoucí ceny bytů bohužel kopírují současnou situaci, kdy je na trhu nejméně nových bytů za posledních deset let. Nabídka se v loňském roce téměř vyprodala a zdlouhavé povolovací procesy stále komplikují novou výstavbu. Zároveň se do rostoucích cen bytů promítly i eskalované ceny všech vstupů: komodit, energií, úroků nebo lidských zdrojů,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

Nabídka nových bytů v Praze ke konci prvního čtvrtletí letošního roku činila 3 200 jednotek. Mezikvartálně se sice zvýšila o 12 procent, meziročně ale poklesla téměř o čtvrtinu, tedy o tisíc nových bytů. Zájemci o nové bydlení tak již rok mohou vybírat z nabídky jen kolem 3 000 bytů, dříve přitom bylo běžné i dvojnásobné množství.

REKLAMA

„V prvním kvartále roku se vyprodaná nabídka jen slabě doplnila, aby ale uspokojila dlouhodobé tržní potřeby, musela by být alespoň trojnásobná,“ uvedl Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Reality.

Analýza také ukázala, že z nabídky developerů již téměř vymizely byty s cenou pod 100 tisíc korun za metr čtvereční. A naopak přibývají byty za více než 200 tisíc za metr čtvereční.

Prodeje nových bytů klesly o polovinu

V prvním čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 1 050 nových bytů, což je o polovinu méně než ve stejném období loňského roku. Ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku klesly prodeje nových bytů téměř o čtvrtinu.

Za poklesem prodejů stojí nejen neustálý růst cen nových bytů, ale také například rostoucí úrokové sazby či regulace hypoték, kterou od dubna opět zavedla České národní banka (ČNB).

„Za současných podmínek, zejména na hypotečním trhu, neočekáváme další razantní skokové přírůstky poptávky. Předpokládáme ale, že poptávka bude ovlivněna neustále se tenčící zásobou nových bytů a ruku v ruce i s logickým růstem cen. To může způsobit, že objem prodaných bytů bude dále stagnovat, nebo i mírně klesat,“ uvádí analýza.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Situace v Brně – roste počet dostupných bytů, ceny ale neklesají a jsou na maximu

V nabídkách brněnských developerů se na začátku léta nachází 1220 volných bytů. To je skoro třikrát více než před rokem. Ceny brněnských novostaveb přesto neklesají a drží se na historických maximech. Situaci s vývojem cen nepomáhá ani odklad nového územního plánu, který měl možnosti výstavby dostupného bydlení rozšířit. Růst cen se promítá také do cen nájemních bytů […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: IMPERA Styl

04. 07. 2022

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.