Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Regulace lichváře nezastraší. Cestičku si vždycky najdou

Regulace lichváře nezastraší. Cestičku si vždycky najdou

Úvěrový trh již brzy čekají velké změny. Budou ale účinné? Poskytovatelům a zprostředkovatelům úvěru se značně ztíží podmínky. Z dnešních více než 50 tisíc poskytovatelů úvěru by po přijetí nové legislativy mohlo zůstat pouze 50 až 70 licencovaných. Mnoho subjektů regulaci nepřežije, některé si ale cestičku mimo regulovaný trh vždy najdou. Slovenská zkušenost to jen potvrzuje.

Zákon o spotřebitelském úvěru by mohla sněmovna schválit v květnu či červnu letošního roku. Účastníci sympozia Regulace spotřebitelských úvěrů se shodli, že zákon lichvě a predátorským úvěrovým společnostem ve fungování nezabrání.

Sympozium potvrdilo naše domněnky a předpoklady, že regulace nevymýtí lichvářské praktiky. S omezením nabídky úvěrových služeb totiž nepoklesne poptávka po nich a spotřebitelé, kteří nesplní podmínky férových licencovaných poskytovatelů, budou svou poptávku uspokojovat mimo regulovaný trh,“ uvedl Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.

Masově vzrostou spotřebitelské žaloby

Novou povinností věřitelů bude dostatečně prověřit schopnost spotřebitele úvěr splácet. Pokud tuto povinnost nesplní, smlouva pozbyde platnosti. Místopředseda České advokátní komory Robert Němec a prezident Unie obhájců Tomáš Sokol se shodně domnívají, že může dojít k masovému nárůstu spotřebitelských žalob.

Zákon jednoznačně neuvádí, jaký způsob a míra prověřování budou stačit. V případě, že spotřebitelé nebyli věřitelem dostatečně prověřeni, nemusejí platit smluvní sankce ani úroky. Je proto možné, že se mnoho spotřebitelů bude chtít splácení úroků a poplatků vyhnout. Dočkat se tak můžeme až tisíce soudních sporů.

Zákon zatím schválen není, v současné době je projednáván poslaneckou sněmovnou, proto by mohl ještě doznat určitých změn. Posunout by se mohla například požadovaná výše základního jmění poskytovatelů úvěrů z 20 na 15 milionů korun. Podmínka maturitní zkoušky pro poskytovatele a zprostředkovatele úvěrů by se mohla nahradit několikaletou praxí v oboru. Většina návrhů, jako je snížení maximální výše sankcí za nesplácení úvěru ze 70 na 50 procent půjčené částky či zrušení rozhodčích doložek ve spotřebitelských smlouvách, ale zřejmě zůstane.

Zvýšené nároky na poskytovatele úvěrů se promítnou do ceny jejich služeb. Úvěry tak zřejmě podraží a stanou se méně dostupné pro nižší příjmovou skupinu, která bude řešit svou situaci s pomocí lichvářů.

Slovensko ví své

Na Slovensku začal platit podobný zákon 1. září 2015. Stejně tak jako u nás začnou nebankovní společnosti spadat pod kontrolu České národní banky (ČNB), musí společnosti na Slovensku podat žádost Národnej banke Slovenska (NBS). Ke konci loňského roku dostala NBS 33 žádostí a schváleno bylo zatím 23. Některé společnosti regulace odradila. „Společnost Provident se v prosinci 2015 rozhodla svou činnost na Slovensku ukončit – legislativní prostředí jí nevyhovovalo. Paradox je ten, že právě Provident patřil mezi ty poctivejší,“ říká Radovan Kopečný, redaktor Aktuálně.sk.

„Zákon měl chránit spotřebitele, ale téměř nic se nezměnilo. Na podzim loňského roku zjišťovala NBS v licencovaných nebankovkách podmínky systémem mystery shoppingu. Mnohé neprověřují příjem spotřebitele či schopnost splácet úvěr, poskytují za poplatek úvěry v hotovosti, ba dokonce navádějí lidi, aby uvedli vyšší příjem, než mají. I Asociace poskytovatelů spotřebitelských úvěrů (APSÚ) varuje, že získání licence vůbec negarantuje poctivost nebankovky,“ míní Radovan Kopečný.

Slovensko zavedlo například strop na půjčky splacené v průběhu roku, na kterých nebankovní společnost vydělá maximálně 37,54 procenta. Problém nebankovkám působí i cena, která nesmí přesáhnout dvojnásobek poskytnutého úvěru v bance včetně všech poplatků. Regulace na Slovensku tak výrazně snížila nabídku úvěrů. Na změny doplatili zejména sociálně slabší a finančně méně gramotní lidé, kterým nezbývá nic jiného, než se uchýlit do náruče lichvářů.

Kde je poptávka, je i nabídka

„Regulací se jen posílí černý trh, lichva a poskytování těchto půjček, kde se spotřebitel nemá jak bránit. Stát, který chtěl chránit lidi, udělal přesný opak. Licence nezabrání tomu, že si 65-letá paní zpod Tater půjčí od podvodníka, nebo se nechá v nebankovce zlanařit na drahé doplňkové produkty jen proto, aby mohla splatit nedoplatek za elektřinu či vyměnit rozbitou pračku. Právě kvůli tomu jejich služby lidé využívají,“ říká Radovan Kopečný.

Lichváři samozřejmě nemohou působit beztrestně, je možné je postihovat z důvodu spáchání trestného činu. Praxe, a to jak na Slovensku, tak v České republice, ovšem ukazuje, že k tomu dochází pouze v ojedinělých případech. Například trestní soudce a viceprezident Soudcovské unie Roman Lada ve své více než dvacetileté praxi rozhodoval pouze čtyři případy lichvy.

Lichvářů se v České republice zřejmě nezbavíme. Jak účinná regulace opravdu bude, si budeme muset ještě chvíli počkat. Již nyní se ale ozývají hlasy, které upozorňují na to, že by místo regulace trhu prospěla spíše přirozená samoregulace.

Regulace lichváře nezastraší. Cestičku si vždycky najdou >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související články

Finanční polštář si nemůže dovolit každý pátý Čech Jana Zámečníková | 08.04.2016 00:00

O krok blíže novému zákonu o úvěru pro spotřebitele Jana Zámečníková | 08.12.2015 00:00

Dluh není náš druh aneb Jak se vyhnout problémům s úvěry Petr Zámečník | 14.12.2015 00:00

Trh s úvěry se mění, predátory se stávají mikropůjčky Jana Zámečníková | 25.11.2015 00:00

Češi o své půjčky pečují: Refinancují a konsolidují Jana Zámečníková | 10.11.2015 00:00

Lichevní smlouvy jsou neplatné Petr Zámečník | 02.11.2015 00:00

Máte kontokorent či kreditní kartu? Vypovědět je můžete kdykoli Petr Zámečník | 07.10.2015 00:00

Právo spotřebitele na předčasné splacení spotřebitelského úvěru Petr Zámečník | 28.08.2015 00:00

Jak platně odstoupit od spotřebitelského úvěru Petr Zámečník | 21.08.2015 00:00

Jiří Fröhlich: Pokud RPSN není správně uvedena, může dlužník žádat snížení úvěrových splátek Petr Zámečník | 29.07.2015 00:00

Úvěr přes drahou telefonní linku? Zakázáno Petr Zámečník | 15.07.2015 00:00

Jiří Fröhlich: Zprostředkovatelé porušují zákon o úvěrech Petr Zámečník | 19.06.2015 00:00

Rychlé půjčky: Drahé a plné rizika Petr Zámečník | 18.05.2015 00:00

Úvěrový trh se má pročistit… podaří se to? Petr Zámečník | 13.03.2015 00:00

Spotřebitelský úvěr zajištěný směnkou? Monika Hrušová | 02.02.2015 00:00

Monika Nedelková: Nejčastější jsou spory o poplatky za zprostředkování smlouvy o úvěru Petr Zámečník | 05.01.2015 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »