EUR 23.490

USD 21.598

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.490

USD 21.598

Text: Jana Zámečníková

Foto: SFG holding a.s.

03. 11. 2021

0 komentářů

Eva Hingarová: Hypotéky budou zdražovat, dostupnost bydlení ale ovlivní i ceny energií

 

Vyšší hypoteční sazby zatím dostupnost bydlení tolik nezhoršily. „Nesmíme ale zapomínat také na růst cen energií, potravin, služeb či stále rostoucích cen bytů,“ říká v rozhovoru Eva Hingarová, Head of Finance SFG holding a.s. s tím, že se i díky těmto nákladům může vlastní bydlení stát nedostupné i pro střední třídu.

Loading 

ČNB na konci září razantně zvýšila základní úrokovou sazbu a další zvyšování náš zřejmě nemine již tento čtvrtek. Vidíte již dnes změnu ve vývoji hypoték?

Ano, zvýšení se promítlo i do sazeb komerčních bank, takže zájem o hypotéky je menší. Sazby nad 3 % nejsou už tak lákavé a lidé spíše vyčkávají, co bude. Je možné, že díky dalšímu navyšování sazby ze strany ČNB zájem v listopadu zase stoupne, ale obávám se, že to bude jen dočasně.

Jak se podle vás budou vyvíjet hypoteční sazby? Na jaké úrovni by se mohly nabídkové sazby pohybovat v příštím roce?

Guvernér ČNB Jiří Rusnok nedávno pro Český rozhlas řekl, že na konci roku bude hlavní úroková sazba minimálně o půl procentního bodu vyšší  (momentálně po zvýšení 30. září je 1,5 %). Také naznačil, že úrokové sazby by měly být výrazně vyšší.

REKLAMA

Podle mého názoru se na začátku roku budeme pohybovat u hypotečních sazeb u 80 % LTV kolem 4 %. Odhad analytika SFG holding Josefa Kvardy je, že v prvním kvartálu 2022 se sazba ČNB přiblíží ke 3 %, což by u hypoték mohlo znamenat sazby až kolem úrovně 4,5 %.

Je tedy stále ještě vhodná doba vzít si hypotéku nebo je lepší vyčkat na pokles úrokových sazeb?

I v příštím roce se očekává růst sazeb, takže čekat na nižší sazbu bych v tuhle chvíli nedoporučovala. Ale zvážila bych spíše kratší fixace (3-5 let). Nemyslím si totiž, že za pár let bude sazba vyšší.

Kdo podle Vás na hypotéku již nedosáhne?

REKLAMA

To je těžká otázka. Pokud bych si vzala třeba hypoteční úvěr ve výši 4 miliony korun, tak při 30leté splatnosti bude splátka (v porovnání s létem) vyšší zhruba o 2500 korun. To není částka, která by způsobila, že lidé na hypotéku nedosáhnou. Když k tomu ale přidáme růst cen energií, potravin, služeb, stále rostoucí ceny bytů (a tím i potřebu mít více vlastních zdrojů), tak náklady stoupnou znatelně a vlastní bydlení může být větší problém už i pro střední třídu.

Jaký dopad bude mít útlum v hypotékách na nájemní bydlení?

Nedostupnost vlastního bydlení určitě zvedne poptávku po nájemním bydlení. Ceny pronájmů především ve velkých městech klesly, což je důsledek poklesu turismu. Se zvýšeným zájmem o nájemní bydlení půjdou i ceny nájmů nahoru. Nemyslím si ale, že by se v nejbližším roce dostaly na úroveň před pandemií.

Sledujete také situaci na Slovensku? Jak se hypoteční trh vyvíjí tam?

V současné chvíli se sazby na desetiletou fixaci pohybují kolem 1 %. U kratších fixačních období jsou sazby nižší. Úrokové sazby ECB zůstávají zatím beze změny, bez ohledu na inflaci, takže v nejbližší době se nárůst sazeb na Slovensku neočekává. Pokud bych si v tuhle chvíli měla brát hypotéku v SR, zvolila bych, i vzhledem k vývoji v ČR, tu nejdelší možnou fixaci.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *