EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: Jana Zámečníková

Foto: SFG holding a.s.

03. 11. 2021

0 komentářů

Eva Hingarová: Hypotéky budou zdražovat, dostupnost bydlení ale ovlivní i ceny energií

 

Vyšší hypoteční sazby zatím dostupnost bydlení tolik nezhoršily. „Nesmíme ale zapomínat také na růst cen energií, potravin, služeb či stále rostoucích cen bytů,“ říká v rozhovoru Eva Hingarová, Head of Finance SFG holding a.s. s tím, že se i díky těmto nákladům může vlastní bydlení stát nedostupné i pro střední třídu.

Loading 

ČNB na konci září razantně zvýšila základní úrokovou sazbu a další zvyšování náš zřejmě nemine již tento čtvrtek. Vidíte již dnes změnu ve vývoji hypoték?

Ano, zvýšení se promítlo i do sazeb komerčních bank, takže zájem o hypotéky je menší. Sazby nad 3 % nejsou už tak lákavé a lidé spíše vyčkávají, co bude. Je možné, že díky dalšímu navyšování sazby ze strany ČNB zájem v listopadu zase stoupne, ale obávám se, že to bude jen dočasně.

Jak se podle vás budou vyvíjet hypoteční sazby? Na jaké úrovni by se mohly nabídkové sazby pohybovat v příštím roce?

Guvernér ČNB Jiří Rusnok nedávno pro Český rozhlas řekl, že na konci roku bude hlavní úroková sazba minimálně o půl procentního bodu vyšší  (momentálně po zvýšení 30. září je 1,5 %). Také naznačil, že úrokové sazby by měly být výrazně vyšší.

REKLAMA

Podle mého názoru se na začátku roku budeme pohybovat u hypotečních sazeb u 80 % LTV kolem 4 %. Odhad analytika SFG holding Josefa Kvardy je, že v prvním kvartálu 2022 se sazba ČNB přiblíží ke 3 %, což by u hypoték mohlo znamenat sazby až kolem úrovně 4,5 %.

Je tedy stále ještě vhodná doba vzít si hypotéku nebo je lepší vyčkat na pokles úrokových sazeb?

I v příštím roce se očekává růst sazeb, takže čekat na nižší sazbu bych v tuhle chvíli nedoporučovala. Ale zvážila bych spíše kratší fixace (3-5 let). Nemyslím si totiž, že za pár let bude sazba vyšší.

Kdo podle Vás na hypotéku již nedosáhne?

REKLAMA

To je těžká otázka. Pokud bych si vzala třeba hypoteční úvěr ve výši 4 miliony korun, tak při 30leté splatnosti bude splátka (v porovnání s létem) vyšší zhruba o 2500 korun. To není částka, která by způsobila, že lidé na hypotéku nedosáhnou. Když k tomu ale přidáme růst cen energií, potravin, služeb, stále rostoucí ceny bytů (a tím i potřebu mít více vlastních zdrojů), tak náklady stoupnou znatelně a vlastní bydlení může být větší problém už i pro střední třídu.

Jaký dopad bude mít útlum v hypotékách na nájemní bydlení?

Nedostupnost vlastního bydlení určitě zvedne poptávku po nájemním bydlení. Ceny pronájmů především ve velkých městech klesly, což je důsledek poklesu turismu. Se zvýšeným zájmem o nájemní bydlení půjdou i ceny nájmů nahoru. Nemyslím si ale, že by se v nejbližším roce dostaly na úroveň před pandemií.

Sledujete také situaci na Slovensku? Jak se hypoteční trh vyvíjí tam?

V současné chvíli se sazby na desetiletou fixaci pohybují kolem 1 %. U kratších fixačních období jsou sazby nižší. Úrokové sazby ECB zůstávají zatím beze změny, bez ohledu na inflaci, takže v nejbližší době se nárůst sazeb na Slovensku neočekává. Pokud bych si v tuhle chvíli měla brát hypotéku v SR, zvolila bych, i vzhledem k vývoji v ČR, tu nejdelší možnou fixaci.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Swiss Life Hypoindex červen 2024: Úrokové sazby hypoték hlásí bezvětří

Již pátý měsíc se měřeno Swiss Life Hypoindexem úrokové sazby hypotečních úvěrů prakticky nehýbou. Průměrný úrok se pohybuje mírně nad 5,5 % p. a. Optimistické představy, že sazby hypoték budou více kopírovat poměrně svižné tempo České národní banky a v polovině roku se běžně budou pohybovat pod pětiprocentní hranicí, se nenaplnily, a hned tak nenaplní. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

07. 06. 2024

Oživení zájmu o novostavby v Praze je doslova raketové

Po rok a půl trvajícím období, během kterého kupující vyhlíželi cenové dno a zlepšení ekonomické situace, se na přelomu letošního roku rezidenční trh v Praze znovu rozběhl a průměrná nabídková cena nových bytů za posledních 6 měsíců vzrostla o 1,4 % na 152 425 Kč za metr čtvereční. Faktory jako pokles úrokových sazeb spolu s očekáváným růstem […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *