EUR 23.725

USD 21.694

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.725

USD 21.694

Vybíráte hypotéku? Nekoukejte jen na úrokovou sazbu

 

Rozhodujete-li se u jaké banky si zřídíte hypoteční úvěr, nehleďte jen na úrokovou sazbu. Důležité je plno dalších aspektů, jako například délka fixace, podmínka sjednání pojištění nebo zasílání výplaty na účet u dané banky. Zvážit je třeba všechno. 

Například velmi důležité je, obezřetně volit fixační období u hypotečního úvěru. Podle mě ten, kdo si nyní zvolil fixaci na pět let, bude mít v budoucnu problémy. Nemovitostní trh má cyklus cca 10 let. Respektive dle historických dat cca 10 let roste, následně zkoriguje během roku, dvou. Pak následuje například stagnace, nebo opětovný růst. Nic neroste do nebe a korekce je běžnou součástí na téměř všech trzích,“ vysvětluje Jakub Veverka, ředitel pro strategii Videobydleni.cz.

Nezapomínejte na poplatky

Ani fixace však není všechno. Zohlednit se musí i celkové reálné náklady na hypoteční úvěr. „Vždy je potřeba se soustředit na reálné náklady, které s hypotečním úvěrem souvisí, a to ať už se jedná celkovou měsíční splátku včetně všech souvisejících plateb, anebo o poplatky, které se váží k poskytnutí úvěru. Klienta by měla zajímat celková měsíční splátka úvěru včetně pojištění proti případnému nesplácení úvěru. V jednorázových poplatcích souvisejících s poskytnutím úvěrů je potřeba si ohlídat náklady na ocenění nemovitosti a poplatky za další služby k úvěru jako je například možnost čerpat úvěr již po podání zástavních smluv do Katastru nemovitostí a nečekat s čerpáním až na zápis zástavního práva,“ uvádí Radek Vachulka, CEO RX FINANCE a dodává, že ale i při stejných úrokových sazbách i všech ostatních parametrech úvěrů se může měsíční splátka hypotéky lišit. Důvodem je podle něj zvolená úroková konvence, kterou příslušná banka používá, zjednodušeně jde o počet dnů v měsíci a roce kdy je úvěr úročen.

Podle Jakuba Veverky je důležité zvažovat fixaci hypotéky s ohledem na budoucí vývoj. Hypotéky získané v letech 2020-2021 v úrovni sazeb 2-3 procent a určitou splátkou, po konci fixace budou mít možná dvojnásobnou výši oproti současnému stavu.

Proto je dobré v dnešní době, zvolit fixační období na 10 let i za cenu o něco vyšší úrokové sazby. Řešením na tento problém je určitě volit nákup nemovitosti skrze úvěr ze stavebního spoření, který nepodléhá fixačním trendům a úroková sazba není závislá na intervencích národní banky,“ říká Veverka.

REKLAMA

Hypoteční úvěr je běh na dlouhou trať

V průběhu splácení hypotéky se může přihodit leckterá krizová situace. Problémům se dá předejít optimálním nastavením doby splatnosti a výše splátek.

Pokud klient preferuje co nejdelší jistotu stejně vysoké měsíční splátky bude volit dlouhé fixace např. na 10 a více let. Dlouhodobě fixované sazby bývají většinou o několik desetin dražší než sazby krátkodobé, i když to nemusí vždy platit. Dlouhodobě fixována sazba je spíše konzervativním přístupem k tématu úrokových sazeb oproti spekulativnějšímu přístupu u krátkodobých fixací,“ uzavírá Radek Vachulka, CEO RX FINANCE

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Klesne na konci příštího roku sazba u hypoték ke třem procentům?

Doba drahých hypoték v následujících dvou letech pravděpodobně skončí. Shodují se na tom predikce ekonomů. Zatímco v lednu byla nabídková úroková sazba u hypoték podle Fincentrum Hypoindexu 6,34 % p. a., optimistické scénáře už na konci letošního roku očekávají pokles ke 4,5 % a v prosinci 2024 už k psychologické hranici 3 % ročně. Snížení […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 02. 2023

Analýza: Ceny klesají u domů výrazněji než u bytů

Realitní trh pokračuje ve fázi poklesu. Jeho tempo se oproti začátku podzimu minulého roku zpomalilo, i tak se však ceny nemovitostí vracejí v čase. To, co domy a byty na hodnotě získaly v minulém roce, je nyní pryč. Nadále se propadají především ceny starších nemovitostí v nepříliš atraktivních lokalitách, zásadní roli hraje kromě dopravní dostupnosti také technický stav […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 01. 2023

Byt lze koupit levněji než před rokem, vyjma Olomouce

Byt si lze koupit levněji než loni. Vadou zůstávají drahé hypotéky. Cena za metr čtvereční klesla v Brně zhruba o 6 tisíc korun. V Plzni a v Ostravě o více než 3 tisíce korun. Ceny bytů si udržely hodnotu akorát v Praze a v Olomouci, kde dokonce meziročně mírně vzrostly. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *