Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Samozásobovací lednice je budoucností domácností

Samozásobovací lednice je budoucností domácností

Mobilní telefony, tablety a počítače nás provází na každém kroku. Zatímco ještě před několika lety nebyly technologie součástí každé domácnosti, dnes si již život bez pračky, myčky či vysavače asi málokdo dokáže představit. Kam ale až může pokrok zajít? Jak bude běžná domácnost vypadat v budoucnosti? Dočkáme se samozásobovací lednice, inteligentního zvonku či zrcadla?

Odhady hovoří o tom, že se do roku 2019 zvýší v Evropské unii počet inteligentních domácností o 61 procent. Například Německo, Francie, Velká Británie, Belgie, Švýcarsko či Nizozemí mají zatím před Českem značný náskok. „Směrem na západ nalezneme inteligentní elektroinstalace nebo její část přibližně u 40 procent rodinných domů, v Česku zatím asi jen u 6 procent,“ uvedl Jiří Konečný, předseda Asociace chytrého bydlení, a dodal: „Jedná se však o jedno z nejrychleji expandujících odvětví, což jsme registrovali také na 100 % meziročním nárůstu.“

Co je inteligentní domácnost

Inteligentní dům či byt by měl zajistit optimální prostředí pro co největší pohodlí všech osob, které v dané domácnosti žijí. Měl by propojovat zabezpečení, řídit vytápění, ovládat rolety a žaluzie, osvětlení a zásuvky, kamerový systém, měřit spotřebu energií, řídit větrání a rekuperaci, jednoduše ovládat celý dům.

Systém inteligentní domácnosti je možné ovládat manuálně nástěnnými vypínači, počítačem, tabletem a dokonce i mobilním telefonem, nebo automaticky časovými programy. Existují také systémy, které jsou ovládány pomocí senzorů, které sbírají data například o teplotě, světelné intenzitě či vlhkosti.

Bezpečí a pohodlí domova  

Pro české domácnosti začíná být pohodlnější a kvalitnější bydlení stále důležitější. Zájemců o inteligentní systémy tak neustále přibývá. „Největší zájem ze strany zákazníků lze přisuzovat kategorii osvětlení, dále energetického managementu, zabezpečovacích a přístupových systémů,“ popsal Jiří Konečný.

Policejní statistiky ukazují, že počet vloupání do bytů se i díky zabezpečení dlouhodobě snižuje. Zloději se ale v posledních letech také spíše zaměřují na rodinné domy, kde se škody mohou vyšplhat až na stovky tisíc korun. Roste tak v nemalé míře význam zabezpečení. Trendem současné doby jsou komplexní řešení, která jsou napojená na centrální systém s možností sledování a ovládání přes tablet či mobilní telefon. Centrální systém zloděje překvapí a pojišťovna vás za zabezpečení možná i pochválí

Běžný život usnadňují a úspory do domácnosti přinášejí chytrá automatická světla, která reagují na pohyb a případně i na kouř. Chytré osvětlení se rozsvítí automaticky při pohybu a po chvíli se vypne, automaticky reguluje intenzitu a barvu světla. Některé systémy umožňují také nastavení scénářů. Například scénář Odchod automaticky zatáhne rolety, zavře okna, zamkne dveře a zapne alarm při odchodu z domu.

Další součástí chytrých systémů je například regulace a kontrola energií, vytápění či klimatizace. Všechny systémy inteligentních domácnosti jsou integrovány do jedné aplikace, která se ovládá i na dálku pomocí tabletu, chytrého telefonu či smart TV. Cílem inteligentních domácností je zvýšit obyvatelům pohodlí, zpříjemnit zábavu, zajistit bezpečnost a v neposlední řadě také snížit náklady na provoz.

Budoucnost je v online připojení

Může se zdát, že nás v oblasti technologií hned tak něco již nepřekvapí. Opak je ale pravdou. Za několik let se můžeme dočkat například inteligentního zvonku. Pokud návštěva zazvoní u dveří ve vaší nepřítomnosti, inteligentní zvonek vás s neočekávanými návštěvníky bude moci spojit pomocí online připojení. Na dálku bude možné u dveří nejen komunikovat, ale dveře i otvírat pomocí mobilního telefonu nebo na dálkového ovládání.  

Kuchyň lze již dnes vybavit komplexním řešení, které propojuje všechny domácí spotřebiče. K nejvyužívanějším patří v současnosti propojení varné desky s odsávačem par. Do budoucna se budeme moci setkat například i s mikrovlnnou troubou, která sama spočítá energetickou hodnotu potravin, které v ní právě vaříme či ohříváme.

Nic neobvyklého nebude ani samozásobovací lednička, která sama objedná přes internet potraviny ve chvíli, kdy začnou docházet. Určitě se v domácnosti neztratí ani pračka, která nejen že prádlo sama vypere a usuší, ale dokonce ho i poskládá. A nepřekvapí nás ani inteligentní zrcadlo, které umožní sledování zpráv při čištění zubů. A kdo ví, třeba dojde i na samostlací postel či samomycí okna. Jisté je, že domácnosti budoucnosti budou inteligentní.

Samozásobovací lednice je budoucností domácností >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Necháte se vytápět sousedy? Petr Zámečník | 01.10.2015 00:00

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Milka | 08.10.2015 00:26

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (363)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 519 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »