EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Samozásobovací lednice je budoucností domácností

 


 

Odhady hovoří o tom, že se do roku 2019 zvýší v Evropské unii počet inteligentních domácností o 61 procent. Například Německo, Francie, Velká Británie, Belgie, Švýcarsko či Nizozemí mají zatím před Českem značný náskok. „Směrem na západ nalezneme inteligentní elektroinstalace nebo její část přibližně u 40 procent rodinných domů, v Česku zatím asi jen u 6 procent,“ uvedl Jiří Konečný, předseda Asociace chytrého bydlení, a dodal: „Jedná se však o jedno z nejrychleji expandujících odvětví, což jsme registrovali také na 100 % meziročním nárůstu.“

Co je inteligentní domácnost

Inteligentní dům či byt by měl zajistit optimální prostředí pro co největší pohodlí všech osob, které v dané domácnosti žijí. Měl by propojovat zabezpečení, řídit vytápění, ovládat rolety a žaluzie, osvětlení a zásuvky, kamerový systém, měřit spotřebu energií, řídit větrání a rekuperaci, jednoduše ovládat celý dům.

Systém inteligentní domácnosti je možné ovládat manuálně nástěnnými vypínači, počítačem, tabletem a dokonce i mobilním telefonem, nebo automaticky časovými programy. Existují také systémy, které jsou ovládány pomocí senzorů, které sbírají data například o teplotě, světelné intenzitě či vlhkosti.

Bezpečí a pohodlí domova  

Pro české domácnosti začíná být pohodlnější a kvalitnější bydlení stále důležitější. Zájemců o inteligentní systémy tak neustále přibývá. „Největší zájem ze strany zákazníků lze přisuzovat kategorii osvětlení, dále energetického managementu, zabezpečovacích a přístupových systémů,“ popsal Jiří Konečný.

Policejní statistiky ukazují, že počet vloupání do bytů se i díky zabezpečení dlouhodobě snižuje. Zloději se ale v posledních letech také spíše zaměřují na rodinné domy, kde se škody mohou vyšplhat až na stovky tisíc korun. Roste tak v nemalé míře význam zabezpečení. Trendem současné doby jsou komplexní řešení, která jsou napojená na centrální systém s možností sledování a ovládání přes tablet či mobilní telefon. Centrální systém zloděje překvapí a pojišťovna vás za zabezpečení možná i pochválí

REKLAMA

Běžný život usnadňují a úspory do domácnosti přinášejí chytrá automatická světla, která reagují na pohyb a případně i na kouř. Chytré osvětlení se rozsvítí automaticky při pohybu a po chvíli se vypne, automaticky reguluje intenzitu a barvu světla. Některé systémy umožňují také nastavení scénářů. Například scénář Odchod automaticky zatáhne rolety, zavře okna, zamkne dveře a zapne alarm při odchodu z domu.

Další součástí chytrých systémů je například regulace a kontrola energií, vytápění či klimatizace. Všechny systémy inteligentních domácnosti jsou integrovány do jedné aplikace, která se ovládá i na dálku pomocí tabletu, chytrého telefonu či smart TV. Cílem inteligentních domácností je zvýšit obyvatelům pohodlí, zpříjemnit zábavu, zajistit bezpečnost a v neposlední řadě také snížit náklady na provoz.

Budoucnost je v online připojení

Může se zdát, že nás v oblasti technologií hned tak něco již nepřekvapí. Opak je ale pravdou. Za několik let se můžeme dočkat například inteligentního zvonku. Pokud návštěva zazvoní u dveří ve vaší nepřítomnosti, inteligentní zvonek vás s neočekávanými návštěvníky bude moci spojit pomocí online připojení. Na dálku bude možné u dveří nejen komunikovat, ale dveře i otvírat pomocí mobilního telefonu nebo na dálkového ovládání.  

Kuchyň lze již dnes vybavit komplexním řešení, které propojuje všechny domácí spotřebiče. K nejvyužívanějším patří v současnosti propojení varné desky s odsávačem par. Do budoucna se budeme moci setkat například i s mikrovlnnou troubou, která sama spočítá energetickou hodnotu potravin, které v ní právě vaříme či ohříváme.

Nic neobvyklého nebude ani samozásobovací lednička, která sama objedná přes internet potraviny ve chvíli, kdy začnou docházet. Určitě se v domácnosti neztratí ani pračka, která nejen že prádlo sama vypere a usuší, ale dokonce ho i poskládá. A nepřekvapí nás ani inteligentní zrcadlo, které umožní sledování zpráv při čištění zubů. A kdo ví, třeba dojde i na samostlací postel či samomycí okna. Jisté je, že domácnosti budoucnosti budou inteligentní.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Trezor - sejf - bezpečí - ochrana

Strašák jménem GDPR… Týká se i vlastníků bytů

Dnešním dnem vstupuje v platnost nařízení na ochranu osobních údajů tzv. GDPR. Povinnosti plynoucí z nové regulace se nevyhýbají společenstvím vlastníků jednotek (SVJ), bytovým družstvům (BD), ale ani pronajímatelům bytů. Na co nesmí vlastníci bytů zapomenout při nakládání s osobními údaji?

Text: Jana Zámečníková

25. 05. 2018

Vloupání do bytu

Co si počít s vykradeným bytem po dovolené?

Letní měsíce jsou rájem pro zloděje. V době dovolených jim nahrávají opuštěné či špatně zabezpečené příbytky, ale i sociální sítě. Po návratu z dovolené vás tak může čekat nemilé překvapení. Jak se nejlépe vypořádat s vloupáním?

Text: Jana Zámečníková

18. 08. 2017

Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí.

Text: Jiří Havelka

23. 09. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Milka

    8 října, 2015

    No..vypada to jak pohadka, ale…s on-line pripojenm vseho na vse…lidi si neuvedomuji, ze jsou pod palbou vrazedneho nenapadneho ozarovani (EMF), hlavne tam, kde se neustale pohybuji, spi a podobne. Nejhorsi jsou na tom deti a nemocni lide. Deti maji skelet lebky velmi slaby a EMF „lepe“ zahriva a skodi. Jiz nyni je tisice studii, ktere potvrzuji, ze EMF (WiFi, mobilni site, a vse tzv „SMART:) zpusobuje mnoho velice vaznych onemocneni, narust rakoviny mozku je dost alarmujici a prave u mladych lidi. Je to presne ta doba, kdyz mlady clovek po nekolike letech ozarovani zacina byt vazne nemocny misto toho, aby se vrhnul do vlastni budoucnosti. Staci se podivat na seznam vaznych a dalsich onemocneni spojenych s EMF do materialu WHO!!! No a o tom, jak vsechna „Smart“ zarizeni pomahaji na otupovani a „zakrnovani“ mozku je uz napsano mnoho. Mnoho rodicu a ucitelu to jiz vidi na svych detech, kde zacina ochabovat logicke mysleni a pamet jak kratkodoba tak dlouhodoba…GOOD LUCK! Pokrok ne vzdy znamena POKROK. Nekdy ma i skryty ZAMER!!!

    Odpovědět