Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Jana Zámečníková

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí.

Léto pomalu opouští Českou republiku a rekreační chaty a chalupy zůstávají opuštěné. Přichází doba, kterou si nejvíce pochvalují zloději a vandalové. Ale nejsou jedinými, kteří mohou letní příbytek zpustošit.

Zloději a vandalové působí škody za desetitisíce

Za tisíce škod způsobených na rekreačních objektech nesou téměř v polovině případů odpovědnost zloději a vandalové. V závislosti na vybavení se pak škody mohou vyšplhat na desítky tisíc korun. 

„V případě vloupání do rekreačního objektu se průměrná škoda pohybuje kolem 14 000 korun. Nejčastěji dochází ke krádežím zahradní techniky, poničení oken a dveří,“ popisuje Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny. U ČSOB pojišťovny škoda na rekreačním objektu dosahuje v průměru 9 735 korun a u Kooperativy v případech dokonaného vloupání přibližně 24 tisíc korun.

Policie ČR pátrá, radí, informuje

Policie ČR doporučuje v první řadě dostatečně zabezpečit objekt kvalitním zámkovým systémem, odolnými dveřmi, mřížemi či uzamykatelnými okenicemi. Při zazimování objektu nechávejte v chatě cennější věci jako například elektrické nářadí, televize či starožitnosti. Ukliďte z okolí objektu žebříky či nářadí, které by vetřelec mohl k vloupání využít.

Chata by neměla vyvolávat dojem opuštěného objektu, proto ji nepravidelně navštěvujte i v zimě a odstraňujte sníh. Pokud v okolí bydlí sousedé, požádejte je, aby na chatu dohlédli. Preventivní návštěvy rekreačních oblastí provádí i sama policie.

Zloději jsou však stále vynalézavější. „Zaznamenali jsme například situaci, kdy pachatelé zvolili poněkud odvážné řešení a do chaty se dostali suchým WC. Dalším zajímavým případem je pak vloupání do chalupy, při kterém zloděj ukradl pouze suchou toaletu. Zbývá si tak pouze domyslet, jakým úmyslem byl pachatel tohoto činu motivován,“ říká Ivana Buriánková z České pojišťovny.

Zabezpečit a pojistit

Nejlepší ochranou před nezvanými hosty je zabezpečení. Každý majitel by si měl rozmyslet, jakou úroveň zabezpečení zvolit, aby odpovídala hodnotě nemovitosti a jejího vybavení. „Vykradení samozřejmě nelze vždy zabránit. K chatě prostě přistupujte stejně jako k domovu a rozhodně nezapomeňte na pojištění rekreační domácnosti a budovy,“ říká Ivana Buriánková z České pojišťovny.

Pojišťovny sice většinou nepředepisují klientům, jak mají mít zabezpečenou rekreační domácnost proti zlodějům, stupeň zabezpečení se však může promítnout do pojistného plnění. „Obecně platí pravidlo: čím náročnější bezpečnostní prvek musí zloděj překonat, tím vyšší bude i plnění od pojišťovny,“ říká tiskový mluvčí ČSOB pojišťovny Petr Milata.

Pojištění nemovitost sice neochrání, ale pomůže k rychlejší a bezstarostnější nápravě v případě pojistné události. Záleží ovšem také na tom, jak dobře máte svou nemovitost pojištěnou. Nemovitost může totiž kromě nezvané devastující návštěvy zlodějů pohltit požár, přepadnout vichřice či krupobití nebo zachvátit velká voda. V zimě je pak nebezpečím pro rekreační objekty především sníh. Proto je dobré myslet na všechny události, které mohou nemovitost poškodit, a sjednat si pojištění nejen v odpovídající výši, ale i na všechna případná rizika.

Pojištění rekreačního objektu bývá ve stejném rozsahu pojistných nebezpečí jako pojištění rodinného domu či bytu. Například u Kooperativy je ale vyšší rizikovost zohledněna ve výši pojistných sazeb. V rámci základního pojištění jsou kryty škody způsobené požárem, výbuchem, úderem blesku či pádem letadla, vichřicí nebo krupobitím, krádeží vloupáním a loupeží či vodou z vodovodního zařízení. Proti povodni a záplavě je ale potřeba se připojistit. Výše pojistného se pak odvíjí od sjednaného rozsahu pojistné ochrany, povodňové rizikovosti místa či výše spoluúčasti.

Někde je bezpečněji

Některé kraje jsou bezpečnější než jiné. Mezi kraje s největším počtem případů vloupání do rekreačních objektů patří například podle ČSOB pojišťovny kraj Ústecký, Středočeský či Moravskoslezský. Středočeský kraj řadí na vedoucí příčky co do počtu vloupání i Slavia pojišťovna. „Naopak nejklidnější mohou být chalupáři v kraji Karlovarském,“ říká Jan Vlček.

I když bydlíte ve Středočeském kraji neznamená to nutně, že vás navštíví zloději. „Standardní chatařské oblasti, které bývaly před 20 lety v zimě opuštěné a stávaly se tak rájem zlodějů, dnes už opuštěné nejsou, protože nová generace chalupářů/chatařů si své nemovitosti zmodernizovala a obývá je celoročně,“ říká Václav Bálek z Allianz pojišťovny.

Připravte na zimu i pojistnou smlouvu

„Většina chalupářů na pojištění svých letních obydlí myslí, ale bohužel ne vždy nastaví výši pojistné částky v souladu s hodnotou jejich majetku. Chalupy čile renovují, dostavují a opravují, ale na zvýšení pojistné částky po rekonstrukci zapomínají. Dobré pojištění, které odpovídá reálné hodnotě chaty či chalupy, přitom pomůže případné škody plně nahradit a vrátit objekt co nejrychleji do původního stavu,“ říká Ivana Buriánková.

Pojistné smlouvy kontrolujte alespoň jednou za dva roky. „Aktualizujte je tak, aby plně chránily vaši nemovitost i její vybavení. Příprava chalupy na zimní sezónu je pro takové oprášení pojistné smlouvy ideální,“ uzavírá Ivana Buriánková.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *