EUR 25.005

USD 23.223

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.005

USD 23.223

Inflaci loni ze zajištěných produktů porazilo jen stavební spoření

 

Stavební spoření v ČMSS loni klientům připsalo zhodnocení 3,2 %. Loňská průměrná inflace přitom dosáhla 0,7 % a z výnosu stavebního spoření tak příliš neukrojila. S reálným výnosem 2,5 % tak stavební spoření bylo jednoznačně nejvýnosnějším spořicím produktem. Ostatní spořicí produkty (spořicí účty, termínované vklady, státní dluhopisy) loni inflaci neporazily, stejně jako velká část fondů v doplňkovém penzijním spoření.

Loading



 


Reálné zhodnocení vkladů po započítání inflace dosáhlo za celý loňský rok v Českomoravské stavební spořitelně 2,5 % (po započtení státní podpory i všech poplatků). „Stavební spoření potvrdilo pověst bezpečného a stabilního produktu, který klientům zhodnotí jejich úspory více než srovnatelné spořicí produkty,“ uvedl předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura.
 
Výkonnost stavebního spoření vynikne především ve srovnání s ostatními bezpečnými produkty. Průměrné zhodnocení 10 nejvýnosnějších spořicích účtů dosáhlo v loňském roce jen 0,61 %. Výnos 10letých státních dluhopisů České republiky dosáhl v loňském roce jen 0,43 %, průměrný výnos termínovaných vkladů dosáhl 0,4 %. Ani jeden z těchto produktů tak v loňském roce klientům peníze reálně nezhodnotil.
 
Podobně se v loňském roce vedlo i penzijním fondům v doplňkovém penzijním spoření, kde téměř polovina fondů neporazila inflaci a téměř každý čtvrtý dokonce skončil v záporných číslech (i zde klienti získávají státní podporu, která je více individuální). Naopak vyšších výnosů bylo v loňském roce možné dosáhnout díky pozitivnímu vývoji na akciových trzích, kde však klienti zároveň nesou i riziko větší případné ztráty. Mezi zajištěnými produkty tak stavební spoření opět potvrdilo pozici nejvýnosnějšího a stabilního produktu.
 
Stavební spoření potvrzuje svou pověst stabilního přístavu dlouhodobě. Reálný výnos stavebního spoření po započtení inflace se za 23 let existence systému nejčastěji pohyboval mezi 1,5 až 4 % ročně, průměrné zhodnocení dosáhlo zhruba 4 % ročně.  „Přestože jsou nominální úrokové sazby i státní podpora nižší než v minulosti, díky nízké inflaci se vklady klientů reálně zhodnotily podobně jako dříve. Stavební spoření tak zůstává stejně atraktivní jako např. v 90. letech,“ uzavřel Vladimír Staňura. Výjimku tvořily jen roky 1999 – 2003, kdy byl výnos výrazně vyšší kvůli poklesu inflace a zároveň udržení vysokého úročení.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 


Související články

Swiss Life Hypoindex květen 2024: Úrokové sazby hypoték (ne)překvapivě stagnují, banky vytvářejí „polštář“

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu v květnu zanedbatelně klesla z dubnových 5,57 % p. a. na aktuálních 5,52 %. Zatímco Česká národní banka letos snížila dvoutýdenní repo sazbu už o 1,5 procentního bodu, banky úrokovou sazbu hypotečních úvěrů pouze o půl procentního bodu (podle Swiss Life Hypoindexu). Cesta k levnějším hypotékám, a […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

08. 05. 2024

Začal lobbing za státem dotované hypotéky. Jak velká by to byla chyba?

Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů a dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *