Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vyplatí se ještě koupě bytu k pronájmu?

Vyplatí se ještě koupě bytu k pronájmu?

Úrokové sazby hypoték se stále drží na historických minimech. Ceny nemovitostí především ve velkých městech již od roku 2015 výrazně rostou. Nalézt optimální investiční byt je stále těžší, ale není to nemožné. Vyplatí se stále nákup investičního bytu?

„V průběhu roku 2015 a především pak v první polovině letošního roku došlo k výraznému růstu cen optimálních investičních bytů ve větších městech a jejich okolí. Stále však platí, že pokud se podaří nalézt vhodnou nemovitost za příznivou cenu, jedná se o optimální investiční alternativu, která do budoucna přinese zajímavý výnos a bezpečně zhodnotí vložené peníze,“ říká Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny (RSČS).

Nabídkové ceny bytů na nových maximech

Nabídkové ceny bytů v České republice se v prvním čtvrtletí letošního roku dostaly dokonce nad hodnoty roku 2008. Na výrazně vyšší úroveň než před krizí dokonce dosáhl index nabídkových cen bytů v Praze.

Graf č. 1: Index nabídkových cen bytů

pronajem

Zdroj: ČSÚ

Prasknutí realitní bubliny zatím nehrozí. „Ačkoliv nabídkové ceny bytů dosáhly vyššího vrcholu než v roce 2008, tak meziroční tempo růstu ještě nedosahuje takové rychlosti jako před krizí. A to je důležité při určení bubliny nemovitostního trhu,“ říká Eva Mahdalová, analytik společnosti Finlord. Ceny nabídkových bytů v ČR vzrostly meziročně o 10 procent, v roce 2008 to přitom bylo o 25 procent. „Je velmi pravděpodobné, že ceny mohou růst i déle než 12 měsíců a to patrně do doby, kdy ekonomika nedosáhne svého potenciálu,“ dodává Eva Mahdalová.

Na datech Českého statistického úřadu (ČSÚ) je vidět, že rostou i realizované ceny bytů v České republice (viz. Graf č. 2).

Graf č. 2: Realizované ceny bytů v ČR

pronajem2

Zdroj: ČSÚ

Nabídky realitních serverů tento trend jen potvrzují. Příkladem mohou být data serveru Sreality.cz (viz. Tabulka č. 1).

Tabulka č. 1: Porovnání ceny prodávaných bytů za m2, rychlosti prodeje a počtu nabídek v Praze a Jihomoravském kraji

Hlavní město Praha

Jihomoravský kraj

léto 2015

zima 2016

léto 2015

zima 2016

Cena za m2

59 986 Kč

62 571 Kč

41 453 Kč

44 021 Kč

Počet dní*

20

39

34

23

Počet nabídek

1 346

1 005

534

356

 * medián
Zdroj: Realitačeskýchrealit.cz

I přes výrazný nárůst cen nemovitostí je stále ještě na trhu možno koupit nemovitosti za dobrých podmínek a následně je vhodně pronajmout,“ říká Martin Němeček.

Při výběru nemovitosti k pronájmu hraje nejvýznamnější roli lokalita, velikost bytu, dopravní dostupnost, občanská vybavenost a v neposlední řadě samozřejmě i cena bytu. Podle průzkumu serveru Sreality.cz je největší zájem o pronájem menších bytů, nejčastěji jedno a dvoupokojových. V posledních letech roste zájem i o energeticky úsporné bydlení, kde nájemník  uspoří na provozních nákladech. Nájemníci také oceňují alespoň základní vybavení bytu, aby se mohli do bytu nastěhovat ihned.

Dlouhodobě dochází ke snižování počtu dní, za které se byt pronajme, a to ve všech krajích České republiky. Celkový objem nabídky nájmu se snižuje, cena nájmů roste a poptávka je stále vysoká.

Jak určit výši nájmu?

Při rozhodování o nákupu bytu k pronájmu rozhoduje i cena. Nejsnadněji se cena nájmu určí na základě srovnání s podobnými byty v okolí (srovnatelná lokalita, velikost a kvalita) na realitních serverech. Porovnávat by se neměly ceny bytů v panelových a cihlových domech či byty přízemní a ve vyšších patrech. O ceně rozhoduje i výtah. Vyšší cenu pak můžete požadovat, pokud byt vybavíte, což ale představuje dodatečný počáteční výdaj.

Lokalita je pro cenu nájmů rozhodující. V Praze podle serveru Sreality.cz dosahuje medián měsíčního nájmu 14 tisíc korun, zatímco v Jihomoravském kraji pouze 9 tisíc korun. Medián je střední hodnota, tedy 50 procent nájmu je vyšších a 50 procent nájmů je nižších.

Tabulka č. 2: Porovnání měsíčního nájmu, rychlosti prodeje a počtu nabídek v Praze a Jihomoravském kraji

Hlavní město Praha

Jihomoravský kraj

léto 2015

zima 2016

léto 2015

zima 2016

Měsíční nájem

12 000 Kč

14 000 Kč

9 000 Kč

9 000 Kč

Počet dní*

19

13

19

20

Počet nabídek

12 143

6 569

4 182

1 904

* medián
Zdroj: Realitačeskýchrealit.cz

„V souvislosti se samotným vlastnictvím nemovitosti nevzniká větší finanční zatížení. Vlastník však musí počítat s tím, že v prvopočátku bude třeba vynaložit jisté finanční prostředky na základní vybavení nemovitosti a administrativní úkony spojené s nákupem nemovitosti. Stejně tak musí do budoucna počítat s určitou rezervou na průběžnou údržbu nemovitosti, možné výpadky v nájemném a v neposlední řadě i řádné placení daně,“ přibližuje Martin Němeček.

Splátky hypotéky versus nájem

Výnosnost koupě investiční nemovitosti závisí především na kupní ceně nemovitostí, výši nájmu či na ceně úvěru. Kromě výše nájmu platí: Čím nižší, tím lepší. V současné době se úrokové sazby hypoték pohybují stále na historických minimech. Při dobře nastavených parametrech hypotéky tak stále ještě příjem z nájemného pokryje z větší části či zcela měsíční splátku,“ dodává Martin Němeček.

Vzhledem k výši nájmu se nákup nemovitosti vyplatí více v Praze než například v Jihomoravském kraji, kde sice měsíční nájem stále stačí pokrýt splátky hypotéky a ještě vám zbyde více než 1 700 korun, ale v Praze vám po odečtení splátky hypotéky zůstane o celých pět tisíc korun více.

Tabulka č. 3: Výpočet výnosu z pronájmu při investičním nákupu bytu

Kupní cena

 

2 375 000 Kč

Vlastní zdroje

 

375 000 Kč

Hypotéka ve výši

85 %

2 000 000 Kč

Průměrná sazba hypotéky Fincentrum Hypoindex červenec 2016

1,88 %

 

Splatnost úvěru

30 let

Výše měsíční splátky

 

7 273 Kč

Měsíční pronájem Praha

 

14 000 Kč

Výnos Praha*

 

6 727 Kč

Měsíční pronájem Jihomoravský kraj

 

9 000 Kč

Výnos Jihomoravský kraj*

 

1 727 Kč

*Je potřeba počítat s dalšími náklady na vlastní zdroje, daň z nemovitosti, údržbu, fond oprav a s rizikem neobsazenosti bytu

Zdroj: Vlastní výpočet

Vyplatí se ještě koupě bytu k pronájmu? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

hypotéka Karel | 07.09.2016 14:26

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »