EUR 25.325

USD 23.768

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.325

USD 23.768

12. 08. 2013

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

Analýza plánovaných developerských projektů v Praze: nejvíce bytů vznikne v Praze 4, již dnes je připraveno přes 30 tisíc nových bytů

 


 

Analytici společnosti EKOSPOL monitorují všechny plánované developerské projekty v metropoli bez ohledu na jejich velikost. Do plánovaných projektů řadíme všechny projekty, které se ještě nezačaly prodávat, a to jak s vydanými stavebními povoleními, tak i ty, které jsou ještě ve fázi získávání potřebných povolení.

Exponenciální růst?

Oproti situaci před půl rokem vzrostl počet plánovaných bytů v Praze o 5272, tj. o 21 % a dosáhl hodnoty 30036. Ještě výmluvnější je srovnání se stavem před 4 roky – z původních 13405 plánovaných bytů jde o nárůst o neuvěřitelných 124 %.

„Zarážející je především stále rostoucí tempo, jakým nové plánované byty přibývají. V situaci, kdy se v Praze ročně prodá okolo 5 tisíc nových bytů, to představuje zásobu nejméně na 6 let dopředu,“ myslí si Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

ekospol-01

Akceleraci v přípravě nových projektů lze přičíst nové poptávkové vlně způsobené nízkými hypotečními úroky a novou nabídkou stovek cenově dostupných bytů v tzv. superlevných projektech.

REKLAMA

„Velcí a silní developeři se logicky snaží připravovat do prodeje nové projekty, proto nakupují nové pozemky. Například EKOSPOL má cíl pro letošní rok rozběhnout nové lokality pro nejméně 1000 nových bytů. A je třeba také přiznat, že v sumě plánovaných bytů stále figuruje zhruba 20 tisíc bytů v projektech, které jsou dlouhodobě u ledu,“ vysvětluje Evžen Korec.

Plánované „ležáky“

ekospol-02 Stejně jako mezi dokončenými byty totiž můžeme i mezi těmi plánovanými spolehlivě identifikovat tzv. ležáky.

Na grafu vpravo, který rozděluje připravované projekty podle fáze jejich povolování v procesu EIA, vidíme, že téměř 11000 bytů je již povoleno nejméně 4 roky a dalších zhruba téměř 13000 jich má tato povolení tři a méně let. Většina z těchto projektů ale nebude v horizontu nejbližších 10 let vůbec realizována.

„Jedná se o projekty ve vlastnictví spekulantů nebo developerů, kteří je v současné době nemohou realizovat. Takové projekty kolují po developerském trhu a jsou stále dokola nabízeny silným hráčům k prodeji. Bohužel cenové představy prodávajících jsou stále nadsazené a navíc většina těchto projektů vyžaduje zásadní přepracování. Proto velcí a silní developeři dále nakupují volné pozemky a připravují vlastní projekty,“ říká Korec.

REKLAMA

Velký rozvoj čeká Prahu 4 a 9

Podíváme-li se na plánované projekty z pohledu jednotlivých lokalit, pak největší rozvoj čeká městské obvody Praha 4 a Praha 9, které se dají označit za největší rozvojové lokality metropole.

„O tom, kolik se kde postaví bytů, rozhoduje především dostatek velkých a cenově dostupných pozemků. I když v lokalitách širšího centra jsou např. často skloňované brownfieldy, jejich kapacita není v součtu tak vysoká a jejich ceny pro developery nejsou tak výhodné. Gró trhu se dnes odehrává v okrajových částech Prahy, kde lze nabídnout tisíce bytů za příznivé ceny pro kupující,“ uzavírá Evžen Korec.

ekospol-03

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *