Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Banky a stavební během letošního roku rozpůjčují na bydlení okolo ¼ bilionu Kč

Hypotéky jsou nyní extrémně levné, příjmy domácností rostou, ekonomice se daří, lidé přemýšlejí co s volnými penězi a vidí, že ceny nemovitostí rostou. Výsledkem je měsíční objem hypoték dosahující bezmála 24 miliard korun. V součtu za první pololetí suma sjednaných úvěrů již překročila 100 miliard Kč.

V letošním květnu banky poprvé objemem sjednaných hypoték překonaly 20miliardovou hranici. V červnu jsme očekávali, že se nad 20 miliard také vyhoupnou, ale že z toho nakonec bude útok na 24 miliardovou metu, jsme opravdu netušili. V červnu si hypotéku sjednalo 12 324 klientů, což je o 14 procent více jak v meziměsíčním (10 831 ks), tak meziročním srovnání (10 794 ks). Průměrná výše hypotéky v červnu činila 1,929 mil. Kč, což je letošní mírný nadprůměr, nicméně i tak to vydalo na překonání stávajícího rekordu o další 3 miliardy korun (m/m +14 %) na 23,776 mld. Kč. Oproti loňsku vzrostl objem sjednaných hypoték o 20 procent.

objem

Příčin enormního zájmu o hypotéky vidíme několik, ale mezi hlavní tři patří trend rostoucích cen nemovitostí, výborná dostupnost hypoték a to jak z pohledu ceny tak kritérií pro získání úvěru, což obojí zvyšuje průměrnou výši úvěru a za třetí je to velice dobrá ekonomická situace a optimismus českých domácností, které ve větší míře ukládají své volné prostředky do nemovitostí.

objem2  

Hypotéky už moc nezlevňují

Průměrná úroková sazba v červnu sjednaných hypoték klesla o 2 setiny procentního bodu na 1,87 %, což opět potvrzuje korelaci s našimi GOFI indexy nabídkových sazeb. Minimální změny, resp. růst sazeb u vyšších LTV jsme poprvé zaznamenaly v květnu a nyní se tato skutečnost začíná projevovat i v reálně sjednávaných hypotékách.

V důsledku nízkých úrokových sazeb klesá také průměrná splátka úvěru. Poprvé v historii se průměrná splátka 1milionového úvěru s 20 letou splatností propadla pod 5 000 Kč měsíčně. Nabídkové sazby v červenci pokračují ve stagnaci. V součtu za celý měsíc očekáváme u hypoték s LTV do 85 % pouze mírný pokles. U 100% hypoték i v důsledku opaření ČNB očekáváme v tomto i následujícím měsíci zdražení.

Banky cenu v tuto chvíli ani tak neřeší a jejich pozornost se nyní zaměřuje na filtrování příchozích klientů a zvládnutí poptávkové vlny, kterou trh generuje. Také v srpnu očekáváme v hypotečním „mainstreamu“ zachování úrokových sazeb a případné změny očekáváme nejdříve v září, kdy alespoň v minulých letech začínala podzimní hypoteční sezóna doprovázená řadou akčních nabídek a cenových změn. Velké banky, které ovládají trh, nemají v současné situaci racionální potřebu zlevňovat, u některých menších bank je situace různá a úpravy cen v podobě akčních nabídek se dají očekávat ještě o prázdninách.  

Stavební spořitelny půjčily téměř 5 miliard 

Objem úvěrů ze stavebního spoření v červnu meziročně vzrostl o necelá 4 % na 4,85 miliardy korun. V meziročním srovnání tedy žádný výrazný skok, ovšem ve srovnání s předchozím měsícem vzrostl objem úvěrování o více než 1 miliardu korun. Na aktuálním výsledku se největší měrou podílela již tradičně Českomoravská stavební spořitelna, která v červnu rozpůjčovala 2,25 mld. Kč. Na druhém místě skončila Modrá pyramida, která zažívá výrazné oživení a její objem sjednaných úvěrů meziročně vzrostl o 34 % na téměř 1 miliardu Kč (0,958 mld. Kč). Třetí v pořadí se umístila Buřinka (SSČS) se 760 miliony Kč následovanou RSTS (0,673 mld. Kč). Pětici stavebních spořitelen uzavírá Wüstenrot s produkcí 200 milionů Kč.  

Pololetní výsledky prorokují překonání loňských maxim

Banky v prvním pololetí rozpůjčovaly na hypotékách 106,5 miliardy korun. Rekordní bylo jak první tak druhé čtvrtletí, jehož závěr navíc korunoval červnový výsledek. Mimochodem: 24 miliard je částka, které banky v některých letech nedosáhly ani za celý kvartál, jak ilustruje následující graf. V závěru roku čeká trh nová regulace, která by teoreticky mohla negativně ovlivnit počty a objemy sjednávaných hypoték.

„Vzhledem k časovému skluzu v implementaci zákona o úvěru pro spotřebitele se však domníváme, že dopad do výsledků bude v letošním roce spíše opačný. Chystané změny a obavy klientů ze zpřísnění podmínek poskytování úvěrů ještě více akcelerují poptávku po úvěrech a už nyní jsou jedním z faktorů, který posunul objemy sjednávaných hypoték nad 20 miliardovou hranici,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

objem3

Prázdninové měsíce bývají tradičně prodejně slabší. Nicméně letos očekáváme, že dvacetimiliardová hranice by mohla být reálně dosažena i v červenci a rekordní výkon očekáváme i v srpnu. Díky medializaci si lidé pomalu začínají uvědomovat, že dostupnost hypoték dozná v závěru roku regulatorní omezení, a to stimuluje poptávku i v letních měsících.  

Vedle hypotečních bank se daří také stavebním spořitelnám, které za uplynulých 6 měsíců poskytly úvěry za 23,6 mld. Kč. Poměr mezi hypotékami a úvěry ze stavebního spoření nyní vychází na 79:21 ve prospěch hypoték. Společně dohromady však rozpůjčovaná částka činí 130,3 miliardy korun a již nyní si dovolíme odhadnout, že loňský výsledek bude v obou segmentech překonán a celková půjčená částka překoná čtvrt bilionu Kč. 

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj, ČTK, www.stavebky.cz

Banky a stavební během letošního roku rozpůjčují na bydlení okolo ¼ bilionu Kč >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »